حاثور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اساطیر مصر باستان
Egypt.Hathor.jpg
حاثور
یونانی: Ἅθωρ
عنوان: ایزدبانوی عشق و زیبایی
جنسیت: مؤنث
پدر: خنوم یا رع
مادر: نیث
همسر: شو
وابستگان: سلکت، سخمت، باستت
مکان فرقه: جبلین
ویژگی‌ها: سری به شکل گاو
اساطیر مصر

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

حاثور یا حتحور (به معنی منزلگاه حوروس،[۱][۲]) یکی از مهم‌ترین ایزدبانوان مصر باستان است که خدای عشق، زیبایی، موسیقی مادری و لذت نام برده می‌شود.[۳] حاثور همچنین به شکل فردی تصویر شده‌است که به مردگان برای حیات جدید در دنیای دیگر خوشامد می‌گوید.[۴] او همچنین ایزدبانوی عشق، زیبایی و تبرک‌بخشندهٔ آوازخوانان، رقصندگان و هنرمندان نیز بود و همچنین به زنان کمک می‌کرد تا بچه‌های خود را بدنیا بیاورند.[۴] او با آسمان یکی پنداشته می‌شد و مهم‌ترین همتای مؤنث رع به شمار می‌رفت، به این ترتیب حاثور، این بزرگ مادر کیهانی ایزدی بود که ریشه در عصر کهن‌سنگی داشت.

حاثور را «بانوی چنار» می‌خوانند. پرستش‌گاه اصلی او شهر دندره، جنوب عبیدوس بود. در تصاویر وی معمولاً یا گاو یا زنی با شاخ‌های گاو تصور می‌شده‌است.[۲]. در نزاع بین ست و حوروس، وی از حوروس حمایت کرد و حتی هنگامی که چشم حوروس توسط سث زخمی شده بود، آن را با شیر غزال شفا می‌دهد.[۵] معبد حاثور در جبلین است.

تصویری از هائور در پرستش‌گاه اصلی در دندره

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hathor and Thoth: two key figures of the ancient Egyptian religion, Claas Jouco Bleeker, p22-102, BRILL, 1973, ISBN: 978-90-04-03734-2
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ اساطیر مصر، ژ. ویو صفحه ۵۲
  3. The ancient Egyptian pyramid texts, Peter Der Manuelian, translated by James P. Allen, p432, BRILL, 2005, ISBN 90-04-13777-7 (also commonly translated as "House of Horus")
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ The Illustrated Encyclopedia of Ancient Egypt, Lorna Oakes, Southwater, p157-159, ISBN 1-84476-279-3
  5. اسطوره‌های مصری، جرج هارت، ترجمه عباس مخبر صفحه ۴۲

اساطیر مصر،ورونیکا ایونس،ترجمه باجلان فرخی،انتشارات اساطیر،۱۳۷۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]