حمید اشرف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حمید اشرف

حمید اشرف (تولد: ۱۰ دی ۱۳۲۵ تهران، مرگ: ۸ تیر ۱۳۵۵ تهران) از رهبران سازمان چریکهای فدایی خلق بود. او رهبری فدائیان خلق در قیام سیاهکل را به همراه علی اکبر صفایی فراهانی برعهده داشت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

حمید اشرف در ۱۰ دی سال ۱۳۲۵ در تهران متولّد شد. او به دنبال مأموریت شغلی پدرش اسماعیل اشرف که کارمند راه‌آهن بود همراه با دیگر اعضای خانوادهٔ خود به تبریز رفت. پدر او در حدفاصل سال‌های ۱۳۳۶–۱۳۳۱ ریاست ایستگاه راه‌آهن تبریز را برعهده داشت. حمید دو برادر و یک خواهر داشت و برادر بزرگ‌تر او احمد اشرف بعدها یکی از پژوهش‌گران و نویسندگان برجستهٔ حوزهٔ علوم اجتماعی شد. خانوادهٔ حمید در سال ۱۳۳۸ به تهران بازگشتند و در حوالی میدان ۲۴ اسفند (انقلاب فعلی) ساکن شدند. او در مقاطع اوّل و دوم دانش‌آموز دبیرستان البرز بود امّا به‌دلیل «توهین به مقام سلطنت» و شرکت در اعتراضات دانشجویی از آن مدرسه اخراج شد. سال پنجم دبیرستان را در دبیرستان دارالفنون گذراند و در آن‌جا با عبّاس جمشیدی رودباری، بهمن آژنگ و فرّخ نگهدار همکلاس شد. حمید در سن ۱۷ سالگی و به دنبال رشد جریان‌های برابری‌طلبانه، به گروه بیژن جزنی-حسن ضیاظریفی که یکی از ستون‌های تشکیل‌دهندهٔ سازمان چریکهای فدائی خلق ایران بود پیوست. در سال ۱۳۴۵ برای تحصیل در رشتهٔ مهندسی مکانیک وارد دانشکدهٔ فنی دانشگاه تهران شد. در کنار تخصیل و فعالیت‌های مخفی سیاسی به‌صورت جدّی به ورزش نیز می‌پرداخت و مسئول تیم شنای دانشکده شد و همزمان از دانشجویان ممتاز دانشکده نیز بود. در اواخر سال ۱۳۴۹ با گروه مسعود احمدزاده-امیر پرویز پویان در تهران ارتباط پیدا کرد و بدنبال ملاقات با مسعود احمدزاده و متعاقباً با پیوند این دو گروه، سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به مثابه نمایندهٔ جنبش جدید کمونیستی ایران و با اتخاذ مشی مسلحانه پا به عرصهٔ مبارزه گذاشت. به دنبال تسخیر پاسگاه سیاهکل در ۱۹ بهمن ۱۳۴۹ توسط این سازمان و با مواجه شدن با ضربات متعاقب آن از طرف حکومت در اسفند ماه همان سال و اوایل سال ۱۳۵۰ که منجر به کشته شدن مسعود احمدزاده و امیر پرویز پویان شد، حمید اشرف در مقام رهبری سازمان چریکهای فدایی خلق ایران قرار گرفت.

بهزاد کریمی دربارهٔ او می‌گوید «حمید اشرف رفیقی بوده که سال‌های معینی مسئولیت بسیار سنگین حفظ سازمان را بر دوش کشید و در مقیاس خودش و در حد توان و امکاناتش در آن سال‌ها کارهای بزرگی برای حفظ سازمان انجام داد.»[۱]

حمید اشرف به خاطر شکیبایی و امیدواری زیاد به آرمان‌های سازمان چریکهای فدایی خلق ایران مشهور بود. از او دو نوشته به نام‌های جمع‌بندی سه ساله و تجربیات جنگ چریکی در شهر و کوه منتشر شده است. ساواک عکس او و هشت نفر از سران سازمان چریکهای فدایی خلق ایران را بر دیوارهای تهران چسبانده و در روزنامه‌ها منتشر کرده بود و برای زنده یا مرده هر کدام صدهزار تومان جایزه گذاشته بود.[۲] یکی از موارد جنجالی که سازمان ساواک دربارهٔ حمید اشرف منتشر کرد این بود که ساواک مدعی شد حمید اشرف در جریان محاصره خانه تیمی شان در تهران نو دو نوجوان شایگان را کشت تا بعد از فرارش او را لو ندهند. اما شاهدی وجود نداشته است که این موضوع را گزارش دهد و دیگران این موضوع را رد می‌کنند و آنرا حربه تبلیغاتی ساواک می‌دانند. در این ماجرا حداقل چهار نفر کشته شدند. فاطمه سعیدی، مادر یکی از آن دو نوجوان، می‌گوید «ساواکی‌ها قبلاً می‌گفته‌اند که بچه‌ها در درگیری متقابل کشته شده‌اند و چند روز بعد از ماجرا بود که آن روایت رسوا را جعل کردند.»[۳]

حمید اشرف در هشتم تیر ۱۳۵۵ در جریان حملهٔ ساواک به محل نشست مسئولین سازمان چریکهای فدایی خلق ایران در خانه‌ای تیمی در مهرآباد جنوبی به همراه ده تن دیگر (طاهره خرّم، محمّدرضا یثربی، غلامعلی خرّاطپور، علی‌اکبر وزیری، محمّدمهدی فوقانی، یوسف قانع خشکه بیجاری، فاطمه حسینی، عسگر حسینی ابرده و محمّد حسین حقنواز) کشته شد.[۴][۵] او را در قطعه ۳۳ بهشت زهرا به خاک سپردند.

درباره[ویرایش]

دربارهٔ زندگی و مبارزات حمید اشرف کتاب‌های اندکی نوشته شده است. از این جمله می‌توان به بخش‌هایی از کتاب "بذرهای ماندگار" نوشتهٔ اشرف دهقانی اشاره کرد.[۶][۷] در سال ۱۳۹۰ کتابی الکترونیکی با نام «حمید اشرف؛ آمیزهٔ سرود و فلز»[۸] توسّط انتشارات نشریهٔ آلترناتیو منتشر شد که به زندگی مبارزاتی و آثار حمید اشرف می‌پردازد. این کتاب تا زمان انتشار، تنها کتابی بود که منحصراً دربارهٔ حمید اشرف منتشر شده بود.

منابع[ویرایش]

پیوند بیرون[ویرایش]