دزدان دریایی کارائیب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دزدان دریایی کارائیب
PiratesDVDs.jpg
کلکسیون دی وی دی فیلم
کارگردان گور وربینسکی
(۱، ۲٬۳)
راب مارشال
(۴)
اسپن سندبرگ
یواخیم رانینگ
(۵)
تهیه‌کننده جری بروکهایمر
نویسنده تد الیوت
تری روسیو
بازیگران جانی دپ
اورلاندو بلوم
کیرا نایتلی
چو یون-فت
جفری راش
تام هالندر
جک داونپورت
موسیقی هانس زیمر
شرکت
تولید
توزیع‌کننده والت دیزنی پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
فیلم اول (۲۰۰۳)
فیلم دوم (۲۰۰۶)
فیلم سوم (۲۰۰۷)
فیلم چهارم (۲۰۱۱)
فیلم پنجم (۲۰۱۷)
مدت زمان
۷۳۰ دقیقه (۱ تا ۵)
کشور ایالات متحده
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم مجموع (۵ فیلم):
۱٫۲۷۴٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار
فروش گیشه مجموع(۵ فیلم):
۴,۵۱۷,۱۷۸,۱۰۱ دلار

دزدان دریایی کارائیب (به انگلیسی: Pirates of the Caribbean) پنج‌گانه، ساختهٔ گور وربینسکی و راب مارشال است که شامل فیلم‌های زیر می‌شود:

داستان فیلم ها[ویرایش]

داستان فیلم در دریای کاراییب رخ می‌دهد که ماجراهای عده‌ای دزد دریایی را روایت می‌کند. دزدی به نام جک اسپارو و الیزابت سوآن و ویل ترنر هستند که در فیلم اول با هم آشنا می‌شوندو در فیلم دوم جک اسپارو به کاپیتان سختگیری به نام دیوی جونز بدهکار است و با کمک ویل ترنر و الیزابت سوآن سعی به کنترل جونز می‌گیرد ولی در پایان فیلم در زندان جونز که یک جزیره گمشده‌است زندانی می‌شود. در فیلم سوم جک اسپارو به کمک دوست دیرینه‌اش باربوسا و الیزابت و ویل باز می‌گردد و با هم تلاش می‌کنند تا جلوی دشمنان دزدان دریایی بایستند.

شخصیت‌ها[ویرایش]

جانی دپ در نقش کاپیتان جک اسپارو و نقش اصلی فیلم یک دزد دریایی سرخوش است از خصوصیات او می‌توان به فرارهای به موقع و از دارایی‌های او می‌توان به قطب‌نمای جادویی او و از سمت‌های او می‌شود به ریاست دزدان دریایی و مجمع برادران ولتز اشاره کرد. او کاپیتان کشتی مروارید سیاه نیز است.

ویل ترنر نقش مکمل فیلم با بازی اورلاندو بلوم که در واقع آهنگری است که به‌دنبال معشوقه‌اش الیزابت سوآن و پدرش بیل ترنر پا به دریا گذاشته. از مهارت‌های او می‌توان به شمشیر بازی او اشاره کرد. او کاپیتان هلندی سرگردان نیز است.

الیزابت سوآن با بازی کیرا نایتلی بازیگر انگلیسی می‌باشد. او دختری خوش قلب است که به خاطر کارهای جک اسپارو دزد دریایی شد. از دارایی‌های او می‌توان به کشتی سئو فنگ اشاره کرد. او عضو مجمع برادران ولتز نیز است.

دیوی جونز با بازی بیل نای شخصیت بدجنس داستان است. او طبق قوانین کشتی هلندی سرگردان فقط ۱۰ سال یکبار پا به خشکی بگذارد. از دارایی‌های او می‌توان به صندوق مرد مرده اشاره کرد. بعد از مرگ او ویل ترنر کاپیتان هلندی شد.

کاپیتان هکتور باربوسا با بازی جفری راش. او شخصیت منفی فیلم اول بود ولی در فیلم سوم درستکار می‌شود. او و جک اسپارو همیشه با هم در جدال هستند. از دارایی‌های او می‌توان به ۸۸۲ سکه نفرین شده کورتز و میمون آزتکی او اشاره کرد.

سئو فنگ با بازی چو یون-فت عیاش کشتی سئو فنگ که اهل سنگاپور است و در حمام شهر آنجا می‌شود او را پیدا کرد. از دارایی‌های او می‌شود به نقشه نفیس دریاها اشاره کرد. او عضو مجمع برادران ولتز بود اما وقتی مرد سکه خود را به الیزابت بخشید.

ریش سیاه با بازی ایان مک شین کاپیتان کشتی انتقام کویین انفز است و می‌خواهد به آب حیات دسترسی پیدا کند. ریش سیاه یک دزد دریایی واقعی در دنیای واقعی است

کاپیتان ارماندو سالازار

با بازی خاویر باردم یک دریانورد اسپانیایی که به خون دزدان دریایی تشنه است چرا که آن‌ها پدر و پدربزرگ او را در میان دریا به قتل رسانده‌اند ولی چیزی که به این ماجرا رنگ و بو میبخشد این است که سالازار در پی انتقام خانواده اش به یک دزد دریایی جوان به نام جک اسپارو برمیخورد که با تمام دزدان دریایی متفاوت است و او را در جنگی در تله می اندازد و سالازار محکوم می‌شود که تا ابد در یک مثلث نفرین شده باقی بماند

فیلم‌ها[ویرایش]

طلسم مروارید سیاه[ویرایش]

الیزابت سوآن و ویل ترنر (اورلاندا بلوم) دو جوان در سطح‌های خانوادگی متفاوت هستند که عاشق هم می‌شوند. در این میان پای جک اسپارو (جانی دپ) به میان باز می‌شود که همراه ویل به ماجرایی خطرناک می‌روند تا الیزابت را از دست یک کاپیتان نفرین شده کاپیتان هکتور باربوسا نجات دهند.

نوشتار اصلی را بخوانید:دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

صندوقچه مرد مرده[ویرایش]

الیزابت سوآن و ویل ترنر قرار است با هم ازدواج کنند اما وزیری از سوی دولت آن‌ها را محکوم به اعدام می‌کند چون آن‌ها جک اسپارو را فراری داده‌اند. اما اگر ویل قطب‌نمای جادویی جک اسپارو را برای وزیر (کاتلر بکط) بیاورد آن‌ها نجات می‌یابند. اما… نوشتار اصلی:دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مرده

در انتهای جهان[ویرایش]

لرد کاتلر بکت (تام هالندر) پس از دست یابی به قلب دیوی جونز (بیل نایی) قدرتمند شده و اکنون هر کس که حتی شراکتی با دزدان دریایی داشته‌است را اعدام می‌کند و به مجازات می‌رساند. تنها امید دزدان دریایی مجمع برادران است که به حضور تمامی اعضا نیاز دارد که اگر به یاد بیاورید در (دزدان دریایی کاراییب: صندوق مرد مرده) کاپیتان جک اسپارو (جانی دپ) به اعماق دریا رفت و به دنیای مردگان پیوست. اکنون دوستان جک اسپارو در تلاشند با رفتن به دنیای مردگان جک اسپارو را برگردانده و مجمع برادران را تشکیل بدهند.

بازیگران: جانی دپ. جفری راش. اورلاندو بلوم. کی را ناتلی. کوین مک نالی. چو یون فا. نائومی هریس

نوشتار اصلی:دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان

سوار بر امواج ناشناخته[ویرایش]

کاپیتان جک اسپارو (جانی دپ) به همراه آنجلیکا (پنلوپه کروز) به دنبال چشمه آب حیات‌اند. جک نمی‌داند که آیا آنجلیکا به وی علاقه‌مند است یا فقط قصد دارد تا با استفاده از جک، چشمه آب حیات را بیابد و زمانی که آنجلیکا او را مجبور به سوار شدن به «ملکه آن» کشتی هولناک ریش سیاه (یام مک شین) می‌کند، جک در اندیشه این فرو که آیا ریش سیاه ترسناکتر است یا آنجلیکا…

نوشتار اصلی: دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته

مردگان قصه نمی‌گویند[ویرایش]

کاپیتان ارماندو سالازار (خاویر باردم) پس از اینکه از مثلث شیطان رهایی میابد دزدان دریایی را یکی پس از دیگری از میان برمی‌دارد ولی هدف اصلی او کاپیتان جک اسپارو (جانی دپ) است که در نبردی دیرينه کاپیتان سالزار را شکست داد و باعث شد که او تا ابد به شکل اشباح باقی بماند. در این میان پسر جوانی به نام هنری ترنر (برینتون ثویتس‬‎) که فرزند ولیام ترنر (اورلاندو بلوم) است برای رهایی پدرش از کشتی هلندی پرنده (فلایینگ داچمن) به کمک جک نیاز دارد و در جستو جوی اوست به دختری به نام کارینا اسمیث (کایا اسکودلاریو) که یک ستاره‌شناس است و مدعی اطلاع از نقشه ایست که آنهارا به سمت نیزه پوزییدون (خدای دریا) که آخرین راه فرار از انتقام سالازار است هدایت می‌کند برمی‌خورد. بازیگران: جانی دپ. جفری راش. خاویر باردم. برنتون ثویتس. کایا اسکودلاریو. کوین مک نالی. گلشیفته فراهانی. اورلاندو بلوم و کی را ناتلی.

نوشتار اصلی: دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی‌گویند‬

بازگشت از کراکن[ویرایش]

اندکی قبل از انتشار (سوار بر امواج ناشناخته) گزارش داده شد، که دیزنی در حال برنامه‌ریزی برای بازگرداندن قسمت پنجم و ششم به گذشته‌است. اگرچه بعدها مشخص شد که پنجمین قسمت مجموعه در حال توسعه است؛ در ۴ مارس ۲۰۱۷ کارگردان جواهیم رونینگ اعلام کرد که مردان مرده تنها آغاز ماجراجویی نهایی بود، که این امر نشان می‌دهد که پنجمین قسمت مجموعه دزدان دریایی کارائیب آخرین فیلم نیست و قسمت ششم نیز می‌تواند ساخته شود. صحنه بعد از تیتراژ پایانی فیلم دزدان دریایی کارائیب: مردان مرده قصه نمی‌گویند با ویلیام ترنر و ایلیزابت سوان روبرو می‌شویم که این بیان گر این است که شخصیت‌ها بازگشته‌اند و دیوی جونز شخصیت منفی اصلی قسمت ششم مجموعه دزدان دریایی کارائیب خواهد بود.در جدیدترین تریلر مشخص شده که کراکن زنده شده‌است و دیوید جونز بازگشته تا انتقام بگیرد. این فیلم در سال 2020 اکران خواهد شد.

بازیگران[ویرایش]

بازیگر نقش
جانی دپ کاپیتان جک اسپارو
اورلاندو بلوم ویل ترنر
کیرا نایتلی الیزابت سوآن
جفری راش کاپیتان هکتور باربوسا
بیل نای دیوی جونز
استلان اسکارشگورد بیل چکمه‌ای
تام هالندر کاتلر بکت
جک داونپورت جیمز نرینتون
لی ارنبرگ پینتل
مکنایز کروک راگتی

فروش جهانی[ویرایش]

عنوان فروش
نفرین مروارید سیاه ۶۵۴ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۱۵ دلار
صندوق مرد مرده ۱ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۲۴ دلار
پایان جهان ۹۶۰ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۱۸۱ دلار
سوار بر امواج ناشناخته ۱ میلیارد و ۴۱ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۸۷۵ دلار
مردان مرده قصه نمی‌گویند ۷۹۴ میلیون و ۵۷ هزار و ۳۰۶ دلار

منابع[ویرایش]

مقاله‌های مرتبط[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]