تور (سامانه موشکی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تور (سام-۱۵)
2008 Moscow May Parade Rehearsal - Tor SAM.JPG
نوع سیستم موشکی سطح‌به‌هوای ارتفاع متوسط شنی‌دار
  خاستگاه اتحاد جماهیر شوروی
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۹۸۶ تاکنون
تاریخ تولید
طراح آلماز-آنتی
قیمت واحد ۲۵ میلیون دلار
خصوصیات
وزن ۳۴ تن
طول ۵٬۸ متر

پوکه وزن ۱۷ کیلوگرم

موتور دیزلی ۱۲ سیلندر
۸۳۰ اسب بخار
سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت

تور (به روسی: Тор) -به معنی چنبره- (نام ناتو: سام-۱۵) سیستم موشکی سطح‌به‌هوای ارتفاع متوسط و پائین ساخت شوروی/روسیه است که قادر است انواع هدف‌های هوائی از قبیل هواپیما، بالگرد، موشک‌های کروز و بالستیک و بمب‌های هدایت‌شونده را شناسائی و رهگیری و در نهایت منهدم سازد.

این سیستم در دوران شوروی با کد گراو ۹کا۳۳۱ تولید شده و از سال ۱۹۸۶ وارد ارتش سرخ شد. نام گزارشی ناتو این موشک نیز سا-۱۵ گاونتلت (SA-15 Gauntlet) (به معنی دستکش آهنی لباسهای زره قرون وسطی) است. مدل مخصوص نیروی دریایی این موشک با کد ۳کا۹۵ معرفی شده و نام ناتو آن نیز سا-ان-۹ است.

تور نخستین سیستم دفاع هوایی دنیاست که از ابتدا به منظور شلیک به سوی بمب‌های هدایت‌شونده (به‌طور خاص بمب هدایت لیزری ای‌جی‌ام-۸۶ آمریکایی‌ها) طراحی شده‌است. این سیستم کار رهگیری و آتش را در مدت زمان ۵ الی ۸ ثانیه انجام می‌دهد و قادر است در یک زمان ۴۸ هدف هوائی را مورد رهگیری قرار بدهد. هدایت موشک‌های تور ام-۱ از طریق فرمان‌های رادیویی انجام می‌شود. این سیستم به راپیر انگلیسی‌ها و کروتال فرانسوی‌ها شباهتهایی هم دارد. هر سه سیستم متحرک و خودکششی هستند و البته مدل‌های ثابت و کششی آن‌ها نیز ساخته شده‌است.

تور ام-۱ یک سیستم خودرو است که بر روی یک شاسی شنی‌دار سوار شده و شامل ۴ پرتابگر موشک و به همراه سیستم‌های راداری و هدف‌گیری می‌شود. وزن هر یک از موشک‌ها ۱۶۷ کیلو است که ۱۵ کیلوی آن مواد منفجره شدیدالانفجار ترکش‌دار است. حداکثر برد عملیاتی این سیستم ۱۲ کیلومتر و حداقل برد آن با توجه به مدل بین ۱۰۰ متر تا ۲ کیلومتر متغیر است. سقف پرواز موشک‌ها ۶ کیلومتر است وو حداکثر سرعت آن‌ها به ۲.۸ ماخ می‌رسد. خدمه سیستم شامل یک راننده و سه کاربر می‌شود.

ایران ۲۹ سیستم و ۷۵۰ موشک تور ام-۱ را در قراردادی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۸ از روسیه خریده‌است.

کاربران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

یک سیستم تور در کنار یک سیستم اس-۳۰۰

پیوند به بیرون[ویرایش]