تریر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک نوع تریر که برای شکار استفاده می‌شود

کلمه تریر (به انگلیسی: terrier) به زبان فرانسه، به معنای سوراخی است که بعضی از حیوانات مانند خرگوش, روباه و غیره در زمین حفر می‌کنند و از این جهت به سگهای این گروه تریر گفته می‌شود که در اصل عادت داشتند شکار را تا سوراخ خود تعقیب نموده، به دام اندازند.[۱]

سگ‌های تریر[ویرایش]

سگهای تریر سگهایی هستند که گونه‌های گوناگونی دارند و به‌طور نوعی کوچک، پرجنب جوش، پر طاقت و همچنین بسیار شجاع و بی باک هستند.خیلی از انواع سگهای تریر در انگلیس و ایرلند به وجود آمدند.از آن‌ها برای کنترل جمعیت موشها و خرگوش و روباه استفاده می‌شد و از نوع بزرگتر آن‌ها برای شکار گورکن استفاده می‌شد.در واقع کلمه تریر از زبان فرانسوی گرفته شده که نتیجه کلمه «ترا» در لاتین به معنی زمین می‌باشد.

تریر اسکاتلندی در کنار یک وست هیلند وایت تریر

خیلی زود از تریرها در مسابقات شکار استفاده شد و مثلاً در مسابقه برای گرفتن موش صحرایی از درون لانه اش. و سگی که از همه سریع تر موشها را می‌کشت برنده می‌شد. در سال ۱۷۰۰ میلادی بول‌داگ‌ها با تریرها پیوند داده شدند که انواع مختلفی را بوجود آورد. سگ های تریر اغلب دارای جثه بدنی متوسطی دارند. این گروه از سگ ها با توجه به جثه هایشان بسیار تنومند و محافظه کار هستند. سگ های تریر زیادی در دنیا وجود دارد که به احتمال زیاد خیل از آنها هنوز ناشناخته است.

تریر میکس به سگ گفته می شود که حاصل جفت گیری یگ سگ تریر با سگ غیر تریر می باشد.[۲]


بعدها از آمیزش تریرها با برخی گونه‌های دیگر تریرهای دیگری نیز به وجود آمد. در زیر به برخی از انواع تریرها اشاره می‌کنیم:

دو تریر یورک شایر

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. راهنمای تربیت سگ، دکتر علیرضا قمریان.چاپ ۷. ص ۱۲۵ شابک ‎۹۶۴-۹۲۸۶۸-۳-۷
  2. http://hopmeow.ir/terrier-dog-breeds/