گلدن رتریور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گلدن رتریور
Golden Retriever Carlos (10581910556).jpg
کشوراسکاتلند، بریتانیا
ویژگی‌ها
وزن نر ۶۵–۷۵ پوند (۲۹–۳۴ کیلوگرم)
ماده ۵۵–۶۵ پوند (۲۵–۲۹ کیلوگرم)
ارتفاع نر ۲۲–۲۴ اینچ (۵۶–۶۱ سانتیمتر)
ماده 20-22 in (51-56 cm)
پوشش straight or moderately wavy
رنگur any shades of gold or cream
طول عمر average 10-12 years
دسته‌بندی / استانداردها
FCI گروه ۸, Section 1 Retrievers #۱۱۱ استاندارد
AKC Sporting استاندارد
ANKC Group 3 (Gun dogs) استاندارد
CKC Group 1 – Sporting dogs استاندارد
KC (UK) Sporting dog استاندارد
UKC Sporting and fishing
سگ خانگی (Canis lupus familiaris)
سگ‌های گلدن رتریور در رنگ‌های بسیار گوناگونی وجود دارند.

گُلدِن رِتریوِر یا رتریور طلایی(به انگلیسی: Golden retriever) نژادی از سگ است از گونه سگ‌های ورزشی از مشخصه‌های اخلاقی این نژاد می‌توان به مهربانی، هوش و استعداد بالا اشاره کرد. دارای جثه متوسط بوده و در رنگ‌های گوناگون از طیف رنگهای کرم و طلائی یافت می‌شود.

گلدن رتریور معمولاً به رنگ‌های کرم و طلایی یافت می‌شود (رنگ موی قرمز و سرخ قابل قبول نمی‌باشد). لایه بیرونی موها، پوشش ضدآب و لایه زیرین انبوه و پر پشت است. موها در قسمت پشتی پاها، پهلوها، زیرشکم، کپلها، سینه و دم بلندتر و صاف است. دارای سر پهن و عضلانی و دندان‌های منظم می‌باشد. بینی سیاه دارد و چشم‌هایش گرد و فندقی و به رنگ قهوه‌ای و مشکی یافت می‌شود. گوش‌هایی به اندازه متوسط و آویزان، گردنی ماهیچه‌ای و سینه‌ای فراخ دارد. دمش بلند و پرچمی است اما هرگز به صورت فر خورده نمی‌باشد.

دربارهٔ گلدن رتریور

زادگاه اولیه و اصالت سگهای گلدن رتریور به کشور اسکاتلند برمیگردد. در سال ۱۹۱۳ در انگلستان و در ۱۹۳۲ در ایالات متحده به رسمیت شناخته شد. تعجبی ندارد که اکنون دومین نژاد پرطرفدار در ایالات متحده است. سگی است پر محبت، فعال و باهوش و استعداد آموختن زیادی دارد. در رده‌بندی باهوش‌ترین نژادهای سگ جهان در بین بیش از ۱۳۰ نژاد، در رده چهارم قرار گرفته‌است (پس از بوردر کولی، پودل و ژرمن شپرد). همیشه مهربان و خنده‌رو است و رفتار خیلی آرام و مهربانی با کودکان دارند. به همین دلیل یکی از نژادهای بسیار پرطرفدار در بین خانواده‌های آمریکایی است. سگ‌هایی باوفا و مشتاق برای بازی کردن صاحبانشان هستند. در چشمان جذاب فندقی اش، عشق و محبت موج می‌زند. فقط بدنبال خوشحال کردن و جلب رضایت صاحب خویش است. آموزش پذیر است. با غریبه‌ها، بچه‌ها و سایر سگ‌ها رفتاری دوستانه دارد و ذاتاً خوی تهاجمی ندارد. این نژاد خصوصیات کودکانه و بازیگوشی خود را تا سه یا چهار سالگی حفظ می‌کند که این موضوع هم شیرینی و هم دردسرهای خاص خود را برای صاحبان آنها در پی دارد. کم سر و صداست. دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ها را با واق زدن اطلاع می‌دهد، ولی بخاطر خلق و خوی مهربان و دوستانه اش، روی مهارتهای نگهبانی اش به هیچ عنوان نمی‌توان حساب کرد. در عین حال ویژگیهای مراقبتی را به‌خوبی می‌آموزد و حتی می‌تواند مراقب نابینایان باشد (در ایالات متحده به سگ نابینایان شهره است). مهارت در بازآوردن شکار برای شکارچی دارد. شناگر بسیار ماهری است و در برخی کشورها نیز عضو نیروی پلیس مواد مخدر برای کشف محمولات ممنوعه می‌باشد.

وزن و ارتفاع

وزن: در نرها: (۲۷–۳۶) ک. گ، در ماده‌ها: (۲۵–۳۲) ک. گ

ارتفاع: در نرها: (۵۶–۶۱) س. م، در ماده‌ها: (۵۱–۵۶) س. م

خصوصیات

گلدن رتریور یک نژاد سایز متوسط و بسیار قوی است که دارای موهای کت مانند موج دار متراکم و ضدآب است. به عنوان یک سگ با شجره‌نامهٔ پرورش ریشه دار و به دلیل محبوبیت گسترده آن، برخی از تغییرات منطقه ای در این نژاد پدید آمده‌است؛ بنابراین، سه زیرگروه گلدن رتریور نشانگر تغییرات معمولی در ابعاد و پوشش است. با این وجود، همه گلدن‌ها به رنگ بلوند، زرد یا طلایی هستند و همه زیرگروه‌ها مستعد ابتلا به مشکلات بهداشتی یکسانی هستند. این نژاد معمولاً بین ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می‌کند.

مشکلات سلامتی

مستعد برای بیماری‌های لگن و همچنین عفونت چشمی است. مشکلات و نارسائی‌های قلبی و همچنین آلرژی پوست نیز در این نژاد نسبتاً شایع است که در صورت مشاهده باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کرد. متأسفانه مرگ و میر ناشی از سرطان (عمدتاً سرطان استخوان و سرطان لنفوم) در این نژاد بیشتر دیده می‌شود.

فعالیت بدنی

گلدن رتریور به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارد و به شدت علاقه دارد که توپ یا اسباب بازی‌های پرتاب شده را باز بیاورد؛ بنابراین ورزش دادن او چندان سخت نخواهد بود و یک همبازی دوست داشتنی برای صاحب خویش است. این نژاد عاشق خوردن است و اگر در این خصوص کنترل نشود، به سرعت چاق و فربه می‌شود. به همین دلیل باید به اندازه کافی تحرک و ورزش روزانه داشته باشد.

نگارخانه

منابع