چو چو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Chow-chow in Tallinn.JPG

چو چو یا به اختصار چو[۱] (به چینی: |獢) (به انگلیسی: Chow Chow) یک نژاد سگ اشرافی است که منشأ آن را چین شمالی[۲] می‌دانند؛ یکی از دلایل معروف بودن این نژاد زبان آبی و پاهای عقبی صاف اوست که باعث خرامیدنش می‌شود. همچنین در قسمت پشت سر دارای یال می‌باشد که به آن چهره ای شیر مانند می‌بخشد. به همین جهت در گذشته مورد توجه امپراطوران چین بوده‌است.

ظاهر سگ نژاد چو چو[ویرایش]

وزن در نرها: ۲۰–۳۲ کیلوگرم

وزن در ماده‌ها: ۲۰–۳۲ کیلوگرم

ارتفاع در نرها: ۴۶–۵۶ سانتیمتر

ارتفاع در ماده‌ها: ۴۶–۵۶ سانتیمتر

چاو چاو که به نام‌های دیگری از جمله chow , Songshi Quan یعنی puffy - lion dog , Tang Quan که همان سگ امپراتور تانگ است، نیز شناخته می‌شود دارای جثه ای تنومند با جمجمه کوچک، پهن، مثلثی و گوش‌هایی گرد و ایستاده‌است. بینی او سیاه می‌باشد. پوشش بدن او بسیار متراکم می‌باشد با خزهایی بلند و به ظاهر خشن که باعث ایجاد ظاهری خشن در ان‌ها می‌شود. هم چنین پوشش این نژاد به رنگ‌های قرمز، آبی، دارچینی، حنایی و کرمی وجود دارد.

چشم‌های این نژاد بادامی شکل است و دید او را محدود می‌کند پس بهتر است از رو به رو به آنها علامت بدهید، پاهای صاف و ایستاده این سگ باعث می‌شود که این نژاد در راه رفتن بسیار با شکوه ظاهر شود. رنگ ارغوانی و ابی وگاهی اوقات سفید در البینو (زال) در زبان دیده می‌شود. نیما چاووشی به علت علاقه زیاد به این نژاد و تحقیقات گسترده در خصوص این نژاد تنها داور افتخاری ایرانی فدراسیون ترکیه در خصوص نژاد چاوچاو می‌باشد؛ که اسم ایشان در سایت kif قابل رویت است.

ویژگی‌های متمایز چوچو[ویرایش]

رنگ‌های متفاوت چوچو[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Charlotte Wilcox (1 April 1999). Chow Chow. Capstone. pp. 7–8. ISBN 978-0-7368-0159-1. Retrieved 4 May 2013.
  2. Case, Linda P. (2005). The Dog: Its Behavior, Nutrition, and Health (2nd ed.), p. 23. Blackwell Publishing. ISBN 0-8138-1254-2.

پیوند به بیرون[ویرایش]