بیان جهات در آناتومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صفحات کالبد.jpg
تصویری از مغز با دید کورونال

در آناتومی بدن جاندار (انسان) را با سه صفحه عمود بر هم می‌توان تقسیم کرد:

1. صفحه چپ‌راستی یا ساژیتال در این صفحه بدن به دو نیمه راست و چپ تقسیم میشود.

2. صفحه پس‌وپیش یا کورونال در این صفحه بدن به دو نیمه قدامی و خلفی تقسیم میشود.

3. صفحه فوقانی-تحتانی یا آکسیال در این صفحه بدن به دو نیمه فوقانی و تحتانی تقسیم میشود.

صفحه چپ‌راستی[ویرایش]

دید چپ‌راستی یا صفحهٔ چپ‌راستی یا برش ویا صفحهٔ ساژیتال (به انگلیسی: Sagittal view) در پزشکی صفحه ایست عمودی که بدن را به قسمت‌های چپ و راست تقسیم می‌کند. اندامهای نزدیکتر به صفحه ساژیتال را می‌توان داخلیتر یا مدیال نامید و اندامهای دورتر را خارجی یا لترال . مانند آنکه چشم داخلیتر از گوش است و گوش لترال یا خارجیتر از چشم.

صفحه پس‌وپیش[ویرایش]

دید پس‌وپیش یا برش یا صفحهٔ پس‌وپیش یا دید کورونال (به انگلیسی: Coronal view) در پزشکی صفحه ایست عمودی که بدن یا دید بدن را به قسمت‌های خلفی یا پس (posterior/dorsal) و قدامی یا پیش (anterior/ventral) تقسیم می‌کند.[۱] گاه به جای واژه "دید" در این موضوع از واژه‌های "برش" یا "مقطع" نیز استفاده می‌شود . مانند آنکه اعصاب نخاعی که از مهره های کمری خارج میشوند به دو شاخه تقسیم میشوند شاخه خلفی که به پوست کمر نزدیکتر است را دورسال و شاخه قدامی را که به شکم نزدیکتر است ونترال مینامند.

دید بالایی-پایینی[ویرایش]

دید بالایی-پایینی یا صفحهٔ بالایی-پایینی یا دید ویا صفحهٔ آکسیال (به انگلیسی: Transverse or axial view) در پزشکی صفحه ایست افقی که بدن یا دید بدن را به قسمت‌های پایینی (inferior) و بالایی (superior) تقسیم می‌کند.[۲] قسمتها بالاتر را سری و قسمتهای پایینتر را دمی نیز مینامند.

ابتدا و انتها[ویرایش]

ابتدای یک عضو از سمت تنه یا محور اصلی بدن را ابتدا یا پروکسیمال و انتهای آن را انتها یا دیستال مینامند مانند آنکه در دست بازو پروکسیمالتر و مچ دست دیستالتر است. یا در انگشتان بند اول که به کف دست متصل است بند پروکسیمال و بند آخر بند دیستال است.

درون و بیرون[ویرایش]

در اعضایی که حفره مانند یا لوله ای شکل هستند سطح داخلی را درون (اینترنال) و سطح خارجی را بیرونی (اکسترنال) مینامند مانند روده که مواد غذایی در سطح درونی آن قرار دارند.

دندان[ویرایش]

هر دندان پنج وجه دارد: وجه زبانی (لینگوال) که به زبان برخورد میکند ؛ وجه فکی یا باکال که به سطح داخلی گونه ها برخورد میکند ؛ وجه مزیال که به سمت دندان جلویی میباشد ؛ وجه دیستال که به سمت دندان عقبی (مانند آسیا) میباشد ؛ وجه اکلوزال که دربرابر سطح جونده دندان مقابل قرار میگیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. کتاب
    The Human Body in Health and Illness. Barbara Herlihy. 3rd Ed. 2007.
    صفحهٔ ۷-۸
  2. کتاب
    The Human Body in Health and Illness. Barbara Herlihy. 3rd Ed. 2007.
    صفحهٔ ۸