بقا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تفنگداران ایالات متحده در حال یادگیری مهارت بقا .
مکانی در قطب طراحی شده برای حفاظت دربرابر آب و هوا.

زنده ماندن یا عمل بقا ، گرایش یک چیز برای ادامه دادن به موجودیت ضد شرایطی است که ممکن است آن را بکشد یا از بین ببرد. این مفهوم را می توان در مورد یک موجود زنده (یا ، از نظر فرضی ، هر موجود ذی شعوری) .

معنی[ویرایش]

این کلمه ، "بقا" از زبان لاتین اواخر واژه supervivere گرفته شده است ، در لغت به معنای "زنده ماندن" است. معمولاً ، "اصطلاح" بقا "به معنای بقا جسمی است - یعنی مبارزه برای جلوگیری از نابودی فیزیکی". [۱] به عنوان مثال ، نظریه چارلز داروین در مورد انتخاب طبیعی مفهوم بقای برترین ها را در مبارزه برای هستی در بر می گیرد. داروین مفهوم بیولوژیکی تناسب اندام را موفق بودن تولیدمثل تعریف می کند ، در نظریه داروینی این عبارت به معنای "بقای چیزی است که بیشترین تعداد از خود را در نسل های متوالی به جا بگذارد".

اشارات تاریخی به بقا جنبه های مختلفی از بقای فردی تا امپراتوری ها و نژاد بشر را شامل می شود. این مفهوم در مورد چیزهای غیر زنده و غیر فیزیکی نیز اعمال می شود. در مهندسی ، این اصطلاح می تواند به معنای "توانایی مداوم سامانه برای انجام عملکرد مورد نظر" باشد. [۲] با درنظرگرفتن خودآگاهی انسان ، به ویژه هنگامی که در رابطه با مفهوم روح یا جان باشد ، بقا می تواند به زندگی پس از مرگ اشاره داشته باشد:

تجزیه و تحلیل بقا شاخه ای از آمار برای تجزیه و تحلیل مدت زمان مورد انتظار تا زمان وقوع یک یا چند واقعه است ، [۳] مانند مرگ در ارگانیسم های بیولوژیکی و خرابی سیستم های مکانیکی. یکی از عناصر تجزیه و تحلیل بقا میزان نرخ بقا است ، به معنای درصد افرادی که در یک گروه مطالعه یا درمانی اند پس از تشخیص بیماری برای مدت زمان مشخصی هنوز زنده هستند. این یک روش برای توصیف پیش بینی در برخی از بیماری ها است. از نرخ بقا می توان به عنوان معیار ارزیابی استانداردهای درمانی استفاده کرد. دوره بقا معمولاً از تاریخ تشخیص یا شروع درمان محاسبه می شود. نرخ بقا برای پیش آگهی مهم است ، اما از آنجا که این نرخ بر اساس کل جمعیت است ، یک پیش آگهی بسته به بودن درمان های جدیدتر، که از آخرین تجزیه و تحلیل آماری گذشته و همچنین سلامت کلی بیمار ، ممکن است متفاوت باشد. [۴]

در فرهنگ عامه[ویرایش]

انواع مختلفی از رسانه ها در مورد بقا وجود دارد. در هر دو داستان واقعی و داستان تخیلی ، داستان هایی درباره افراد زنده مانده علی رغم شرایط خاص خطرناک محبوب است. همچنین مجموعه وسیعی از ادبیات آموزشی وجود دارد که گاهی اوقات به عنوان راهنمای زنده ماندن از آن یاد می شود ، و در مورد مهارت های زنده ماندن در موقعیت های مختلف خطرناک مانند گم شدن بدون آب و غذا ، حمله یا در یک فاجعه طبیعی بودن مشاوره می دهد .

در فیلم ، فیلم بقا ژانری است که در آن یک یا چند شخصیت برای بقای فیزیکی تلاش می کنند. این اغلب با ژانرهای فیلم دیگر تداخل دارد. این یک ژانر فرعی از فیلم ماجراجویی است ، همراه با فیلم های شمشیربه دستان ، فیلم های جنگی و فیلم های سافاری. [۵] فیلم های بقا نسبت به سایر فیلم های پرماجرا تاریک ترند ، که معمولاً خط داستانی خود را بر روی یک شخصیت منفرد ، معمولاً شخصیت اصلی متمرکز می کنند. این فیلم ها "عمدتا در یک زمان معاصر هستند" و بنابراین مخاطبان فیلم با صحنه ها آشنا هستند و فعالیت های شخصیت ها کمتر عاشقانه است. [۶] توماس سوبچاک در کتابی در سال 1988 ، فیلم زنده ماندن را با عاشقانه مقایسه کرد: "آنها هر دو بر پیروزی قهرمانانه بر موانعی که نظم اجتماعی را تهدید می کنند و تأیید مجدد ارزشهای غالب اجتماعی مانند بازی جوانمردانه و احترام به شایستگی و همکاری تأکید می کنند". نویسنده گفت: فیلم های زنده ماندن "یک عالم خرد(micro-cosmos) جامعه را شناسایی و منزوی می کنند" ، مانند گروه بازمانده از سقوط هواپیما در "پرواز ققنوس" (1965) یا افرادی که در کشتی اقیانوسی غرق شده بودند در "ماجراجویی پوزیدون" (1972). سوبچاک توضیح داد ، "بیشتر اوقات در یک فیلم بقا صرف به تصویر کشیدن روندی می شود که به موجب آن ارتباط گروه از قطعیت شبکه های پشتیبانی عادی زندگی متمدن قطع شده است ، و گروه خود را به یک واحد موثر و کاری تبدیل می کند." این گروه ها اغلب در انواع متفاوت شخصیت ها ، گاهی اوقات تا حد کاریکاتور است. در حالی که زنان از نظر تاریخی در چنین فیلم هایی کلیشه شده اند ، "آنها" اغلب نقشی تعیین کننده در موفقیت یا شکست گروه بازی می کنند ". [۷]

در بازی های ویدئویی ، بازی بقا ، زیرگونه ای از بازی های ویدیویی اکشن است که در محیط های خصمانه(hostile) ، پرتنش و محیطهای دنیای باز(open world) ساخته می شود. بازیکنان به طور کلی با حداقل تجهیزات شروع می کنند و باید با ساخت ابزار ، سلاح ، پناهگاه و جمع آوری منابع تا آنجا که ممکن است زنده بمانند. [۸] [۹] این بازی ها می توانند به شکل بازی های ترسناک بقا باشند ، که بر بقای شخصیت متمرکز است ، دراین حین بازی سعی می کند بازیکنان را با استفاده از تصاویر گرافیکی ترسناک یا فضای ترسناک بترساند. اگرچه نبرد می تواند بخشی از گیم پلی(شیوه) بازی باشد ، اما به بازیکن احساسی القا می شود که کنترل کمی از خود دارد نسبت به بازی های اکشن معمولی از طریق مهمات یا سلاح های محدود ، سلامتی ، سرعت و بینایی یا از طریق جلوگیری متعدد در تعامل بازیکن با مکانیک بازی.

در بازی هایی که در حالت بقا کار می کنند ، یا از چنین روشی به عنوان گزینه استفاده می شود ، بازیکن باید بازی را تا زمانی که ممکن است ادامه دهد بدون اینکه در یک دفعه بدون وقفه بمیرد در حالی که بازی موج های چالش دشوار را به بازی می کشد. [۱۰] یک نوع از حالت بازی(mode) نیاز به این دارد که بازیکن برای مدت زمان مشخصی دوام بیاورد ، پس از آن پیروزی حاصل می شود و بازی پایان می یابد. این حالت خصوصاً در بین بازیهای دفاع برج معمول است ، جایی که بازیکن باید دفاع از یک مکان خاص را بهبود بخشد تا بتواند نیروهای دشمن را برای بیشترین زمان ممکن دفع کند. [۱۱] حالت بقا با گیم پلی بازی های کلاسیک بازی مقایسه شده است ، جایی که بازیکنان در برابر موج های فزاینده ای از دشمنان قرار می گیرند. [۱۲]

کتابشناسی - فهرست کتب[ویرایش]

 • Sobchack, Thomas (1988). "The Adventure Film". In Gehring, Wes D (ed.). کتاب راهنمای ژانرهای فیلم آمریکایی . گرینوود شابک 978-0-313-24715-6

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. The American Mercury (1970), Vol. 107-109, p. 51.
 2. Kailash Chander Kapur, L. R. Lamberson, Reliability in Engineering Design (1977), p. 9.
 3. Miller, Rupert G. (1997), Survival analysis, John Wiley & Sons, ISBN 0-471-25218-2
 4. "NCI Dictionary of Cancer Terms". National Cancer Institute. 2011-02-02. Archived from the original on 23 January 2018. Retrieved 2016-04-22.
 5. Sobchack 1988
 6. Sobchack 1988
 7. Sobchack 1988
 8. Lane, Rick (July 5, 2013). "VIRTUAL SELECTION: THE RISE OF THE SURVIVAL GAME". IGN. Archived from the original on 18 September 2020. Retrieved August 17, 2015.
 9. Ross, Andrew (May 8, 2014). "Rust, H1Z1, and the emerging 'survival MMO' genre". Engadget. Archived from the original on 1 April 2019. Retrieved August 10, 2015.
 10. Glasser, Aj (15 October 2008). "Gears of War 2 – Horde Mode Is The Way To Go". Kotaku. Archived from the original on 27 May 2010. Retrieved 18 November 2011.
 11. Walker, John (5 May 2009). "The Plants Vs. Zombies Review". Rock Paper Shotgun. Archived from the original on 11 November 2011. Retrieved 18 November 2011.
 12. Osborne, Joe (11 October 2011). "Empires & Allies Survival Mode: Everything you need to know". Games.com. Archived from the original on 22 November 2011. Retrieved 18 November 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]