بثورات ناشی از بستن پوشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Diaper rash
Synonymsdiaper dermatitis, napkin dermatitis":۸۰ diaper rash, nappy rash
Irritant diaper dermatitis.jpg
Benign diaper rash
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصدرماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰L22
آی‌سی‌دی-9-CM691.0
دادگان بیماری‌ها23119
مدلاین پلاس000964
ئی‌مدیسینped/2755
سمپD003963

بثورات ناشی از بستن پوشک (نام علمی: Irritant diaper dermatitis) عبارتی است که به بخشی از پوست که در زیر پوشک قرار دارد و دچار برافروختگی یا خارش شده‌است، گفته می‌شود. این نواحی برافروخته بیشتر به شکل یک خط محدب نسبت به روی هم رفتگی‌های پوست دیده می‌شوند. اما اگر درماتیت در اثر یک عامل دوم مانند باکتری یا قارچ ایجاد شده باشد این برافروختگی‌ها به شکل سطح‌های مقعر و محدب گسترش می‌یابند.

این ناراحتی‌های پوستی ناشی از پوشک نیست بلکه ناشی از روش استفاده از آن و موادی است که در آن انبار می‌شود (مدفوع و …) البته گفته شده که مواد سازندهٔ پوشک هم تأثیر دارند اما شواهد کمی برای این مطلب وجود دارد.[۱]

عامل[ویرایش]

اگر پوست مدت زیادی خیس باشد یا pH آن در اثر ادرار یا مدفوع بالا رفته باشد، لایه شاخی پوست یا بیرونی‌ترین لایهٔ پوست آسیب می‌بیند یا از بین می‌رود. این پدیده در اثر اسهال، محکم بستن پوشک، دفع به دفعات بالا یا تماس با آمونیاک یا آلرژی روی می‌دهد.[۲] در بزرگسالان، لایهٔ شاخی پوست از ۲۵ تا ۳۰ لایهٔ کراتینوسیت‌های مرده و روی هم قرار گرفته تشکیل شده‌است؛ این لایه‌ها به طور پیوسته در حال ریزش و جایگزینی اند. این سلول‌های مرده که در میانشان چربی قرار دارد مانند یک لایهٔ نفوذناپذیر در برابر آب عمل می‌کنند. وظیفهٔ لایهٔ شاخی حفاظت پوست در برابر ازدست دادن آب و نگهداری از لایه‌های زیرین پوست از جراحت و نفوذ میکروب است. در کودکان لایهٔ شاخی بسیار نازک است و به آسانی آسیب می‌بیند.

خوراک[ویرایش]

برپایهٔ مشاهدات انجام شده آنزیم‌هایی که در مدفوع کودک وجود دارد با خورد و خوراک کودک رابطهٔ مستقیم دارد؛ کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند معمولاً کمتر دچار زخم‌های ناحیهٔ پوشک می‌شوند احتمالاً چون pH مدفوع آنها بالاتر است و فعالیت‌های آنزیمی کمتر در آن وجود دارد.[۳] زخم‌های ناحیهٔ پوشک در کودکان ۸ تا ۱۲ ماه بیشتر دیده می‌شود احتمالاً به این دلیل که مواد جامد به رژیم غذایی این کودکان افزوده شده و ترکیبات مدفوع و ادرار آنها دگرگون شده‌است. به عبارت دیگر هرگاه که رژیم غذایی کودک دچار دگرگونی شود (از شیر مادر به شیر خشک یا از شیر به غذای جامد) احتمال ایجاد زخم‌های ناحیهٔ پوشک بالا می‌رود.[۴]

همچنین هنگامی که یک کودک در معرض درمان‌های آنتی‌بیوتیکی قرار می‌گیرد احتمال ایجاد زخم‌های ناحیهٔ پوشک در آن بالا می‌رود.

درمان[ویرایش]

موثرترین راه که البته کاربردی‌ترین نیست این است که مدتی پوشک را باز کنیم تا نواحی زخمی هوا بخورد.[۵] پیش از پوشک کردن دوباره باید پوست را خشک کرد تا رطوبت اضافه به رطوبت عرق یا ادرار یا مدفوع اضافه نشود.[۶] استفاده از روغن برای جلوگیری از تماس رطوبت با پوست، بسیار توصیه می‌شود برای مثال کرم‌هایی که دارای اکسید روی باشند بسیار مفیدند.

منابع[ویرایش]

  1. John Harper (MB; BS; MRCP.); Arnold P. Oranje; Neil S. Prose (2006). Textbook of pediatric dermatology. Wiley-Blackwell. pp. 160–. ISBN 978-1-4051-1046-4. Retrieved 9 May 2010.
  2. "What is diaper rash: What causes diaper rash?". MedicalBug. Retrieved 31 August 2012.
  3. Hockenberry, M.J. (2003) Wong’s Nursing Care of Infants and Children. St. Louis, MO; Mosby, Inc.
  4. Atherton D.J. ; Mills K. (2004). "What can be done to keep babies' skin healthy?". RCM Midwives Journal. 7 (7): 288–290.
  5. "Nappy Rash". Medinfo. Retrieved 31 August 2012.
  6. "How to Treat Baby Rash? Identify and Treat Baby Rash". thebabyrash.com. Retrieved 2017-05-21.