باکتریوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

باکتریوری یا باکتری‌میزی[۱] به هر گونه کلونیزه شدن باکتری‌ها در دستگاه ادراری گفته می‌شود.

باکتریوری علامت دار [۲] عبارت است از کلونیزه شدن باکتریال در ادرار که باعث علایم ادراری یا علایم سیستمیک شده‌است و می‌تواند در دستگاه ادراری فوقانی رخ دهد (پیلونفریت) یا دستگاه ادراری تحتانی را درگیر کند (سیستیت و اورتریت).

باکتریوری بدون علامت[۳] به کلونیزه شدن قابل توجه باکتریال در دستگاه ادراری تحتانی[۴]بدون ایجاد علایم گفته می‌شود.

ساده‌ترین روش تشخیص باکتریوری در ادرار دیده شدن کلونی از یک نوع باکتری در کشت ادرار انجام شده‌است که نمونه آن با توجه به دستور صحیح جمع آوری نمونه ادرار، جمع آوری شده‌است.

باکتریوری بدون علامت در بارداری[ویرایش]

شواهد اخیر نشان می دهند که در زنان باردار شمارش کلونی‌های پایین تر از هم ممکن است نشانگر عفونت فعالی باشند که می‌تواند منجر به بروز پیلونفریت در زنان باردار گردد.

شیوع باکتریوری بدون علامت در زنان باردار مشابه زنان غیر باردار است و تقریباً بین 2% تا 14% در نقاط مختلف تغییر می‌کند.

عوامل مساعد کننده باکتریوری بدون علامت در زنان باردار عبارتند از وضعیت پایین اقتصادی-اجتماعی، بالا رفتن سن، چندزابودن، رفتارهای خاص جنسی و عفونت‌های متعدد ادراری در کودکی. همچنین شیوع عفونت ادراری بدون علامت در بین مبتلایان به بیماری‌های خاص مثل دیابت قندی و کم خونی داسی شکل، بیماری‌های ساپرس کننده ایمنی مانند ایدز، آنومالی‌های مجاری ادراری و آسیب‌های نخاعی هم بالا است. وقوع عفونت ادراری قبل از بارداری پیش‌بینی‌کننده یک تشخیص باکتریوری بدون علامت در اولین مراقبت بارداری گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «باکتری‌میزی» [زیست‌شناسی-میکرب‌شناسی] هم‌ارزِ «bacteriuria»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر هشتم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ باکتری‌میزی)
  2. Symptomatic Bacteriuria
  3. ASymptomatic Bacteriuria
  4. Lower Urinary Tract

منابع[ویرایش]

  • Foxman B. Epidemiology of urinary tract infections ۲۰۰۳;۴9(2):۵۳-۷۰