انوشه آشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انوشه آشوری مهندس بازنشستهٔ ایرانی بریتانیایی است وی ساکن بریتانیا است که در سال ۱۳۹۶ به اتهام جاسوسی توسط حکومت ایران بازداشت و زندانی شد.

آشوری یکی از مؤسسان شرکت تکنو خلاق و نمایندهٔ این شرکت در بریتانیا بود.[۱] او مرداد سال ۱۳۹۶ و زمانی که برای دیدار با مادر ۸۶ ساله‌اش به ایران رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.[۲] در شهریور سال ۱۳۹۸ قوهٔ قضائیهٔ ایران اعلام کرد آشوری به اتهام جاسوسی برای اسرائیل و تحصیل مال نامشروع به ۱۲ سال حبس و استرداد ۳۳ هزار یورو که از وی کشف شده به نفع جمهوری اسلامی محکوم شده‌است.[۳] سخنگوی قوهٔ قضائیهٔ ایران در زمان اعلام حکم گفت که آشوری با موساد در ارتباط بوده و اطلاعات زیادی را به آن‌ها منتقل کرده‌است.[۴] به گفتهٔ آشوری پس از بازداشتش در حالی که از خواب محرومش کرده بودند روزانه بیش از ۱۲ ساعت از او بازجویی می‌کردند و زمانی که بازجوها تصاویری از فرزندان و همسرش را به او نشان دادند و گفتند که دیگر آنها را نخواهد دید مجبور به اعتراف به کارهایی شد که آن‌ها را انجام نداده بود.[۵]

در بریتانیا افرادی که با حبس و اتهامات وارد شده به انوشه آشوری مخالفند بر این عقیده‌اند که او یکی از افرادی است که به دلیل اختلاف دولت‌های بریتانیا و ایران بر سر یک قرارداد نظامی چهارصد میلیون پوندی (که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ میان دو کشور امضا شد) در ایران گرفتار شده‌است.[۶] اما سفارتخانهٔ جمهوری اسلامی ایران در لندن هرگونه انگیزهٔ سیاسی در این زمینه را رد کرده و دلیل دستگیری و زندانی شدن آشوری را «جرایم مرتبط به امنیت ملی» اعلام کرده‌است.[۷]

در اسفند ۱۳۹۸ آشوری به بند چهار زندان اوین منتقل شد که به گفتهٔ او پیش‌تر زندانیان قربانی ویروس کرونا را آنجا نگهداری می‌کردند.[۸] در تیر ۱۳۹۹ آشوری از داخل زندان پیامی صوتی برای بوریس جانسون ضبط کرد و با اشاره به تهدید کوید ۱۹ از او خواست برای رهایی شهروندان بریتانیایی از زندان‌های ایران کاری بکند. او در آن پیام با استیصال گفته بود: «ترس من این است که دولت بریتانیا ما را فراموش کرده باشد».[۹] در پیام‌های صوتی دیگر (همسرش به درخواست آشوری مکالمات تلفنی را ضبط و منتشر کرده) او از مشاهداتش شامل دو مورد کشته‌شدن زندانیان زیر بازجویی‌های سخت، مرگ یک زندانی به دلیل مشکلات پزشکی ناشی از شرایط نامناسب زندان و بیش از ده مورد انتقال زندانیان به بیمارستان‌های روانی برای تزریق داروهای نامشخص و درمان با شوک الکتریکی سخن گفت.[۱۰] در بهمن ۱۳۹۹ حق برقراری تماس تلفنی از آشوری گرفته شد. به گفتهٔ همسرش مکالمات تلفنی روزانه تنها راهی بوده که باعث آگاهی آشوری از رخدادهای بیرون زندان از جمله روند پیگیری‌ها برای آزادیش می‌شده‌است.[۱۱]

منابع

 1. «از انوشه آشوری، زندانی دوتابعیتی متهم به جاسوسی چه می‌دانیم؟». radiozamaneh.com. رادیو زمانه. ۶ شهریور ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۳۰ فروردین ۱۴۰۰.
 2. «همسر انوشه آشوری دو تابعیتی زندانی، جاسوسی او را برای اسرائیل 'دروغ' خواند». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. ۵ مهر ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۳۰ فروردین ۱۴۰۰.
 3. «محکومیت انوشه آشوری به ۱۰ سال حبس». mizan.news. خبرگزاری میزان. ۵ شهریور ۱۳۹۸. دریافت‌شده در ۳۰ فروردین ۱۴۰۰.
 4. Daragahi, Borzou (27 August 2019). "Anoosheh Ashoori: Iran jails British national for 10 years on spying charges". independent.co.uk. Independent. Retrieved 19 April 2021.
 5. Burgess, Sanya. "'WE ARE ONE BREATH AWAY FROM DEATH IN THIS CIRCLE OF HELL'". sky.com. Sky News. Retrieved 19 April 2021.
 6. «انوشه آشوری زندانی دو تابعیتی از شکنجهٔ فریبا عادلخواه در اوین خبر داد». rfi.fr. Radio France Internationale. ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۹ آوریل ۲۰۲۱.
 7. «پیام انوشه آشوری از زندان خطاب به بوریس جانسون: به کمک شما نیاز داریم». radiozamaneh.com. رادیو زمانه. ۲ تیر ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۳۰ فروردین ۱۴۰۰.
 8. Wintour, Patrick (12 March 2020). "British-Iranian prisoner tells of coronavirus chaos in Iranian jail". theguardian.com. The Guardian. Retrieved 19 April 2021.
 9. «پیام انوشه آشوری از زندان اوین برای بوریس جانسون: تهدید کرونا در اینجا بیشتر از همیشه شده‌است». radiofarda.com. رادیو فردا. ۲ تیر ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۳۰ فروردین ۱۴۰۰.
 10. Lipin, Michael (12 July 2020). "Iranian British Engineer Jailed by Iran Since 2017 Becomes Human Rights Advocate". voanews.com. VOA|Voice of America. Retrieved 19 April 2021.
 11. Wintour, Patrick (19 February 2021). "Briton held in Iran 'completely shut off' after losing phone access". theguardian.com. The Guardian. Retrieved 19 April 2021.