ایرانیان بریتانیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایرانیان بریتانیا
Omid Djalili at the Arts Depot in 2007.jpg Bell, Catherine (2008).jpg Kia Joorabchian Manchester United v. Arsenal 16-05-09.png Camila Batmanghelidjh, April 2008(1).jpg
کل جمعیت

آمار سال ۲۰۱۱:

  • ٨٠٠٠٠ نفر'
نواحی با بیشترین جمعیت
لندن، منچستر، بردفورد، لیدز، گلاسکو، نیوکاسل
زبان‌های رایج
انگلیسی بریتانیایی، فارسی
ادیان و مذاهب
مسلمان , شیعه , سنی

ایرانیان بریتانیا کسانی هستند که ملیتی ایرانی داشته و در کشور بریتانیا اسکان دارند، ایرانیانی که در این کشور اقامت گرفته و یا اشخاصی که فرزندان و یا فرزند زادگان ایرانیان بریتانیا می باشند نیز در این جامعه قرار می گیرند. بنا بر آمار ۲۰۰۱ سنسوزCensus تعداد ۴۲٬۴۹۴ ایرانی متولد ایران در بریتانیا مقیم شده‌اند. بنا بر تخمین اداره آمار ملی انگلستان این آمار تا سال ۲۰۱۱ به مرز ۷۹٬۹۸۵ نفر رسیده است. وبسایت رسمی ایرانیان بریتانیا نیز با آدرس زیر از سالها پیش در دسترس علاقه‌مندان فرار گرفته است. www.ukneshin.com که آخرین خیرهای مربوط به مناسبت های ایرانی در لندن وشهرهای دیگر را پوشش میدهد وهمچمین تمامی کانالهای فارسی زبان داخلی و ماهوارهای خارج از ایران را به صورت آنلاین در اختیار ببیندگان قرار میدهد.

تاریخچه[ویرایش]

اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان بریتانا، پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ وارد این کشور شده‌اند. در خلال پنج سال پس از سال ۱۳۵۷ تعداد تقریباً" ۸۰۰۰ ایرانی پناهجو وارد خاک بریتانیا شدند. آمار سال ۱۹۸۱ سنسوز بیانگر این مطلب است که تعداد ۲۸٬۶۱۷ نفر مهاجر زاده ایران ( ۱۸٬۱۳۲ مرد و ۱۰٬۴۸۵ زن) در بریتانیا به سر می برند. در آمار سال ۱۹۹۱ سنسوز، ایرانیان فاقد آمار تفکیک شده‌ای بودند. آمار ۲۰۰۱ سنسوز، تعداد ایرانیان متولد ایران را ۴۲٬۴۹۴ معرفی می کند. دفتر ملی آمار بریتانیا تعداد ایرانیان متولد ایران را در این کشور تا سال ۲۰۰۹ ، ۵۸۰۰۰ نفر پیش بینی می کند. سفارت ایران نیز در سال ۲۰۰۴، تعداد ایرانیان مقیم بریتانیا را ۷۵۰۰۰ نفر تخمین زد.[۱]

در نتایج سرشماری سال ۲۰۱۱ بریتانیا، تعداد ایرانیان ساکن انگلستان و ولز ٨١٦٨٠ نفر بود. از این تعداد ٧٩٩٨۵ نفر در انگلستان زندگی می‌کردند و شمار ایرانیان ساکن لندن هم ٣٧٣٣٩ نفر بود[۲].

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «in Great Britain Iranians in Great Britain»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۱ اکتبر).
  2. بی‌بی‌سی فارسی