المپیاد جهانی شیمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تاریخچهٔ مسابقه‌های المپیادشیمی در ایران[ویرایش]

سابقهٔ برگزاری المپیادهای شیمی در ایران، نسبت به المپیاد فیزیک وریاضی کم تراست. درپی موفقیت دانش آموزان ایرانی درالمپیادهای ریاضی وفیزیک، سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش وپرورش، به عنوان متولی برگزاری این مسابقه‌ها در ایران، تصمیم گرفت جهت شرکت در بیست و سومین المپیاد بین‌المللی شیمی، هیئت ناظر خود را به شهر لوتس لهستان اعزام کند.

درآذر ماه سال ۱۳۷۰، میان ۲۵۰۰ نفر از دانش آموزان واجد شرایط آزمونی با ۱۵ مسئله تشریحی برگزار شد. سراسر کشور ۱۰۰ نفر بعنوان برگزیدگان این آزمون از سوی مرکز المپیاد سازمان پژوهش تعیین شدند. دومین مرحلهٔ آزمون، در بهمن ماه همین سال در اهواز برگزار شد و سر انجام ۶ نفر به عنوان شرکت کنندهٔ المپیادی برگزیده شدند که بنا بود در سال ۱۹۹۲ در ایالات متحده برگزار شود. اما کمیتهٔ برگزار کننده این المپیاد از ارسال دعوت نامه برای دانش آموزان ایرانی خودداری ورزید و سازمان پژوهش در تلاشهای خود تنها موفق شد که ۲ نفر از شیمیدان‌های ایرانی مقیم آمریکا را به عنوان ناظران ایرانی به کمیتهٔ برگزار کنندهٔ معرفی کند. این اقدام، مسیر را برای شرکت دانش آموزان ایرانی در المپیاد ایتالیا در سال بعد یعنی ۱۹۹۳ فراهم کرد. به این ترتیب از سال ۱۳۷۱ فعالیت المپیاد شیمی ایران به طور جدی آغاز شد و کشور ما در زمرهٔ کشورهای عضو المپیاد بین‌المللی دانش آموزی شیمی قرار گرفت.

ایران در المپیادهای بین‌المللی شیمی[ویرایش]

اولین آزمون المپیاد شیمی ملی در ایران در آذرماه سال ۱۳۷۰ برگزار شد و اولین ناظرین در سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) به بیست و چهارمین المپیاد بین‌المللی شیمی در آمریکا اعزام شدند. پس از کسب جواز رسمی حضور در این مسابقات، اولین تیم المپیاد شیمی ایران در بیست و پنجمین المپیاد بین‌المللی شیمی در پروجیای ایتالیا در سال ۱۹۹۳ شرکت کرد.

ایران نتایج درخشانی را در هر دو رده بندی فردی و تیمی در مسابقات بین‌المللی شیمی در کارنامه خود دارد. از این نتایج می‌توان به کسب رتبه اول تیمی در المپیادهای جهانی در سال‌های ۱۹۹۵ در چین و ۱۹۹۶ در روسیه، رتبه دوم تیمی در سال‌های ۲۰۰۱ در هند و ۲۰۰۳ در یونان، رتبه سوم تیمی در سال‌های ۱۹۹۷ در کانادا، ۱۹۹۹ در تایلند و ۲۰۰۵ در تایوان، نفر اول جهان در سال ۱۹۹۵ و نفر سوم جهان در سال‌های ۱۹۹۵-۱۹۹۷ اشاره کرد.

در ادامه، اعضای تیم‌های شش و هشت نفره المپیاد شیمی کشوری، از نخستین دوره تاکنون، به همراه نتیجه تیم اعزامی چهارنفره به مسابقات بین‌المللی به شرح زیر آمده است.

نتایج[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]