اسفنج‌ضدبارداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اسفنج ضدبارداری
Éponge spermicide.jpg
اسفنج ضدبارداری پروتکت اید، در سینی پلاستیکی آن.قبل از استفاده نیاز است تا اسفنج از سینی پلاستیکی جدا شود.
کلیات
روش پیشگیریسدی
اولین کاربرد۱۹۸۳
نرخ عدم موفقیت (سال اول)
کاربرد ایده‌آلNulliparous:9%[۱]
Parous:20٪[۱]
کاربرد متداولNulliparous:12%[۱]
Parous:24٪[۱]
کاربرد
قابلیت برعکس کردنImmediate
یادآوری به کاربران?
مزایا و معایب
جلوگیری از بیماری‌های مقاربتیخیر
مزایاامکان قرار دادن ۱۲ تا ۲۴ ساعت پیش از رابطه جنسی
خطراتعفونت قارچی مهبل, و به ندرت سندرم شوک سمی

اسفنج ضدبارداری ترکیبی از روش‌های سدی و اسپرم‌کش جهت پیشگیری از لقاح است. این محصول با نام‌های تجاری فارماتکس و پروتکت‌اید و تودی به بازار عرضه شده‌است. فارامتکس در کشور فرانسه و همین‌طور استان کبک کانادا عرضه می‌شود؛ و پروتکت‌اید در دیگر شهرهای کانادا و کشورهای اروپایی در بازار موجود هستند. در ایالات متحده آمریکا این محصول با نام تودی عرضه می‌شود. این اسفنجها به دو شکل کار می‌کنند. در روش نخست اسفنج در داخل مهبل قرار داده می‌شود تا دهانه رحم را بپوشاند و از ورود اسپرم به رحم جلوگیری کند. روش دوم بدین صورت است که اسفنج با اسپرم‌کش تولید شده‌است و از آن جهت جلوگیری از حرکت اسپرم استفاده می‌شود.

اسفنج‌ها پیش از آمیزش جنسی در داخل مهبل قرار می‌گیرند و بایستی در گردن رحم قرار گیرند تا مؤثر باشند. این اسفنج‌ها هیچگونه محافظتی را در برابر بیماری‌های آمیزشی ایجاد نمی‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ Trussell, James (2011). "Contraceptive efficacy". In Hatcher, Robert A.; Trussell, James; Nelson, Anita L.; Cates, Willard Jr.; Kowal, Deborah; Policar, Michael S. (eds.). Contraceptive technology (20th revised ed.). New York: Ardent Media. pp. 779–863. ISBN 978-1-59708-004-0. ISSN 0091-9721. OCLC 781956734. Table 26–1 = Table 3–2 Percentage of women experiencing an unintended pregnancy during the first year of typical use and the first year of perfect use of contraception, and the percentage continuing use at the end of the first year. United States.

پیوند به بیرون[ویرایش]