نزدیکی منقطع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نزدیکی منقطع
کلیات
روش پیشگیریBehavioral
اولین کاربردAncient
نرخ Failure (سال اول)
کاربرد ایده‌آل۴٪
کاربرد متداول۲۲٪
کاربرد
قابلیت برعکس کردنYes
یادآوری به کاربرانDependent upon self-control. Urinating between acts of sexual intercourse helps clear sperm from urethra.
بررسی بالینیNone
مزایا و معایب
جلوگیری از بیماری‌های مقاربتیNo

نزدیکی منقطع یا مقاربت منقطع به معنی بیرون کشیدن آلت تناسلی از واژن قبل از شروع انزال است. یکی از روش‌های نخستین و تاریخی پیشگیری از بارداری است. این روش چندان مطمئن نیست، زیرا در ترشحات اولیه هزاران اسپرم وجود دارد که وارد رحم شده و می‌تواند عامل بارداری شود.

مشکلات[ویرایش]

از آنجا که ترشحات مرد قبل از انزال نیز می‌تواند موجب بارداری گردد و همچنین نیمی از مردان قادر به کنترل خود نیستند و نمی‌توانند از این روش به‌طور صحیح استفاده کنند، احتمال بارداری با این روش بالا می‌باشد و یکی از نامطمئن‌ترین روش‌های پیشگیری است. به خصوص در ابتدای ازدواج به علت بی تجربگی و اضطراب‌هایی که معمولاً وجود دارد عدم اطمینان این روش بیشتر می‌باشد.

برخی متخصصان معتقدند نزدیکی منقطع سبب پر خونی پروستات و تورم اندام‌های آمیزشی درونی مرد می‌گردد و حتی گاهی تورم مجرای ادراری پدید می‌آید. اندام‌های لگنی زن نیز در این گونه نزدیکی به سبب نرسیدن به اوج لذت جنسی دچار پر خونی می‌شود؛ بنابراین این روش ظاهراً خالی از زیان نیست. لذت را کم می‌کند و امکان بارداری به نسبت در آن زیاد است. بهتر است افرادی که مبتلا به انزال زودرس، ناتوانی جنسی نسبی، سرد مزاجی و دیگر مشکلات جنسی و نیز افراد پریشان، افسرده و اندوهگین از انجام این روش خودداری کنند.

گاهی استفاده طولانی مدت از روش نزدیکی منقطع سبب عدم رضایت جنسی و تحریک عصبی به خصوص در خانم‌ها می‌شود که سبب ایجاد دردهای زیر شکم و کمر می‌گردد. این دردها اغلب غیر عضوی است و علت عصبی دارد، در چنین مواقعی بهتر است جهت بهبود و درمان از روش‌های دیگر جلوگیری استفاده گردد.[نیازمند منبع]