تئاتر بداهه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تئاتر بداهه گونه‌ای از نمایش است که در آن بیشتر آنچه که اجرا می‌شود در جا و بدون برنامه‌ریزی قبلی ساخته و پرداخته می‌شود. در خالص‌ترین گونهٔ آن، گفتگوها، بازی‌ها، داستان و شخصیت‌ها با همکاری دسته جمعی بازیگران همین‌طور که نمایش پیش می‌رود ایجاد می‌شوند. در برخی گونه‌های دیگر، در مورد بعضی از این موارد از قبل تصمیم‌گیری می‌شود و باقی در حین اجرای نمایش ایجاد می‌شوند.

کمدی بداهه[ویرایش]

کمدی بداهه نوین، همان‌طور که در غرب رواج دارد، به طور کلی به دو دستۀ کوتاه و بلند شکل تقسیم می‌شود.

فرم کوتاه شامل صحنه‌های کوتاهی است که معمولاً از یک بازی ، ساختار یا ایده از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند و توسط پیشنهاد مخاطب هدایت می‌شوند. بسیاری از تمرینات فرم کوتاه ابتدا توسط ویولا اسپولین ، که آنها را بازی‌های تئاتر می‌نامید ، تحت تأثیر آموزش وی از متخصص بازی‌های تفریحی، نوا بوید، ایجاد شد. مجموعه تلویزیونی کمدی بداهه فرم کوتاه به هر حال خط کیست؟ بینندگان آمریکایی و انگلیسی را با فرم کوتاه آشنا کرده است.

مجریان بداهه فرم بلند نمایش‌هایی را ایجاد می کنند که در آنها صحنه های کوتاه اغلب با داستان ، شخصیت یا مضامین مرتبط هستند. نمایش های بلند ممکن است به شکل یک نوع تئاتر موجود باشد ، به عنوان مثال یک نمایش تمام قد یا یک نمایش موزیکال به سبک برادوی مانند برادوی خود به خودی. یکی از معروف ترین ساختارهای شکل بلند ، هارولد است که توسط Del Close ، بنیانگذار المپیک بداهه ساخته شده است. اکنون بسیاری از این ساختارهای بلند شکل وجود دارد.

منابع[ویرایش]