اردشیر حسین‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اردشیر حسین پور
Ardeshir Hosseinpour.jpg
نخستین دانشمند ترور برنامه هسته‌ای ایران
زادهٔ۱ دی ۱۳۴۱
تهران
درگذشت۲۶ دی ۱۳۸۵ (۴۴ سال)
شیراز
آرامگاهنام آوران باغ رضوان اصفهان
ملیتایرانی ایران
منصبیکی از دانشمندان برنامه هسته‌ای ایران


اردشیر حسین پور (١ دی ۱۳۴١ – ۲۶ دی ۱۳۸۵) دانشمند و استادیار دانشگاه و متخصص در الکترو مغناطیس بود.[۱] او همچنین یکی از دانشمندان برنامه هسته‌ای ایران بود.[۲] او در حال کار بر روی پروژه هسته‌ای اصفهان و همچنین تدوین طرح ساخت بزرگترین مجتمع فیزیک اتمی خاورمیانه بود که پس از درگذشت وی بررسی این طرح ادامه نیافت. برخی رسانه‌های غربی احتمال ترور وی را مطرح کرده‌اند که این ادعا همیشه توسط مقامات ایران تکذیب شده‌است.[۳] اما مصطفی معین ۱۴ سال بعد، ترور توسط عوامل موساد را تایید کرد.[۴]

سوابق علمی[ویرایش]

وی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی مالک اشتر (علوم و تحقیقات دفاعی) بود و پس از اخذ مدرک مهندسی الکترونیک (دانشگاه شیراز)، تحصیلات خود را تا سطح دکتری فیزیک هسته‌ای ادامه داده و در سال ۱۳۸۱ موفق به دریافت دکتری از دانشگاه شیراز شد. عنوان پایان‌نامه وی «فیزیک هسته‌ای الکترودینامیک یون‌های مغناطیسی در ابر شبکه‌ها» بود. وی به عنوان استادیار به تدریس در دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی مالک اشتر مشغول بود.

جوایز و افتخارات[ویرایش]

 • ۱۳۷۴:کسب عنوان دانشجوی نمونه در مقطع کارشناسی ارشد در کشور در سال ۱۳۷۴
 • ۱۳۷۵:رتبه اول تألیف کتاب.
 • ۱۳۷۹:رتبه دوم تحقیقات کاربردی جشنواره بین‌المللی خوارزمی.
 • ۱۳۸۲:نفر اول محققان دفاعی جمهوری اسلامی.
 • ۱۳۸۵:رتبه نخست جشنواره بین‌المللی خوارزمی.
 • کسب عنوان برترین مخترع ایرانی بوداپست مجارستان

فعالیت‌های علمی[ویرایش]

 • ا جرای بیش از دوازده پروژه حساس دفاعی (ازجمله موتور و پیشرانه‌های موشک شهاب سه و ساخت موفقیت‌آمیز رنگ ضد رادار که امواج الکترو مغناطیس فرستاده شده توسط رادار مرکزی را جذب می‌کند).
 • ساخت مواد جاذب رادار * طراحی و ساخت رآکتورهای شیمیایی تحت فشار با کو پلاژ مغناطیسی
 • مدون دکترای فرا گرایش فیزیک اتمی
 • راه‌اندازی اولین خط تولید مغناطیس‌های سرامیکی
 • راه‌اندازی اولین موتورهای مغناطیسی در ایران
 • طراحی و ساخت مشددهای دی الکتریک
 • ساخت آهنرباهای سرامیکی فریت استرانسیم
 • ساخت فریت نیکل روی برای کادر آنتن گیرنده‌های MV
 • ساخت فریت منگنز -روی برای تست لامپ‌های کم مصرف
 • ساخت مواد جاذب رادار برای باندهای x و ku
 • طراحی شکل برای کاهش سطح مقطع راداری
 • طراحی و ساخت کوپلاز مغناطیسی تخت
 • طراحی و ساخت پمپ‌های مغناطیسی
 • تألیف کتاب اصول عملیات حرارتی در ساخت هسته‌های فریت

ترور[ویرایش]

مرگ مشکوک حسین پور در ۲۶ دی ۱۳۸۵ اتفاق افتاد.[۵] مراسم ترحیم در شرایط امنیتی و بدون انعکاس رسانه‌ای برگزار گردید. اولین ترور دانشمند ایرانی با سیاست جلوگیری نظام ایران از ایجاد رعب و وحشت در کشور سرپوش نهاده شد. پس از انتشار خبر درگذشت او روزنامه ساندی تایمز و برخی سایت‌های خبری متعلق به کارشناسان اطلاعاتی در آمریکا از جمله مرکز سایت خبری اطلاعاتی معتبر «استراتفورد» به بررسی مرگ وی پرداختند. سازمان استراتفورد به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که اردشیر حسن پور هدف ترور از سوی سازمان موساد بوده‌است. به نوشته این روزنامه‌ها دانشمند ایرانی متهم به همکاری با سپاه پاسداران ایرانی در اجرای ۱۲ پروژه حساس دفاعی در دانشگاه مالک اشتر می‌باشد. روزنامه فیگارو نیز مرگ وی را در نتیجه ترور با استفاده از گاز رادیو اکتیو دانست. مقامات ایران ترور وی توسط اسرائیل را تکذیب کرده و گفتند که آمریکا و اسرائیل از اشراف امنیتی قابل توجهی بر ایران برخوردار نیستند. اما ترورهای بعدی موساد این مدعا را اثبات کرد. بر اساس گفته‌های از استادان دانشگاه دربارهٔ شهید حسین پور: صبح روز قبل از ترور، او در اوج صحت در دانشکده بود و مشغول فعالیت‌های علمی بود … و روزهای پیشین در آزمایشگاه همانند روال قبل تحقیقاتشان را انجام می داد.

اردشیر حسین‌پور از جمله محققان کارخانه فرآوری اورانیوم اصفهان بود؛ یکی از تأسیسات محوری معاونت تولید سوخت سازمان انرژی اتمی ایران که دارای ۶۰ واحد تولیدی و ۱۵۰۰۰ دستگاه تحقیقاتی و تولیدی است؛ بود. بیش از هزار متخصص و تکنیسین در این مرکز که یکی از مراکز محوری در برنامه هسته‌ای ایران است، مشغول بکار هستند.

شش روز پس از درگذشت او واحد مرکزی خبر (وابسته به صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران) در ۱ بهمن ۱۳۸۵ خبر آن را منتشر ساخت. پیش از آن رسانه‌های رسمی درگذشت وی را تکذیب می‌کردند. این خبرگزاری علت در گذشت وی را «گاز گرفتگی» در خوابگاه استادان دانشگاه شیراز (خوابگاه صدرا) اعلام کرد. تلاش برای مخفی نگه داشتن مرگ وی شایعاتی در رسانه‌های بین‌المللی مطرح ساخت که قویترین آن، ترور وی توسط سازمان اطلاعات اسرائیل موساد است.

پس از انتشار خبر درگذشت او روزنامه ساندی تایمز و برخی سایت‌های خبری متعلق به کارشناسان اطلاعاتی در آمریکا از جمله مرکز سایت خبری اطلاعاتی معتبر «استراتفورد» به بررسی مرگ وی پرداختند. به ادعای این رسانه‌ها وی توسط سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) به وسیلهٔ گاز رادیو اکتیو مسموم و ترور شده‌است و علت اعلام دیرهنگام درگذشت وی توسط رسانه‌های ایران نیز همین موضوع است.

رسانه‌های اسرائیلی نیز ضمن بازتاب دادن خبر روزنامه ساندی تایمز نوشتند که او در سال‌های اخیر با دانشگاه صنعتی مالک اشتر همکاری داشته‌است. سپاه پاسداران متهم به همکاری با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است. مهدی‌نژاد نوری که به نوشته روزنامه‌های اسرائیل یکی از مقامات سپاه پاسداران و ازجمله افرادی است که بنا به قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت باید تحت کنترل باشند، رئیس اردشیر حسن پور در دانشگاه مالک اشتر بوده‌است. به گفته این منابع اسرائیل در سال‌های قبل نیز برخی دانشمندان هسته‌ای عراق را نیز ترور کرده بود. روزنامه فیگارو نیز مرگ وی را در نتیجه ترور می‌داند. به گفته رادیو فردا برخی منابع نیز از احتمال مسموم شدن او در هنگام انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در مراکز هسته‌ای خبر داده‌اند[۵]

مقامات ایران ترور وی توسط اسرائیل را تکذیب کرده و گفتند که آمریکا و اسرائیل از اشراف امنیتی قابل توجهی بر ایران برخوردار نیستند.[۶]

تایید ترور توسط موساد[ویرایش]

در آذر ١٣۹۹ و ۱۴ سال پس از چند روایتی که دستگاه امنیتی ایران درباره مرگ اردشیر حسین‌پور منتشر کردند، مصطفی معین وزیر علوم دولت خاتمی که اکنون رئیس شورای عالی نظام پزشکی است، در اینستاگرام خود نوشت که آن روایت‌ها دروغ بوده و روایت درست، ترور او «توسط عوامل موساد» بود و ۲۶ دی ١٣٨۵ اردشیر حسین‌پور، دانشمند هسته‌ای ایران، با «گاز رادیو اکتیو» ترور شد. او همچنین نوشت که در آن زمان «ترور» حسین‌پور «از سوی مقامات تکذیب شد تا سیستم اطلاعاتی زیر سؤال نرود» و علت مرگ او «گاز گرفتگی معمولی» اعلام شد.[۴][۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "U.S. Website: Mossad Killed Iranian Nuclear Physicist". 2007-02-04. Retrieved 2019-08-04.
 2. Yong، William؛ Worth، Robert F. (۲۰۱۰-۱۱-۲۹). «Bombings Hit Atomic Experts in Iran Streets» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۰۴.
 3. "'Iranian nuclear physicist killed by Revolutionary Guard, not Israel'". Ynetnews. 2014-09-29. Retrieved 2019-08-04.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «افشای ۱۴ سال دروغ امنیتی درباره اولین ترور هسته‌ای در ایران». رادیو فردا. ۱۲ آذر ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۲ آذر ۱۳۹۹.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ .«مرگ مشکوک یک دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی». رادیو فردا. ۱ بهمن ۱۳۸۷.
 6. «نظریه پزشکی قانونی دربارهٔ مرگ دانشمند هسته ای ایران». رادیو فردا. ۲۱ اسفند ۱۳۸۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۰۴.
 7. «ایسنتاگرام مصطفی معین». ۱۱ آذر ۱۳۹۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ آذر ۱۳۹۹.