احمدرضا پوردستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
احمدرضا پوردستان
Ahmadreza Pourdastan.jpg
محل تولد مسجد سلیمان، استان خوزستان
تاریخ تولد ۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۵
تابعیت ایران ایران
نیرو نیروی زمینی ارتش
یگان‌های خدمت لشکر ۹۲ زرهی خوزستان
لشکر ۸۴ پیاده
دانشگاه افسری امام علی
درجه سرتیپ
فرماندهی فرمانده تیپ ۲۵
فرمانده لشکر ۸۴
ریاست دانشگاه افسری امام علی
فرمانده نیروی زمینی ارتش
جانشین فرمانده ارتش
جنگ‌ها جنگ ایران و عراق
احمدرضا پوردستان در مجلس نهم

احمدرضا پوردستان (زاده ۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۵ مسجد سلیمان)[۱] نظامی ایرانی است، که هم‌اکنون بعنوان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش فعالیت می‌کند. وی برای مدت ۸ سال، در فاصله سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ فرمانده نیروی زمینی ارتش بود و از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ بعنوان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، خدمت می‌کرد.[۲][۳]

پوردستان در جریان جنگ ایران و عراق، بالغ بر ۱۰۰ ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی را به ثبت رسانده، که عمده آن در لشکر ۹۲ زرهی خوزستان بوده‌است.[۴] او پیشتر در سمت‌هایی چون ریاست دانشگاه افسری امام علی و فرمانده ارتش در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان و فارس نیز، فعالیت داشته‌است.

سوابق[ویرایش]

پوردستان در فاصله سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ با درجه سرهنگ تمام، فرماندهی تیپ ۲۵ تکاوران ممتاز شمال‌غرب نزاجا را بر عهده داشت و از سال ۱۳۸۰ با درجه سرتیپ دومی، فرمانده لشکر ۸۴ لرستان شد و پس از آن، از سال ۱۳۸۲ به لشکر ۷۷ خراسان منتقل گردید.

پوردستان از سال ۱۳۹۵ جانشینی فرماندهی کل آجا را بر عهده داشت، که در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۶ محمدحسین دادرس، جایگزین وی شد. او از سال ۱۳۹۶ بعنوان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش، فعالیت می‌نماید.

فرمانده نیروی زمینی ارتش[ویرایش]

پوردستان در زمان فرماندهی نیروی زمینی ارتش، طی سخنانی به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر، در صحن علنی مجلس نهم چنین اظهار داشت:

نیروهای تروریستی در نزدیکی مرزهای ما هستند. در سال گذشته همین موقع، ستاد کل نیروهای مسلح به ما ابلاغ کرد که تروریست‌ها در جلولا و سعدیه هستند و گام بعدی آنها خانقین خواهد بود و می‌خواستند به کشور ما بیایند. این گروهک‌های داعش در استان‌های مرزی ما فضاسازی کرده بودند و زاغه مهمات و نیرو پیش‌بینی و آماده کرده بودند، تا در زمان ورودشان با ترور، شروع به انفجار و آشوب کنند، که توسط سربازان گمنام کشورمان خنثی شد. اما ما در کمتر از سه روز ۵ تیپ رزمی را برای مقابله با آنها سازمان‌دهی کردیم و نیروهای پیاده و بالگرد شناسایی ما، تا ۴۰ کیلومتر به داخل خاک عراق رفتند و توپخانه‌هایمان را ثبت تیر کردیم.[۵]

منابع[ویرایش]

مناصب نظامی
پیشین:
سید ناصر حسینی
جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش
۱۳۸۶ – ۱۳۸۷
پسین:
کیومرث حیدری
پیشین:
محمدحسین دادرس
فرمانده نیروی زمینی ارتش
۱۳۸۷ – ۱۳۹۵
پیشین:
سید عبدالرحیم موسوی
جانشین فرمانده کل ارتش
۱۳۹۵ – ۱۳۹۶
پسین:
محمدحسین دادرس
سِمَت‌های علمی
پیشین:
سید عبدالرحیم موسوی
رئیس دانشگاه افسری امام علی
۱۳۸۴ – ۱۳۸۵
پسین:
فتح‌الله رشیدزاده
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش
۱۳۹۶ – تاکنون
در حال تصدی