یوسفوس فلاویوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک پرتره از نیمه تنه بالای تندیسی رومی منسوب به یوسیفوس

تیتوس فلاویوس یوسیفوس،(در فارسی،بیشتر تحت عنوان"ژوزف فلاوی"می شناسند[۱])هم چنین جوزف بن ماتیتیاهو (به انگلیسی: Titus Flavius Josephus، Joseph ben Matityahu)، (به خط عبری کتاب مقدس| יוסף בן מתתיהו, Yosef ben Matityahu) نامیده می‌شود، (زاده ۳۷- درگذشته حدود ۱۰۰ میلادی) یک تاریخ‌نگار یهودیرومی و زندگی نامه نویس بزرگان دینی و شاهان اجدادی یهود که تاریخ یهود را با تاکید ویژه بر سده نخست میلادی ثبت کرده‌است.
او در اورشلیم متولد شد. پدر او از نسل کاهنان معبد اورشلیم بود و مادرش نیز دارای نسل پادشاهی بود. او در ابتدا با رومیان در جنگ اول یهودی-رومی جنگید تا اینکه در سال 67 میلادی تسلیم شد. یوسیفوس ادعا میکند که پیشبینیهای یهودی که باعث جنگ اول یهودی-رومی شد اشاره میکنند که وسپاسیان امپراطور روم خواهد شد. وسپاسیان نیز تصمیم میگیرد که او را به عنوان گروگان و مترجم نگهدارد. بعد از اینکه وسپاسیان در سال 69 میلادی امپراطور روم شد یوسیفوس را آزاد کرد و او لقب خانوادگی وسپاسیان (فلاویوس) را گرفت. او به رومیان پیوست و شهروندی رومی دریافت کرد. او با پسر وسپاسیان به نام تیتوس نزدیک شد و در زمان محاصره اورشلیم مترجم او بود که این جنگ به نابودی اورشلیم و نابودی معبد دوم اورشلیم منجر شد. یوسیفوس تاریخ دقیق از قرن اول میلادی با توجه ویژه به رابطه رومیان و یهودیان ارائه داده است.

مهمترین کتاب‌های وی کتاب جنگ یهود (در حدود ۷۵ میلادی) و کتاب روزگار باستانی یهود (حدود ۹۴ میلادی) می‌باشد. جنگ یهود شرح شورش یهودیان علیه اشغال رومی ها(۷۰-۶۶ میلادی) بوده و روزگار باستان یهود تاریخ جهان از دیدگاه یهود برای یک شونده و مخاطب به ظاهر رومی است.این کارها نگرش‌های ارزشمندی از یهودیت در قرن نخست میلادی و آغاز مسیحیت فراهم می‌کند.

زندگینامه[ویرایش]

یوسیفوس خود را پسر متیاس که یک عبری بود معرفی میکند. او فرزند دوم متیاس بود. مادر او زنی اشرافی بود که از نسل پادشاهان هسمونی بود. خانواده یوسیفوس ثروتمند بودند. نسل پدر او به جهویاریب که یکی از 24 رده کاهنان معبد اورشلیم بود میرسد. او در جنگ اول یهودی-رومی با رومیان جنگید. او همچنین قبل از آن در زمان نرو امپراطور روم به نزد او رفته بود تا در مورد آزادی زندانیان یهودی مباحثه کند. بعد از بازگشت به اورشلیم او فرمانده ارتش یهودیان شد. بعد از شکست خوردن یهودیان در جنگ رومیان حمله کرده و بسیاری را کشتند. بسیاری از بازماندگان نیز خودکشی کردند. یوسیفوس تعریف میکند که او به همراه 40 همرزمش در غاری در سال 67 میلادی زندانی شده بودند. رومیان از آنان خواستند که تسلیم شوند ولی آنان موافقت نکردند. یوسیفوس به همرزمانش پیشنهاد خودکشی دسته جمعی میدهد که در آن هر یک با شمشیر یکی دیگری را بکشند که نفر سوم بعد از آنها باشد. ولیکن این روش باعث زنده ماندن یک نفر در نهایت شده (این مساله در ریاضیات به نام معمای یوسیفوس شناخته میشود) و این فرد یوسیفوس بود. او در نهایت تسلیم رومیان میشود. یوسیفوس در نوشته های خود مینویسد که در این زمان یک رویای الهی به او ظاهر شد و او دید که وسپاسیان امپراطور میشود. وقتی این پیشبینی به حقیقت پیوست وسپاسیان او را آزاد کرد. یوسیفوس در نوشته های خود مینویسد که این اتفاق به او سه چیز آموخت : که خدا، خالق قوم یهود، تصمیم به مجازات آنان گرفته است و ثروت آنان به رومیان خواهد رسید و خداوند او را انتخاب کرده است که این اتفاقات را پیشگویی کند. در سال 71 میلادی با سفارش تیتوس یوسیفوس شهروندی رومی دریافت کرد و جزئی از خاندان فلاویوس شد. بیشتر نوشته های یوسیفوس در روم و در معاشرت فلاویان نوشته شده است. وسپاسیان به یوسیفوس زنی یهودی را برای ازدواج پیشنهاد کرد ولیکن این زن او را ترک کرد. سپس او با زن یهودی دیگری ازدواج کرد که از او سه پسر داشت. او بعداً از این زن که زن سوم او بود جدا شد و یک زن یهودی یونانی را از جزیره کرت به همسری گرفت. این ازدواج از ازدواجهای دیگر او موفقتر بود و از این ازدواج دو پسر داشت. یوسیفوس جزو یهودیانی بود که یهودی بودن و یونانی-رومی بودن را در تضاد نمیدیدند و از این رو یهودیان هلنی نامیده میشدند. یوسیفوس در بین یهودیان دارای منتقدان زیادی به خاطر همکاری با رومیان است. منتقدان او درک نمی‌کنند که چرا او به همراه بقیه همرزمانش خودکشی نکرد. بسیاری یهودیان او را به عنوان یک خائن میشناسند.

نوشته های یوسیفوس[ویرایش]

نوشته های یوسیفوس جزو مهمترین آثار تاریخی باقی‌مانده از قرن اول میلادی است. دیدگاه محققین تاریخی در مورد او متفاوت است. بعضی اعتقاد دارند که او یک فریسی بود و به مردم خود خیانت کرد. حال آنکه بعضی دیگر او را یک تاریخدان قابل احترام میدانند. بعضی اعتقاد دارند که یوسیفوس در نوشته های خود به عیسی نیز اشاره کرده است ولیکن این امر مورد قبول همه تاریخدانان نیست.

آثار[ویرایش]

  • جنگ یهود (سال 75 میلادی)
  • مباحثه یوسیفوس با یونانیان در مورد هادس
  • روزگار باستانی یهود (سال 94 میلادی)
  • فلاویوس یوسیفوس علیه آپیون (سال 97 میلادی)
  • زندگی فلاویوس یوسیفوس (سال 99 میلادی)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. پیرنیا،حسن مشیرالدوله،ایران باستان(باستانی)

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Josephus»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۴ مارچ ۲۰۱۲).