وزارت امور خارجه اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۱°۴۶′۵۷″ شمالی ۳۵°۱۲′۰۶″ شرقی / ۳۱.۷۸۲۵۹۶° شمالی ۳۵.۲۰۱۷۱۹° شرقی / 31.782596; 35.201719

‎‎

تصویری هوایی از ساختمان مرکزی وزارت خارجه اسرائیل در شهر اورشلیم.

وزارت امور خارجه اسرائیل (در عبری: משרד החוץ) یکی از وزارتخانه‌های کلیدی کابینه اسرائیل و مسئول سیاست گذاری روابط خارجی اسرائیل با دیگر کشورهای جهان است.

تاریخ روابط اسرائیل و ایران[ویرایش]

نوشتار اصلی: روابط ایران و اسرائیل
نوشتار اصلی: روابط ایران و اسرائیل در جنگ ایران و عراق


پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و به قدرت رسیدن نظام جمهوری اسلامی، ایران با کشور اسرائیل روابط دوستانه و حسنه‌ای را داشت و ایران اولین کشور اسلامی در منطقه خاورمیانه بود که کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت. در آنزمان دو کشور ایران و اسرائیل سفارتخانه‌هایی را در پایتخت دو کشور جهت تحکیم روابط برقرار کردند و روابط دوستانه ایران و اسرائیل تا به قدرت رسیدن روح الله خمینی در ایران ادامه داشت.

پس از به قدرت رسیدن نظام جمهوری اسلامی، سید روح‌الله خمینی، بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی در ایران، کشور رژیم اشغالگراسرائیل را یک «غده سرطانی» نامید و خواهان حذف این کشور از صحنه جهان شد[۱]. از آن پس نظام حاکم بر ایران، رژیم اشغالگراسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی ارتباطات غیردولتی فرهنگی و ورزشی هم میان مردم ایران و رژیم اشغالگراسرائیل قطع شده است. گفتنی است بنابر بخشنامه سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران ورزشکاران ایرانی که به حکم قرعه در رویدادهای مختلف ورزشی با حریفان اسرائیلی روبرو می‌شوند، باید از حضور در مسابقه سرباز زده و میدان را به حریف بسپارند[۲].

از آنسوی وزارت خارجه اسرائیل همواره تاکید دارد که «اسرائیل همیشه حساب ملت صلح طلب و آرامش طلب ایران را از حساب رژیمی که با گفتارها و کردارهای خویش موجب انزوای ایران می‌گردد» جدا دانسته است. اما با حمایت ازایجاد تحریم بر روی کالا های اساسی که تتاثیر مستقیم ب مردم ایران دارد خلاف آن را ثابت کرده است[۳]

بخش فارسی وب‌گاه وزارت خارجه اسرائیل[ویرایش]

وزارت خارجه اسرائیل در تاریخ ۹ ژوئیه ۲۰۰۷ بخش فارسی وب‌گاه اینترنتی خود را «در جهت ایجاد ارتباط با ملت ایران» به زبان فارسی راه اندازی کرد[۴].

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]