هود (لارستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روستای هود از توابع بخش جویم شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در ایران واقع شده‌است. روستای هود در شمال شهر اوز و در مسیر راه لار به جهرم و در ۱۱۵ کیلومتری شمال غربی شهر لار و در ۸۲ کیلومتری جنوب شرقی جهرم واقع شده‌است. این روستا از روستاهای تاریخی ایران به شمار می آید که قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد. گویند در دوران قدیم روستا شهری بزرگ بوده است.

جمعیت[ویرایش]

دارای ۷۰۰ خانوار و ۵۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد که از اهل سنت و از شاخه شافعی یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. زبان ایشان فارسی است و به گویش محلی تکلم می‌کنند. روستای هود دارای مسجد، آب انبار (برکه)، راهنمایی،دبستان و برق است.

گذران زندگی[ویرایش]

گذران زندگی مردم از طریق کار در کشورهای عربی حوزهٔ خلیج فارس تأمین می‌شود. همچنین کشاورزی شغل عمده مردم روستا است، محصولات کشاورزی عمدتاً شامل مرکبات، تمرات نخل، جو و گندم، کنجد، ذرت و پنبه می‌باشد. باغهای مرکبات هود نظیر لیمو ترش، لیمو شیرین و پرتقال در سطح شهرستان لارستان معروف است.

وضعیت جغرافیایی[ویرایش]

وضعیت جغرافیایی آن بگونه ایست که از دو طرف در محاصره کوههای مرتفع کوه چاوار و کوه سیاه قرار گرفته و فقط از طرف غربی و شرقی به دشتهای «موش وا کاه» دو راه دارد، روستا مابین این دوکوه محصور گردیده است.

آثار باستانی[ویرایش]

در روستای هود آثار باستانی واماکن دیدنی گوناگونی وجود دارد، و با توجه به توضیحات بالا به وفور یافت می‌شود که عبارت‌اند از:

منابع[ویرایش]

  • شریفی، محمد. (هود وکاریان در گذرگاه تاریخ) جلد اول، چاپ اول، سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.