هاپکیدو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حرکتی در هاپکیدو.
آرم انجمن هاپکیدو هوشین کیدو ایران

هاپکیدو هوشین کیدو

این هنر توسط پیتر سرج بوبیل grand master serge baubil[۲] بنیان گذاری شده است
 • و بنیان گذار آن در ایران استاد قربانی می باشد
هنر رزمی هوشین کیدو با توجه به اینکه دارای تکنیک های هماهنگ و کاربردی است دارای توانایی های منحصر به فرد می باشد.
همان طور که میدانید انسان با چند تکنیک که با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند هیچ گاه نمی تواند در یک درگیری حتی خیلی ساده پیروز شود بلکه با چند تکنیک ساده اما هماهنگ که از یک هدف خاص پیروی کند می تواند به پیروزی حتمی دست پیدا کند. در هوشن کیدو شما می توانید بیشمار تکنیک های هماهنک دفاع شخصی آموزش ببینید که در این ورزش هم قابل دسترس است و تنها تفاوت بنیادی این هنر با هاپکیدو[۳] در این است که هوشین کیدو قالب پیشرفته و بدون اشکال هنر های رزمی مشرق زمین است .
 • هوشین کیدو هاپکیدو پس از شکل گیری توسط korea kido association به ریاست grand master in son seo در جهان مورد تایید قرار گرفت و اکثر فدراسیون های رزمی در جهان این هنر رزمی را مورد توجه قرار دادند .
 • فدراسیون بین المللی هوشین کیدو هاپکیدو در اول ژانویه ۱۹۹۹ توسط استاد بزرگ سرج بوبیل تاسیس شد و از طرف فدراسیون ها و انجمن های جهانی مورد پذیرش قرار گرفت.

هاپکیدوعصاره هنرهای رزمی مشرق زمین ودرواقع نوع تکامل یافته این هنرهاست. این هنررزمی که فنون آن بیشترازحمله، برای دفاع کردن پیش بینی شده، ورزش بومی کره جنوبی است. تاریخچه تاریخی این ورزش به صدها سال قبل برمی گردد ودرسالهای میانی قرن بیستم به صورت سازمان یافته درنقاط مختلف اجراشد. استاد بزرگ چوئی یونگ سول، برای اثبات وتعیین جایگاه ارزنده این ورزش زحمت‌های بسیاری متحمل شد و او را پدرهاپکیدوی دنیا می‌شناسند. هاپکیدو از سه واژه هاپ (هماهنگی) کی (انرژی)دو(روش) ترکیب یافته وبرروی هم به معنی روش هماهنگی نیروی درونی است. نوع اجرای فنون ومعنی لغوی ورزش هاپکیدو، بیان کننده اتحادنیروهاست وآن راورزش دفای قوی می‌شناسند. به نوعی می توان گفت که هنررزمی هاپکیدوشناخت آناتومی بدن انسان است وازنیروی حریف علیه خوداواستفاده می شودزیراهنگام دفاع دربرابرضربه‌های چه بادست چه باپایاسلاح، فردی که بااین هنررزمی آشنائی دارد، نیروی جنبشی حاصل ازحرکت حریف رابرای ضربه زدن به خود اوبه کارمی گیرد.

درواقع تکنیکهای هاپکیدوبه گونی ای طراحی شده که هرحمله‌ای ازطرف حریف راطی حرکات صلح جویانه به خودحمله کننده برمی گرداندوبرخلاف بسیاری ازهنرهای رزمی تاحدودی انحصارا بر پایه ضربه زدن (مشت یالگد) بنا شده‌است. هاپکیدواین امکان را به شخص می دهد تا حمله کننده را بدون زخمی کردن یا ضربه زدن، در شرایطی که گاها حتی منجر به جراحت و یا مرگ می‌شود، کنترل کند. البته در مواقع ضروری از ضربات تخریبی دست وپااستفاده می‌شود.

عصاره و تکامل هنرهای رزمی مشرق زمین

هاپکیدو یعنی استفاده از نیروی حریف برعلیه خودش زیرادرهنگام دفاع در مقابل ضربات حریف چه با دست و پا و چه با سلاح، یک هاپکیدو کار به جای قرار گرفتن در مقابل مسیر حرکت نیروی مهاجم، با نیروی او هم مسیر می‌شود و بدین ترتیب نیروی جنبشی حاصل از حرکت حریف نیز به خدمت وی در می‌آید.

به طور خلاصه آموزش هاپکیدو شامل

آمادگی جسمانی، ضربات متنوع و تخریبی دست و پا، شناخت آناتومی بدن، تکنیکهای قفل مفاصل، شناسایی نقاط حساس وعصبی بدن، تکنیکهای پرتابی، خاک کردن حریف درکمترین زمان، تکنیکهای پلیسی، آموزش ودفاعدرمقابل انواع سلاح سرد، روش‌های نوین مبارزات آزاد، مبارزات زمینی، تکنیکهای تنفسی به منظورآموزش روش علمی تعمق وپرورش قدرت اندیشه، تمرکزوتعادل وروش‌های معالجه(خوددرمانی باعلوم پزشکی شرق)وهمچنین نفوذبراجسام سخت می‌باشد.

 • شناسایی ونحوه استفاده ازنقاط حساس وعصبی در درگیریها
 • آموزش ونحوه استفاده و چگونگی دفاع در مقابل انواع سلاح سرد
 • ضربات مخرب دست وپا
 • دفاع شخصی در مقابل یک یا چند حریف
 • تکنیکهای پرتابی و قفل مفاصل وافتها
 • افت‌ها وحرکات آکروباتیک
 • حرکات تنفسی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. وبسایت هوشین کیدو ایرانhttp://hoshinkidohapkido.ir
 2. : Hoshinkido Hapkido :
 3. Korean Martial Arts HapKiDo, Self-Defense, Kumdo School Battle Creek, Michigan

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ هاپکیدو موجود است.