جوجوتسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تمرین جوجیتسو در یک مدرسه کشاورزی ژاپن در حدود ۱۹۲۰ میلادی.

جوجیتسو، جیوجیتسو یا جوجوتسو (در ژاپنی: 柔術)(به انگلیسی: Jujutsu) یکی از ورزش‌های رزمی است که بر مبارزه از فاصله نزدیک یا یک رقیب مسلح یا غیرمسلح تاکید دارد.

تاریخچه[ویرایش]

در حدود ۳۰۰۰ سال قبل کشاورزان و روستائیان ژاپنی برای مقابله با سارقان و سربازان امپراتوری که به قصد چپاول آنان هجوم می‌آوردند اقدام به آموزش تخصصی فنون و حرکاتی کردند که امروزه ما آن را به نام جوجیتسو میشناسیم.که قبل از آن در ووشو قسمت کشتی کهن چینی که شوای چیائو نام دارد وجود داشته است.

این حرکات شامل بر ضربه زدن - گرفتن - پرتاب کردن - و فشار آوردن بر روی مفاصل حریف بود در دورانهای مختلف استادان این فنون با تعلیم و گسترش این فنون باعث پیشرفت و تکامل کیفی و کمی تکنیکهای جوجیتسو شدند.

در این میان نیز استادانی بودند که با تکمیل و توسعه بخشی از این فنون و حذف حرکات مرگبار و خطرناک جوجیتسو ورزش جدیدی را ابداع کردند. مانند پروفسور جیگارو کانو که ورزش جودو را به جهانیان معرفی نمود .

جوجیتسو در ایران[ویرایش]

در حدود ۴۵ سال قبل با ورود مستشاران خارجی که برای آموزش نیروهای پلیس به ایران آمده بودند اولین تکنیکهای نوین این ورزش به ایرانیان معرفی شد و همچنان این روند ادامه داشت و انحصاراٌ در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی بود و با نام فنون دفاع‌شخصی در ایران شناخته و تدریس می‌شد .

استادان فنون رزمی در ایران هر کدام با سلیقه و در حد توان خود ا قدام به آموزش فنون دفاع شخصی می‌کردند و سازمان و ارگانی نظارت بر این امر نداشت در چند سال گذشته افراد مختلفی کوشیده‌اند به ورزش جوجیتسو در ایران سر و سامانی دهند.

در ایران جوجیتسو کوبودو و جوجیتسو JJIF وجود دارد که هردو زیر نظر فدراسیون ورزش های رزمی می باشد. از نخستین بنیانگذاران جوجیتسو(JJIF)ایران می توان به [[نصرالله کاکاوند|هانشی نصرالله کاکاوند]] دان 8 جوجیتسو(JJIF) اشاره نمود. جوجیتسو ایران در مسابقات 2014 فرانسه -پاریس توانست دو مدال برنز بدست اورد. همچنین اولین مدال آور جوجیتسو ایران علیرضا داوودی دارای مدال برنز سال 2002 می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

{{یادکرد-ویکی http://www.jujitsu.ir |پیوند= http://en.wikipedia.org/wiki/Jujutsu |عنوان=Jujutsu |زبان=انگلیسی |بازیابی=۱۴ آگوست ۲۰۱۲ }}