میدان مرکزی شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از میدان)
پرش به: ناوبری، جستجو

میدان واژه‌ای پارسی[۱] به معنای فضای بازی در برخوردگاه چند خیابان است. اخیرا این واژه عینا در برخی متون اروپایی برای توصیف میدان های بزرگ استفاده می شود.

از میدان‌ها برای دستفروشی، برپایی بازارهای روز، برپایی تظاهرات و غیره هم استفاده می‌شود. در بسیاری از میدان ها، چمن، فواره، یادمان و تندیس‌هایی به منظور زیباسازی ساخته و نهاده می‌شود.

نهادهای بزرگ شهری و کشوری مانند شهرداری‌ها و وزارتخانه‌ها هم معمولاً در دور میدان‌های اصلی شهرها قرار دارند.

پسوند دان نشانگر جا[ویرایش]

میدان از ریشه می پسوند دان تشکیل یافته است. میدان به معنى عیش فراخ خوش هم بکار رفته است. در ميدانهاى ايران زمين در چار جشن بزرگ باستانى خورشيدى, نوروز و مهرگان, يلدا وتيرگان مى خورده مى شد. گفته مي شود که سرکه و مى را ايرانيان ازانگور و آب انگور اختراع کردند. و الکل را زکریای رازی در نزديکى تهران کشف نمود. سرکه بخش جدا ناپذير خوان نوروزى مى باشد. آب هفت ميوه در سر دسترسخوان (سفره) قرار داده مى شود. ميدان نامهاى مشهور باغها و جايگاه عمومى مردم در بخشهاى باستانى ايرانزمين قرار داشتند که امروز جز از کشورهاى آسياى مرکزى اند.

در بناگاهاى ميدانهاى بزرگ ايرانزمين سرودخوانى و موسيقى و نمايش هاى عشقى مانند نمايشگاهاى دیونیسوس ("جشنهاى مى يونانى") پرپا مى شدند نامهاى اين ميدانها با نامهاى اساطير ايرانزمين در پيوند بودند:

در زمانهای ییش از اسلام در زمینی که در انجا می فروشان، می میفروختند و یا بازار می فروشان، میدان نامیده شده است. الفرت دپپر و يوهان کريستوف بير ممکن است اولين ايرانشناسان آلمانى اند که در اثرشان از ميدان چندين بار ياد کرده اند. اثر شان زير نام تعريف امپراطورى شاهى پارس در سال ١٦٨١ ميلادى در نورنبرگ بچاپ رسيد.

واژه ها با پسوند دان[ویرایش]

  • نمکدان و یا نمکدانی
  • شکردان یا شکردانی
  • گلدان و یا گلدانی
  • میدان و ی میدانی
  • ديگدان, آبدان, خاکدان, شمعدان, خاکستردانى , چمدان, سيمدان وغيره.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Town square," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Town_square&oldid=182498841 (accessed January 12, 2008* ). http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-93d1d1339d5b441789d16d0d6ffaba46-fa.html http://qamosona.com/G/index.php/term/,6f57b19b61545aac9b9ea5adaa605eae.xhtml