معجزات عیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسیح روی آب راه می‌رود، اثر ایوان آیوازوفسکی، ۱۸۸۸.

معجزات عیسی اقدامات فراطبیعی هستند چنان که در متون مسیحی و متون اسلامی توصیف شده‌اند. یوحنا ۲۱:۲۵ اظهار می‌دارد که «عیسی کارهای بسیار دیگری هم انجام داد که اگر جزئیات آن‌ها به تفصیل نوشته شود گمان می‌کنم تمام دنیا هم گنجایش کتابهائی را که نوشته می‌شد نمی‌داشت.» هنریک فن در لوس این معجزات را به چهار رده تقسیم می‌کند: شفاهاً، جن گیری، زنده کردن مردگان و کنترل بر طبیعت.

در انجیل‌های هم‌نوا (متی، مرقس و لوقا) عیسی برای اثبات اقتدارش از ارائه نشانی اعجازآمیز سرباز می‌زند. در انجیل یوحنا گفته می‌شود عیسی هفت نشانهٔ اعجازآمیز انجام داده است که رسالتش را نشان می‌دهد، از تبدیل آب به شراب در آغاز رسالتش تا برخاستن ایلعازر در پایان. بعضی معجزات عیسی نظیر زنده کردن مردگان، صحبت کردن در گاهواره و کنترل بر طبیعت در قرآن نیز عیناً ذکر شده است هرچند که در مورد بعضی دیگر نظیر تبدیل آب به شراب صحبتی نشده است.

معجزات برای بسیاری از مسیحیان و مسلمانان وقایع واقعی تاریخی است. دیگران، نظیر برخی مسیحیان لیبرال این داستان‌ها را مجازی می دانند. برخی دانشوران مسیحی استدلال‌هایی برای تاریخی بودن معجزات ارائه می‌دهند. دانشوران مدرن، که از دیدگاه روشنگری کار می‌کنند، گرایش دارند در خصوص معجزات موضع شکاکانه‌ای اختیار کنند.

در کتاب مقدس[ویرایش]

انواع معجزات و دلیل آن[ویرایش]

دو نوع اصلی از معجزات عیسی در کتاب مقدس وجود دارد. آنهایی که به مردم مربوط هستند و آنهایی که مربوط به طبیعت میباشند. سه نوع شفا از طرف عیسی در کتاب مقدس اتفاق میفتد، وقتی یک فرد بیمار سلامت خود را باز میابد، وقتی شیاطین از بدن یک فرد خارج میشوند و وقتی یک فرد مرده دوباره زنده میشود. تنها معجزه دیگری که مربوط به خود عیسی است الهی شدن او است. نکته مشترک تمامی این معجزات این است که عیسی هیچ نوع پاداشی در برابر شفای بیماران دریافت نمی‌کند.

شفا دادن[ویرایش]

بیشترین تعداد معجزات عیسی در کتاب مقدس مربوط به شفای بیماران است. بعضی اوقات این شفا با گفتن یک حرف و بعضی اوقات حتی بدون هیچ حرفی و فقط با یک تماس اتفاق میفتد.

بینا کردن نابینا[ویرایش]

در اناجیل چهارگانه چهار مرتبه کوران به دست عیسی بینا میشوند. هر چهار انجیل در مورد بینا کردن نابینا در نزدیکی اریحه کمی قبل از مصائب مسیح سخن میگویند. در انجیل متی از بینا شدن دو نابینا در گالیله سخن گفته میشود. نابینایان به عیسی "پسر داوود" میگویند و او به چشمان آنان دست زده و آنها بینا میشوند. بینا شدن نابینای ارثی در انجیل یوحنا گفته میشود و در زمان عید سوکوت اتفاق میفتد. عیسی مقداری گل بر روی چشم مرد قرار میدهد و به او میگوید که چشمانش را بشورد. بعد از شستشو آن مرد بینا میشود.

جزامیان[ویرایش]

در همه انجیلها به غیر از انجیل یوحنا داستان شفا یافتن مرد جزامی گفته میشود. عیسی به مرد سفارش میکند که در مورد شفا یافتنش چیزی به کسی نگوید ولیکن مرد به دستور عیسی گوش نداده و به تمامی مردم در مورد شفایافتنش به دست عیسی خبر میدهد. عیسی ناراحت شده و از مردم دوری میگزیند. در انجیل لوقا عیسی ده جزامی را به سمت معبد اورشلیم میفرستد و همه در راه شفا میابند. ولیکن از این ده نفر تنها مرد سامری برای تشکر باز میگردد.

معلولان[ویرایش]

در همه انجیلها به غیر از انجیل یوحنا در مورد شفا یافتن معلول در کاپرنوم صحبت میشود. بر اساس داستان انجیل یک معلول بر روی یک فرش به پیش عیسی آورده شد. عیسی به او میگوید که بلند شده و راه رود و او نیز بلند میشود و شفا میابد. عیسی به او میگوید که گناهانش بخشیده شدند که باعث خشم فریسیان میگردد. انجیل یوحنا داستان مشابهی در مورد شفا یافتن یک معلول در بتسدا بیان میکند.

زنان[ویرایش]

شفا یافتن زنی که به خونریزی مبتلا بود در تمامی انجیلها به غیر از انجیل یوحنا روایت شده است. در این داستان زنی که به مدت 12 سال خونریزی داشت به عیسی نزدیک شده و لباس او را میگیرد و آنا شفا میابد. داستان دیگری در مورد شفا یافتن مادر زن پطرس نیز در اناجیل ذکر شده است. در انجیل لوقا عیسی یک زن را که به مدت هجده سال معلول شده بود شفا میبخشد.

جنگیری[ویرایش]

بر اساس اناجیل در زمانهای مختلف عیسی شیاطین را از بدن مردم خارج میکند. هیچکدام از این اتفاقات در انجیل یوحنا ذکر نشدند و به نظر میرسد دلیل آن اختلاف مذهبی باشد. هفت جنگیری اصلی به دست عیسی صورت میگیرد:

 • جنگیری در کنیسه کاپرنوم. عیسی شیطانی را که به او میگوید:"ای عیسای نذرینی از ما چه میخواهی؟ آیا آمدی ما را نابود کنی؟ من میدانم تو که هستی - آن مقدس خداوند" از بدن فردی خارج میکند.
 • جنگیری گراسن
 • جنگیری دختر زن کنعانی
 • جنگیری نابینا و لال
 • جنگیری پسر مسخ شده
 • جنگیری در غروب خورشید
 • جنگیری یک لال

زنده کردن مردگان[ویرایش]

در اناجیل سه بار در مورد زنده شدن مردگان به دست عیسی سخن گفته شده است:

 • دختر جایروس : جایروس که فرد مهمی در کنیسه است از عیسی درخواست میکند که دخترش را مداوا کند. ولیکن وقتی عیسی در راه رفتن به منزل او است دختر او میمیرد. عیسی به او میگوید که دخترش تنها خواب است و او را با گفتن لغات تلیتا کم به زندگی باز میگرداند.
 • مرد جوان ناین: مرد جوانی که فرزند یک بیوه است برای دفن در ناین آورده میشود. عیسی مادر او را میبیند و به حال او غصه میخورد و به او میگوید که گریه نکند. عیسی به تابوت مرد نزدیک شده و به او میگوید که بلند شود و او نیز بلند میشود.
 • زنده کردن لازاروس : لازاروس یکی از دوستان عیسی است که چهار روز است که مرده است. عیسی به قبر او نزدیک شده و به او میگوید که بلند شود. لازاروس بلند شده و دوباره زنده میشود.

کنترل طبیعت[ویرایش]

در اناجیل هشت اتفاق که نشاندهنده قدرت عیسی در کنترل طبیعت است ذکر شده است:

 • تبدیل آب به شراب
 • خشک شدن آب و ماهیگیری
 • سیرکردن 5000 و 4000 نفر
 • راه رفتن بر روی آب
 • خدایی شدن عیسی
 • آرام کردن طوفان
 • پیدا کردن سکه در دهان ماهی
 • لعنت کردن درخت انجیر

در قرآن[ویرایش]

بیشتر معجزات عیسی در قرآن نیز مجدداً تکرار شده اند. علی‌الخصوص معجزات شفا دادن بیماران، زنده کردن مردگان، تبدیل گل به پرنده در قرآن عیناً تایید شده اند.

و [او را به عنوان] پيامبرى به سوى بنى اسرائيل [مىفرستد كه او به آنان مىگويد] در حقيقت من از جانب پروردگارتان برايتان معجزه‌اى آورده‌ام من از گل براى شما [چيزى] به شكل پرنده میسازم آنگاه در آن میدمم پس به اذن خدا پرنده‌اى مى شود و به اذن خدا نابيناى مادرزاد و پيس را بهبود مىبخشم و مردگان را زنده مىگردانم و شما را از آنچه مىخوريد و در خانه هايتان ذخيره مىكنيد خبر مىدهم مسلماً در اين [معجزات] براى شما اگر مؤمن باشيد عبرت است. - سوره آل عمران، آیه 49

هنگامى را كه خدا فرمود اى عيسى پسر مريم نعمت مرا بر خود و بر مادرت به ياد آور آنگاه كه تو را به روح‌القدس تاييد كردم كه در گهواره [به اعجاز] و در ميانسالى [به وحى] با مردم سخن گفتى و آنگاه كه تو را كتاب و حكمت و تورات و انجيل آموختم و آنگاه كه به اذن من از گل [چيزى] به شكل پرنده مىساختى پس در آن مىدميدى و به اذن من پرنده‌اى مىشد و كور مادرزاد و پيس را به اذن من شفا مىدادى و آنگاه كه مردگان را به اذن من [زنده از قبر] بيرون مىآوردى و آنگاه كه [آسيب] بنىاسرائيل را هنگامى كه براى آنان حجتهاى آشكار آورده بودى از تو باز داشتم پس كسانى از آنان كه كافر شده بودند گفتند اين[ها چيزى] جز افسونى آشكار نيست. - قرآن سوره مائده، آیه 110

نقاشیهایی از معجزات[ویرایش]

شفاهاً[ویرایش]

جن گیری[ویرایش]

زنده کردن مردگان[ویرایش]

کنترل بر طبیعت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Miracles of Jesus»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۳).