درگاه:مسیحیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانش  دین     تاریخ     جامعه     جغرافی     فلسفه     فناوری     هنر   

درگاه:مسیحیت

Sermon on the Mount

مسیحیت، راهی است یکتاپرستانه و نهایت وعده خدا به ابراهیم است. پیام آور این راه عیسی مسیح است و کتاب مقدس اصلی این دین کتاب عهد جدید است. آموزه‌هایی چون تثلیث، مرگ مسیح به عنوان کفارهٔ گناهان، تعمید آب و روح القدس از باور‌های بنیادین این آیین هستند. مسیحیت با داشتن 3٫۱ میلیارد پیرو بزرگترین دین جهان از دید شمار پیروان است. مسیحیت به‌طور کلی به سه گرایش بزرگ کاتولیک، ارتودوکس و پروتستان تقسیم شده‌است که گرایش‌های کوچک و زیادی نیز از آن‌ها شاخه می‌گیرند.

زندگی‌نامهٔ برگزیده

El Greco 034.jpg

یوحنا بن زبدی یا یوحنای رسول (یونانی:Ιωάννης) از حواریون و از دوازده رسول برگزیده عیسی بود.

مسیحیت سنتی، او را نویسنده انجیل یوحنا و نیز نویسنده کتاب مکاشفه یوحنا می‌داند. در سالهای اخیر، منتقدان نوگرا، این نظریه را مطرح کرده‌اند که کتاب مکاشفه در سال ۷۰ میلادی، به دست یوحنا پاتموس نوشته شده باشد، زیرا نویسنده کتاب مکاشفات بارها خود را به نام یوحنا خوانده؛ اما در انجیل یوحنا نامی از نویسنده به طور مستقیم نیامده است. یوستینیوس، در سال ۱۳۵ میلادی، نگاشتن کتاب مکاشفه را به یوحنا بن زبدی، نسبت داد؛ و ائوسیبیوس، در قرن چهارم، در اصالت آن تردید نمود.

در انجیل، یوحنا حواری محبوب مسیح، با نام یوحنا پسر زبدی خوانده شده است، وی برادر یعقوب اکبر و در آغاز ماهیگیر بود. یوحنا، از شاگردان یحیی تعمیددهنده بود که با آغاز دعوت عیسی، به جمع پیروان وی گروید. بنا به روایت انجیل، پس از برخاستن مسیح از مردگان، یوحنا و پطرس نخستین کسانی بودند که به زیارت مقبره رفتند و برخاستن عیسی را باور کردند. در مسیحیت سنتی، از وی با نام یوحنای محبوب یاد می‌شود


مقاله برگزیده

تصویری از داخل کلیسای مهد و مکانی که به برخی باورها، محل تولد عیسی مسیح بوده است

بیت‌لحم (در عبری בית לחם بِت لِحِم، در عربی: بیت لَحم) شهری در قست فرمانداری بیت لحم در کرانه باختری تحت حکومت خودمختار فلسطینی ست که قطب مرکزی فرهنگ و صنایع جهانگردی (توریستی) فلسطین لحاظ می‌شد. این شهر ارزش شایانی برای مسیحیان جهان دارد چرا که بر اساس متون مذهبی مسیحی، شهر بیت‌لحم زادگاه عیسی مسیح است.همچنین مقبره راحیل، همسر یعقوب نیز که یکی از اماکن مقدسه یهودیت است نیز در حواشی شهر قرار دارد.

بیت لحم همچنین خانهٔ یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات مسیحی فلسطینی در خاورمیانه است. گفته می‌شود که بیت لحم «بزرگ‌ترین جامعه مسیحی خاورمیانه» را دارد.

بیشتر...

تصویر برگزیده

عیسی در نقش از موزاییک متعلق به قرن ششم میلادی. (در کلیسایی در شهر روانا در ایتالیا)

تاریخ الهیات مسیحی

دکترین تثلیث که دکترین اصلی مسیحیت است به تدریج و در گذر زمان ایجاد شد تا اینکه در اولین شورای نیقیه رسمیت یافت. بیشترین ادله برای این دکترین در انجیل یوحنا یافت میشود و اناجیل دیگر به دین یهودیت نزدیکتر هستند. شورای اورشلیم در جدایی مسیحیت از یهودیت نقش مهمی داشت. در این زمان مسیحیت دارای گروندگان غیریهودی زیادی شده بود و سئوال اصلی این بود که آیا این گروندگان که بر خلاف پیروان اولیه یهودی زاده نبودند نیاز دارند از قوانین یهودی تبعیت کنند یا خیر. در نهایت تصمیم گرفته شد که غیریهودیان مسیحی شده که خداترس نامیده میشدند نیازمند این نیستند که از قوانین یهودی نظیر ختنه تبعیت کنند. از این زمان مسیحیت به طور کامل از یهودیت جدا شد و تبدیل به دین مجزایی گردید.

رده‌ها

C Puzzle.png
درگاه‌ها چیستند؟ | فهرست درگاه‌ها | درگاه‌های برگزیده