سرور دانش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از غلام سرور دانش)
پرش به: ناوبری، جستجو
سرور دانش
وزیر تحصیلات عالی افغانستان
مشغول به کار
ژانویه ۲۰۱۰ – فوریه ۲۰۱۲
رئیس‌جمهور حامد کرزای
پس از محمد هاشم عصمت‌اللهی
پیش از عبیدالله عبید
وزیر عدلیه افغانستان
مشغول به کار
دسامبر ۲۰۰۴ – ژانویه ۲۰۱۰
رئیس‌جمهور حامد کرزای
پس از عباس کریمی
پیش از حبیب الله غالب
والی ولایت دایکندی
رئیس‌جمهور حامد کرزای
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۴۰ خورشیدی
روستای اشترلی، ولایت دایکندی، افغانستان
ملیت  افغانستان
پیشه ، سیاستمدار
دین اسلام شیعه
والدین: محمد علی

سرور دانش (زاده ۱۳۴۰ در ولایت دایکندی) سیاست‌مدار و حقوق‌دان اهل افغانستان است. وی از سال ۱۳۸۹ به عنوان وزیر تحصیلات عالیه افغانستان مشغول به کار است و به عنوان معاون دوم اشرف غنی احمدزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان شرکت کرده‌است.

سرور دانش از شیعیان هزاره است و تحصیلات دانشگاهی و حوزوی را در ایران، عراق و سوریه گذرانده‌است. وی به عنوان والی ولایت دایکندی و وزیر عدلیه نیز فعالیت کرده و عضویت در لویه‌جرگه اضطراری (۱۳۸۱) و لویه‌جرگه تصویب قانون اساسی (۱۳۸۲) را در کارنامه دارد.


او نخستین والی ولایت دایکندی و پس از آن، وزیر عدلیه و معاون کمیتۀ قوانین شورای وزیران بوده است. در دور دوم حکومت رییس‌جمهور کرزی، سرپرستی وزارت تحصیلات عالی و ریاست بورد مشورتی در امور عدلی و حقوقی ریاست‌جمهوری را عهده‌دار بوده است. در تمام دوران فعالیت‌های اجرایی، رابطۀ او با درس و دانشگاه برقرار بوده است و وی، هم‌اکنون عضو هیأت علمی‌مؤسسۀ تحصیلات عالی ابن سینا و رییس هیأت امنای این مؤسسه است.

زندگینامه[ویرایش]

او فرزند محمد علی و متولد روستای اشترلی، ولایت دایکندی، افغانستان و از قوم هزاره است. او تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب (مدرسه) منطقه انجام داد. او تحصیلات بالاتر خود را در رشته‌های مذهبی، در مراکز مذهبی در عراق، سوریه و ایران به پایان رساند. او در رشته حقوق دینی، تصدیقنامه آموزشی از ایران دارد. او در ثقافت و معارف اسلامی، نیز دارای مدرک معادل فوق لیسانس است.

غلام سرور دانش بیش از ۱۵ جلد اعم از تالیف و ترجمه به چاپ رسیده است. علاوه بر کتابها بیش از 700 مقاله از وی در مطبوعات افغانستان و نشریات مهاجرین افغان در ایران به چاپ رسیده است. او از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۸۰ مدیریت و مسؤلیت مجلات گوناگون را نیز به عهده داشته است.

او پس از روی کار آمدن دولت جدید افغانستان، مقامهای چون عضویت در جرگه بزرگ (لویه جرگه) اضطراری در جوزا (خرداد) ۱۳۸۱، عضویت در کمیسیون تسوید قانون اساسی به فرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان، عضویت در کمیسیون تدقیق قانون اساسی بفرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان، شرکت در لویه جرگه تصویب قانون اساسی افغانستان را به عهده داشته است.

از اوایل سال ۱۳۸۳ که تأسیس ولایت جدید دایکندی از طرف دولت انتقالی افغانستان اعلام شد، به فرمان رئیس دولت انتقالی افغانستان به عنوان اولین والی این ولایت منصوب شد. او در حال حاضر، وزیر عدلیه (دادگستری) دولت جمهوری اسلامی افغانستان است. آقای دانش، نخستین وزیر عدلیه شیعه مذهب، در افغانستان است که کشوری با اکثریت سنی است.

ایشان در دوره دوم ریاست جمهوری کرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی را به عهده داشتند و همچنین در بعضی از دانشگاه های کابل به تدریس مشغول میباشند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]