آباپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آباپ (به انگلیسی: ABAP) یا نرم‌افزار برنامه‌نویسی پیشرفتهٔ کسب‌وکار (به انگلیسی: Advanced Business Application Programming) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا می‌باشد که توسط شرکت آلمانی SAP ایجاد شده‌است. امروزه موقعیت آن به طور رایج در کنار آخرین ورژن معرفی شده جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی برای سرور کاربردی SAP، بخشی از بسترهای نرم‌افزاری NETWORK برای ساخت برنامه‌های کاربردی کسب و کار است. نحو ABAP تا حدودی شبیه به کوبول است.

آباپ که یکی از بسیاری از برنامه‌های نسل چهارم کاربردی خاص (GLs4) است، که برای اولین بار در دههٔ ۱۹۸۰ توسعه یافته‌است. این در اصل زبان گزارش برای SAP R/2 یک بستر نرم‌افزاری است که توسط شرکت‌های بزرگ برای ساخت برنامه‌های کاربردی کسب و کار رایانه‌های بزرگ برای مدیریت امور مالی و حسابداری فعال شده‌است.

آباپ استفاده می‌شود به عنوان یک مخفف Allgemeiner Berichts Aufbereitungs Prozessor که به معنی آلمانی «گزارش عمومی آماده سازی پردازنده» است، اما بعدها تغییر نام داد و به Advanced Business Application Programming تبدیل شد. یکی از اولین زبان‌های شامل مفهوم منطقی پایگاه داده‌ها (LDBs) بود، همان که یک انتزاع سطح بالا از پایه اولیه پایگاه داده فراهم می‌کند.

آباپ یک زبان برنامه نویسی بود که توسط توسعه دهندگان در اصل برای توسعه بستر نرم‌افزاری SAP R/2 استفاده می‌شود. همچنین در نظر گرفته شده بود توسط مشتریان SAP مورد استفاده قرار گیرد به منظور ارتقاء برنامه‌های کاربردی SAP. مشتریان می‌توانند گزارش‌های سفارشی و رابط با برنامه نویسی آباپ را توسعه دهند. یادگیری این زبان برای برنامه نویسان آسان است، اما وسیله‌ای برای استفادهٔ مستقیم توسط غیر برنامه نویسان نیست. مهارتهای برنامه نویسی خوب، از جمله اگاهی از طراحی بانک اطلاعاتی رابطه‌ای و ترجیحاً نیز از مفاهیم شی گرا مستلزم به ایجاد برنامه‌های آباپ هستند.

آباپ یک زبان برای ایجاد برنامه‌هایی برای سرور مشتری R/3 باقی می‌ماند، همان که SAP برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد به عنوان سخت افزار کامپیوتر تکامل یافته در طول دههٔ ۱۹۹۰، بیشتر و بیشتر برنامه‌های کاربردی SAP و سیستم‌های نوشته شده در آباپ بود. در سال ۲۰۰۱، همهٔ انها به جز ابتدایی ترین توابع در آباپ توشته شده بود. در سال 1999 ، SAP یک فرمت شی گرا به نام شی آباپ، همراه با R/3 و در ورژن ۴/۶ منتشر کرد.

در حال حاضر توسعهٔ بستر نرم‌افزاری SAP Net Weaver از هر دو آباپ و جاوا پشتیبانی می‌کند.

برنامهٔ آباپ از کجا شروع می‌شود؟[ویرایش]

تمام برنامه‌های آباپ در داخل پایگاه دادهٔ SAP اقامت دارند. انها در فایل‌های جداگانهٔ خارجی مانند برنامه‌های جاوا یا C++ ذخیرخ نمی‌شوند. در پایگاه داده تمام کدهای آباپ وجود ندارند به دو شکل: کد منبع، که می‌تواند با مشاهده و ویرایش آباپ ابزار میز کار و کد تولید شده یک نمایندگی دو دویی تا حدودی قابل قیاس با جاوا بایت کد است. برنامه‌های آباپ تحت کنترل سیستم زمان اجرا، که بخشی از کرنل SAP است، زمان اجرای سیستم مسئول پردازش اظهارات آباپ، کنترل می‌کند. منطق جریان از صفحهٔ نمایش و پاسخ به حوادث (مثلاً به عنوان یک کاربر با کلیک کردن بر روی دکمهٔ روی صفحهٔ نمایش)، در این رابطه آن می‌تواند به عنوان ماشین مجازی قابل قیاس با ماشین مجاری جاوا دیده شود. جزء کلیدی از سیستم زمان اجرای آباپ رابط پایگاه داده‌است که اظهارات پایگاه داده مستقل از آباپ ("بازگذاشتن SQL") را به اظهارات درک شده توسط سامانه مدیریت پایگاه داده‌ها اساسی ("بومی گذاشتن SQL ") تبدیل می‌کند. رابط پایگاه داده تمام ارتباط با پایگاه داده رابطه‌ای از طرف برنامهٔ آباپ را دسته بندی می‌کند، آن نیز دارای ویژگی‌های اضافی از قبیل بافر از جداول و داده‌های بیشتر دیده شده در حافظهٔ محلی از سرور برنامه کاربردی است.

پایه و اساس SAP[ویرایش]

محیط زیست زبان آباپ، شامل چک کردن نحو و تولید کد و سیستم زمان اجرا، بخشی از اجزای پایه SAP است. فناوری بسترهای نرم‌افزاری فناوریی است که از کل محدودهٔ کاربردی SAP پشتیبانی می‌کند. اکنون به طور معمول در قالب وب سایت و سرور برنامه اجرا شده‌است. در این مفهوم پایهٔ SAP می‌تواند به عنوان ماشین مجازی که در آن برنامه‌های کاربردی SAP اجرا شود مانند هر سیستم عامل پایهٔ SAP شامل هر دو خدمات سطح پایین ، (به عنوان مثال مدریت حافظه، ارتباط پایگاه داده و یا درخواست سرویس وب) و ابزار در سطح بالا برای آخرین کاربران و مدیران. این ازارها می‌تواند ("هستهٔ SAP") در طول اجرا به طور مستقین روی سیستم عامل زمینه‌ای، معاملات توسعه در آباپ، یا مبتنی بر وب رابطه‌ها اجرایی باشد.

پایهٔ SAP نیز لایه‌ای از انتزاع بین برنامه‌های کاربردی کسب و کار و سیستم عامل و پایگاه داده فراهم می‌کند. این تضمین می‌کند که برنامه‌های کاربردی بستگی ندارد به طور مستقیم به یک سرور خاص یا پایگاه دادهٔ بسترهای نرم‌افزاری می‌تواند به راحتی از یک بستر نرم‌افزاری خود را به دیگری منتقل کند. پایه SAP در حال حاضر اجرا می‌شود در WNIX (Linux ، Solaris ، HP_VX ، AIX) و نیز در مایکروسافت ، i5/os در systemi ، IBM (S/390 ٬Zseries قبلی(. پایگاه داده‌های پشتیبانی شده IBM DB2 ، Informix ٬Max DB ، Oracle و مایکروسافت SQL سرور (پشتیبانی از Informix در پایهٔ SAP منتشر شده ۴٫۷۰۰) هستند.

سیستم‌های SAP و دور نما[ویرایش]

همهٔ داده‌های موجود و همهٔ نرم‌افزارهای SAP در چارچوب سیستم اجرا می‌شود. یک پایگاه داده رابط مرکزی و یک یا بیشتر از یک نرم‌افزار سرویس دهنده («نمونه») قابل دسترسی به داده‌ها و برنامه‌ها در این پایگاه داده باشد. یک سیستم SAP دارای حداقل یک نمونه‌است ولی ممکن است بیشتر باشد، به طور بیشتر برای علل Sizing و عملکرد در یک سیستم با موارد متعدد، بار مکانیزم متعادل کننده اطمینان حاصل شود که بار به طور مساوی در سر تا سر سرور کاربردی در دسترس پخش شده‌است.

نصب برنامه کاربردی سرور وب (چشم انداز) به طور معمول شامل ۳ سیستم است: یکی برای توسعه، یکی برای تست و تضمین، و یکی برای تولید می‌باشد. چشم انداز ممکن است شامل سیستم‌های بیشتری باشد، به عنوان مثال سیستم‌های جداگانه برای تست واحد و پیش تولید آزمایش، یا ممکن است حاوی کمتر باشد، به عنوان مثال تنها در توسعه و تولید. بدون تضمین کیفیت جداگانه، با این حال این هرگز کمتر از سه نمی‌شود و بیشتر این رایج است. برنامه‌های آباپ ایجاد می‌شوند و برای اولین بار در سیستم توسعه تحت آزمایش قرار می‌گیرند. پس از آن آنها هم به سیستم دیگری در چشم انداز توضیع می‌شوند. این اقدامات تحت کنترل تغییر و سیستم حمل و نقل (یکپارچه)، که مسئول کنترل همزمانی است (به عنوان مثال جلوگیری از دو توسعه دهنده از تغییر مشابه در همان زمان)، مدیریت نسخه و به کارگیری برنامه‌های تضمین کیفیت و سیستم‌های تولید قرار می‌گیرد.

برنامه کاربردی سرور وب متشکل از سه لایه: لایه پایگاه داده، لایه نرم‌افزار و لایه ارائه. این لایه‌ها ممکن است در همان و یا بر روی دستگاه‌های مختلف فیزیکی اجرا شوند. لایه پایگاه داده حاوی پایگاه داده رابطه‌ای و نرم‌افزار پایگاه داده می‌باشد. لایه کاربردی شامل نمونه یا نمونه‌هایی از سیستم اش. تمام نرم‌افزار فرایندها، از جمله مغاملات کسب و کار و توسعه آباپ، در لایه کاربردی اجرا می‌شوند. لایه ارائه به تعامل با کاربران سیستم دسته بندی می‌شود. دسترسی آنلاین به سرویس دهنده برنامه کاربردی آباپ می‌تواند ار طریق یک رابط گرافیکی اختصاصی که "رابط کاربری گرافیکی SAP" نامیده می‌شود و یا از طریق مرورگر وب باشد.

سه روش معمول برای احراز هویت در سیستم‌های آباپ وجود دارد:

  • نام کاربری و کلمه عبور
  • بلیط ورودی SAP
  • امضاء برگزیده (منحصربه‌فرد)

برنامه نمونه[ویرایش]

PROGRAM TEST. WRITE 'Hello World'.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه رسمی