یوهانا بودویک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یوهانا بودویک[پانویس ۱] (متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۰۸ - در گذشته ۱۹ مه ۲۰۰۳) یک بیوشیمیست و نویسنده آلمانی بود. او مبدع رژیم غذایی ضد سرطان با ترکیب روغن گیاهی و پروتئین است.

تاریخچه تحقیقات رژیم غذایی چربی‌های غیر اشباع و پروتئین[ویرایش]

در اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی چندین نفر از دانشمندان در این خصوص تحقیقات جداگانه‌ای داشتند.

 1. دکتر تون برگ[پانویس ۲] - نحوه جذب پروتئین‌های گوگرددار
 2. آقای مایرهوف[پانویس ۳] - سیستم جذب اسید چرب لینولئیک و پروتئین‌های غنی از ترکیبات گوگردی (برنده جایزه نوبل - ۱۹۲۲)
 3. آقای سزئنت گیورگی[پانویس ۴] - سیستم جذب اسید چرب لینولئیک و پروتئین‌های غنی از ترکیبات گوگردی (برنده جایزه نوبل - ۱۹۳۷)
 4. آقای واربورگ[پانویس ۵] - سیستم جذب اسید چرب لینولئیک و پروتئین‌های غنی از ترکیبات گوگردی (برنده جایزه نوبل - ۱۹۳۱)[پانویس ۶]

هر چهار نفر از دانشمندان فوق از برندگان جایزه نوبل هستند ولی بعلت پیچیدگی‌های فنی قادر نشدند نتایج تحقیقات خود را آشکار سازند نا اینکه در سال ۱۹۵۰ خانم دکتر بودویک این معما را حل کرد.

در سال ۱۹۸۲ دکتر وانه[پانویس ۷] نیز بخاطر تحقیقات خود برای نشان دادن نقش اسیدهای چرب اومگا-۳ در جلوگیری بیماری‌های قلبی موفق به دریافت جایزه نوبل گردید.

رژیم ضد سرطان[ویرایش]

رژیم غذایی ضد سرطان که توسط بودویک در سال ۱۹۵۲ معرفی شد. رژیم غذایی غنی از روغن بذر کتان، مخلوط با پنیر کم چربی و وعده‌های غذایی سرشار از میوهها، سبزیجات، و فیبر همراه با پرهیز از مصرف شکر، چربی‌های حیوانی، روغن سالاد، گوشت، کره، و به خصوص مارگارین. او ادعا می‌کرد، که در کمتر از ۳ ماه، تومور سرطانی بعضی از بیماران که این رژیم غذایی را رعایت کرده‌اند، کوچک می‌شود.

ولی تا به حال هیچ مدرکی که نشان دهد این رژیم غذایی تأثیری در بهبود اشخاص مبتلا به سرطان داشته وجود ندارد.

مافیای غذا و تحقیقات دکتر بودویک[ویرایش]

نتایج تحقیقات دکتر بودویک بخاطر زیر سؤال بردن مصرف چربیهای ترانس و احتمال رکود بازار فروش آنها، کارخانه داران را بر آن داشت بود که از انتشار نتایج تحقیقات او ممانعت بعمل آورند! ولی پافشاری ایشان در این خصوص بالاخره جهانیان را از مضار مصرف این روغنها آگاه نمود.

ادعای نامزدی برای جایزه نوبل[ویرایش]

طرفداران خانم بودویک ادعا می‌کنند که او نیز یکی از نامزدهای جایزه نوبل بوده است ولی این مطلب در هیچ منبع رسمی قید نشده است.

واژه‌نامه[ویرایش]

 1. Johanna Budwig
 2. Thunberg
 3. Otto Fritz Meyerhof
 4. Albert Szent-Györgyi
 5. Otto Heinrich Warburg
 6. Otto Fritz Meyerhof
 7. J.R. Vane

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • میرحیدر، حسین. معارف گیاهی. ج. ۸. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۳. ۶۴۷. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

لیست برندگان جایزه نوبل[۱]