یاخته خونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یاخته‌های خونی: گلبول قرمز (سمت چپ)، پلاکت‌ (وسط) و گلبول سفید (سمت راست)

به انواع سلول‌های موجود در بافت خون، اصطلاحاً یاخته خونی یا هموسایت می‌گویند. یاخته‌های خونی معمولاً در سه دسته طبقه‌بندی می‌شود:

اگر مقداری از خون را سانتریفوژ کنیم ،دوبخش خون از هم جدا میشوند؛به طوری که در یک فرد سالم و بالغ معمولا ۵۵ درصد حجم خون را پلاسما و ۴۵ درصد آن را بخش سلولی خون ،که شامل پلاکت ها،گلبول های سفید و گلبول های قرمز میشوند تشکیل میدهد

گلبول‌های قرمز[ویرایش]

گلبول‌های قرمز متداول‌ترین نوع یاخته‌های خونی هستند و نقش اصلی آن‌ها جابجایی گازهای تنفسی (اکسیژن و دی اکسیدکربن) است. این سلول‌ها کوچک و فاقد هسته و سایر اندامک‌ها هستند و فضای درون آن‌ها از هموگلوبین که پروتئین آهن‌دار است پر شده‌است.

این سلول‌ها از نظر ظاهری مقعر الطرفین هستند و حدود ۱۲۰ روز عمر می‌کنند.

گلبول‌های سفید[ویرایش]

نقش اصلی این دسته از یاخته‌های خونی شرکت در فرایندهای دفاعی بدن است. گلبول‌های سفید به دو نوع اصلی گرانولوسیت (گرانول دار) و آگرانولوسیت (بدون گرانول) تقسیم می‌شوند. طول عمر گلبول‌های سفید چنان‌چه به درشت‌خوار تبدیل نشوند، از چند ساعت تا چند هفته بیش‌تر نیست.

پلاکت‌ها[ویرایش]

این دسته از یاخته‌های خونی از شکسته شدن مگاکاریوسیت‌ها به‌وجود می‌آیند و نقش اصلی آن‌ها کمک به فرایند انعقاد خون است. پلاکت‌ها بیضوی شکل هستند و قطر آن‌ها معمولاً بین ۲ تا ۴ میکرون است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]