پرش به محتوا

آلبومین (دارو)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلبومین (دارو)
PDB rendering based on 1e7h.
شناساگرها
نمادALB
آنتره۲۱۳
HUGO۳۹۹
میراث مندلی در انسان۱۰۳۶۰۰
ساختار PDB1E7H
RefSeqNM_000477
یونی‌پورتP02768
اطلاعات دیگر
جایگاهChr. 4 q۱۳٫۳

آلبومین سرم انسانی (به انگلیسی: Human serum albumin) سرمی است که در خون انسان یافت می‌شود. فراوان‌ترین پروتئین در پلاسمای خون انسان است و حدود نیمی از پروتئین سرم را تشکیل می‌دهد. آلبومین در کبد تولید می‌شود و در آب محلول و مونومر است. آلبومین هورمون‌ها، اسیدهای چرب و سایر ترکیبات را انتقال می‌دهد، pH را بافر می‌کند و فشار انکوتیک را حفظ می‌کند. آلبومین در کبد به عنوان پیش پرو آلبومین سنتز می‌شود که دارای یک پپتید Nترمینال است که قبل از آزاد شدن پروتئین نوپا از شبکه آندوپلاسمی زبر حذف می‌شود. پروآلبومین، به نوبه خود در دستگاه گلژی برای تولید آلبومین ترشح می‌شود. محدوده مرجع برای غلظت آلبومین در سرم تقریبا ۳۵-۵۰ گرم در دسی‌لیتر است[۱]. نیمه عمر سرمی آلبومین ۲۱ روز است و جرم مولکولی آن ۶۶/۵ کیلودالتون است.[۲].


رده درمانی: مشتقات خونی.

اشکال دارویی: سرم

مکانیسم اثر

[ویرایش]

بالا بردن حجم پلاسما و جبران کمبود آلبومین. آلبومین خود یکی از مهمترین پروتئینهای پلاسما است که توسط کبد ساخته می‌شود. آلبومین در انتقال برخی هورمونها و مواد در خون نقش مهمی دارد.

موارد مصرف

[ویرایش]

شوک، هیپوپروتئینمی، سوختگی، کاهش آلبومین، درمان نفروز

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. "Harmonisation of Reference Intervals " (PDF). pathologyharmony.co.uk. Pathology Harmony. Archived from the original (PDF) on 2 August 2013. Retrieved 23 June 2013.
  2. "Hypoalbuminemia: Background, Pathophysiology, Etiology". Medscape Reference. 2019-11-10. Retrieved 2019-12-22.
  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی، ۱۳۸۷