گیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بسط عدد "پی" در کنار لوگوی یک خودروی مزدا ۳؛ نمونه‌ای از ابراز علاقه به ریاضیات توسط یک فرد گیک.

گیک (به انگلیسی: Geek) در اصل به کسی با رفتار های عجیب و غیر متعارف گفته می‌شود. ولی معانی دیگری مانند، «متخصص یا علاقه‌مند رایانه» نیز دارد که بدان رایانه‌باز[۱] نیز می‌گویند. ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه مناسب‌تر باشد.

گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند؛ یا در آن‌ها مجالی برای ارزیابی قابلیت‌هایشان می‌بینند. مشوق اولیه آنان پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولاً تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند. به همین دلیل، معمولاً روابط اجتماعی آنان کم است و از نظر دیگران آدم‌های عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جداشدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آنان باشد.

انواع[ویرایش]

به افراد مختلف با فعالیت‌های گوناگون گیک گفته می‌شود. گیک بودن منحصر به یک نوع فعالیت نیست. مثلاً بعضی افراد که در ردهٔ گیک‌ها قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

  • فردی که به فناوری به‌ویژه حوزهٔ رایانه و رسانه‌های دیجیتالی علاقه‌مند است و تلاش می‌کند ناممکن‌ها را در این حوزه با تلاش و فعالیت شبانه‌روزی و تمرکز بالا بر روی موضوع مورد نظر ممکن سازد. این نوع افراد به نوعی معادل واژهٔ کلاسیک هکر هستند. در بیش‌تر موارد فعالیت آنان در هک کردن سخت‌افزار یا نرم‌افزار خاص منجر به استفادهٔ بهتر و راحت تر عموم از آن می‌شود و سرقت اطلاعات صورت نمی‌گیرد. در کاربرد متداول امروز ، بیشتر این افراد گیک خطاب می شوند.
  • فردی که سعی می‌کند شیوه‌های علمی و آکادمیک را به مسائل غیر علمی و غیر آکادمیک دنیای واقعی مرتبط سازد - برای مثال فردی که روشی را با استفاده از حساب دیفرانسیل و انتگرال برای محاسبهٔ میزان مواد لازم برای پختن یک کیک ارائه نموده‌است.
  • فردی که سعی می‌کند خودش را در اجتماع متمایز سازد؛ آنهم از طریق ارائه شیوه‌های نو و بدیع. در اصل اینگونه افراد سعی می‌کنند شیوهایی غیر معمول آنچه که در اجتماعی پذیرفته شده‌است را ارائه کنند. گیک‌ها معمولاً علاقهٔ شدیدی به نو آوری و ابزارهای جدید دارند که به این علاقهٔ آن‌ها در اصطلاح نودوستی (نئوفیلیا) می‌گویند.
  • فردی که خودش را وقف مسئله یا موضوع خاصی می‌کند طوری که ممکن است از جریان اصلی زندگی اش خارج شود. این امر بر حسب اشتیاق بالای آن فرد به موضوع یا شکل قضیه‌است اما محدودیتی برای اینکه فرد بر روی چه چیزی متمرکز شده‌است وجود ندارد یک گیک می‌تواند زمینهٔ فعالیتش ریاضی، علوم مهندسی، مسائل ماورائی، کامپیوتر، هنر و... باشد.
  • فردی که جامعه یا گروهی را که هنوز با آن رابطه دارد یا متعلق به آن است را از درون نقض نماید.

رفتار و منش[ویرایش]

  • تمرکز گیک‌ها بیشتر از دنیای واقعی روزمره، بر دنیاهای تخیلی بینهایتی است که خودشان پدید می‌آورند یا در کمیک‌ها، کتاب‌ها، فیلم یا بازی‌ها می‌بینند.
  • گیک‌ها شیفته تکنولوژی هستند، بخصوص شیفته الکترونیک، رایانه و ابزار و ملزومات صوتی وتصویری است.
  • برای یک گیک داشتن یک شناسه الکترونیک منحصربفرد و ویژه، گاه از داشتن نام و نام خانوادگی واقعی مهم‌تر است.
  • غیر گیک‌ها در برخورد و معاشرت با این افراد به احتمال قوی دچار مشکل خواهند شد و اصطلاحات، شوخی‌ها و علایق او را درک نمی‌کنند.

گیک‌ها ممکن است خوره ریاضی، مهندسی، کامپیوتر، بازی، کتاب، کمیک و ... باشند.

این واژه در اصل لغت بار منفی دارد و معانی‌ای همچون دیوانه، انسان عجیب و فرد احمق می‌داده و در روزهای اولیه ظهور خوره‌های علم و کامپیوتر یا علاقه‌مندان به کتاب و کمیک‌های علمی و تخیلی، در مدارس و دانشگاه‌ها از طرف عموم برای تحقیر آن‌ها استفاده می‌شده. اما در یک مصادره گفتمانی، گیک‌ها شروع کردند به استفاده باافتخار از این کلمه برای نامیدن خودشان و گیک و حتی فرهنگ آن آرام آرام به عنوان موضوعی نه خجالت آور که حتی افتخار آمیز برای کسانی که شور و علاقه بیش از حد معمول برای موضوعی دارند، استفاده شد. پیش از این گیک بودن در رده بیماری های روانی دسته بندی می شد ، مطالعات اخیر این مورد را رد می کنند و نشان دهنده ان هستند که روحیه گیک بودن ابداً به معنای بیماری یا مشکل نیست.

در سال های اخیر واژه گیک در باور عمومی در حال تغییر از بار منفی به بار مثبت است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «رایانه‌باز» [رایانه و فناوری اطلاعات] هم‌ارزِ «گیک، تکنوگیک» (به انگلیسی: geek, techno-geek)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «لاتین»، در دفتر پنجم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ geek) 

پیوند به بیرون[ویرایش]