اوتاکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اوتاکو (به ژاپنی: otaku یا おたく یا オタク یا ヲタク) اصطلاح به معنای رفیق و یا دوست خیلی صمیمی است ، به ویژه در زمینه انیمه و مانگا. استفاده از آن در سال ۱۹۸۳ با مانگای بوریکو نوشته آکیویو و ناکاموری آغاز شد. بعضی مواقع از واژه اوتاکو برای رفیق ها استفاده میشود؛ این معنی مثبت یک دید کلیشه‌ای نسبت به اوتاکو است. بر اساس مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۳ این کلمه بار منفی کمتری نسبت به گذشته دارد و تعداد بیشتری از مردم چه در ژاپن یا هر جای دیگر خودشان را اوتاکو می‌نامند.امروز به افرادی که دوستدار انیمه و یا مانگا هستند یا دنبال کننده سر سخت آن، اوتاکو گفته می شود و به ژانر خاص و یا گروه سنی محدود نمی باشد و هر سنی را در خود جای می دهد.

کاربرد[ویرایش]

در زبان ژاپنی عامیانه مدرن اوتاکو بیشتر به معنی نرد (nerd) است اما این معنی غلط بیشتر در غرب استفاده می‌شود، با این حال این می‌تواند به طرفداران هر موضوع خاص ربط داشته باشد وقتی این افراد به عنوان اوتاکو یاد می‌شوند، آن‌ها به خاطر رفتار خود مورد قضاوت قرار می‌گیرند و مردم ناگهان یک «اوتاکو» را به عنوان فردی که قادر به ارتباط با واقعیت نیست، می‌بینند. همچنین به طور معمول از اوتاکو برای اشاره به یکی از طرفداران انیمه و مانگا استفاده می‌شود اما به طور کلی می‌تواند به بازی‌های ویدیویی ژاپنی یا فرهنگ ژاپنی نیز اشاره کند.

عادت ها[ویرایش]

همانطور که اشاره شد،اوتاکو ها عاشق انیمه بخصوص شخصیت های قوی ، خودساخته و مرموز انیمه هستند. و علاقه اشان تاجایی می تواند پیش رود که کارهایی را انجام دند که انیمه یا کارکتر محبوبشان فراموش نشود. از عموم این کار‌ها میتوان به کازپلی،تزئین اتاق،نقاشی از شخصیت ها، رنگ کردن مو ، ساخت و خرید وسایل انیمه‌ای اشاره کرد. البته باید اشاره کرد که در مقیاس بزرگتر اوتاکوها بصورت فردی یا گروهی کارهایی از قبیل فن میتینگ ، کافه با کانسپت انیمه ها و نصب بنرهای شهری و تزیین اتوبوس ، قطار و ایستگاه های مترو با تم انیمه برای تولد کارکترها انجام می دند. خیلی از اوتاکو ها (کلکسیونر collector) می‌شوند و با جمع کردن مانگا،اکشن فیگور،پوستر،کاغذ دیواری و... در یک مجموعه به عنوان (کلکسیون collection) درصد اوتاکو بود خود را مشخص می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]