گلوتار آلدئید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلوتار آلدئید
Skeletal formula
Ball-and-stick model
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس ۱۱۱-۳۰-۸ YesY
پاب‌کم ۳۴۸۵
کم‌اسپایدر ۳۳۶۵ YesY
UNII T3C89M417N YesY
دراگ‌بانک DB03266
KEGG D01120 YesY
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C5H8O۲
جرم مولی ۱۰۰٫۱۲ g mol−1
شکل ظاهری Clear liquid
چگالی 1.06 g/mL
دمای ذوب −۱۴ درجه سلسیوس (۷ درجه فارنهایت; ۲۵۹ کلوین)
دمای جوش
‎187 °C, 460 K, 369 °F
انحلال‌پذیری در آب Miscible
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

گلوتار آلدئید (Glutaraldehyde) به عنوان یک استریل کننده سرد برای عفونت زدائی و تمیز نمودن تجهیزات حساس به گرما همچون ابزار دیالیز، برونکوسکوپ‌ها، آندوسکوپ‌ها و تجهیزات معاینه گلو، گوش و بینی استفاده می‌شود.

همچنین این ماده شیمیائی به عنوان فیکس کننده بافت در آزمایشگاههای بافت‌شناسی و پاتولوژی و عامل سخت‌کننده در ظهور عکس رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلوتار آلدئید مایعی بی‌رنگ، روغنی با بوئی تند و زننده‌است. کارکنان بیمارستان اغلب آن را بصورت رقیق شده با آب استفاده می‌کنند. محلولهای آبی گلوتارآلدئید بطور معمول ازغلظت ۱ درصد تا ۵۰ درصد وجود دارد، اما فرمولاسیونهای دیگر آن نیز در دسترس است. نامهای تجاری آن شامل: ‍‍Cidex، Sonacide، Sporisidin، Hospex، Omnicide، Metricide و wavicide می‌باشد.

عوارض جانبی[ویرایش]

تماس با گلوتارآلدئید می‌تواند موجب عوارض زیر گردد: تحریک گلو و ریه، آسم، علائم مشابه آسم و تنفس سخت، تحریک بینی، عطسه و خس خس، خون دماغ، سوزش چشم و کنژونکتیویت، خارش، درماتیت تماسی یا آلرژیک، لکه روی پوست، کهیر، سردرد و حالت تهوع

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • سایت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
  • ویکی‌پدیای انگلیسی