گرگوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گرگوند
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانهرسین
بخشبخش بیستون
دهستانچمچمال
نام محلیگرگ وند
نام‌های قدیمیسلطان آبادچمچمال
مردم
جمعیت۱۹۱ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۷۹۷۴

گرگوند، روستایی از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه ایران است. در دوران اسلامی بیستون در مسیر مهمترین راههای تجاری، نظامی و زیارتی به عراق و مرکز خلافت اسلامی مشهور به شاهراه خراسان بزرگ قرار داشته است. سیاحان، مورخان و جغرافیدانان زیادی به کرّات از بیستون و آثار آن یاد کرده اند. در اواسط دوره اسلامی(دوره ایلخانی) منابع از احداث شهری به نام سلطان آباد چمچمال توسط سلطان ابوسعید، ایلخان مغول، در بیستون حکایت دارد. باستان شناسان معتقدند که تپه امروزی گرگوند در فاصله 10 کیلومتری شرق بیستون می تواند محل احداث شهر یاد شده باشد(مترجم و محمدی فر1384 زبان محلی این روستا کردی و لکی است.بیشتر فعالیت مردم روستا کشاورزی و دامپروری است. یک طرف روستا بر روی تپه اس و کنار تپه رودخانه گامسیاب جریان دارد که به روستا زیبای بی نهایتی اهدا کرده و طرف دیگر طبیعت زیبا و کوه بیستون و جاده قدیمی ابریشم است ک شاه راه اصلی به کربلا است و هر ساله میلیون ها ماشین از کنار روستا میگذرن

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چمجمال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۳۸ نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.