سنقرآباد (هرسین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سنقرآباد (هرسین)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان هرسین
بخش بخش بیستون
دهستان چمجمال
مردم
جمعیت ۱۹۲۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۴۷۹۲۹

سنقرآباد (هرسین)، روستایی از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه ایران است.قدمت این روستا به دوره اشکانیان باز میگردد . این روستا قبل إز انقلاب بر روی تپه اَی باستانی قرار گرفته بود که به همت چندتن از ساکنان اولیهٔ روستا ازجمله مرحوم امیدعلی عینی و مرحوم مشهدی عزیز ابراهیمی بزرگمردان این روستا نقل مکان شد. دلیل جابجایی تحت محاصره قرار گرفتن أین روستا در معرض سیلاب بودن رودخانه دینور عنوان شده بود.این روستا إز معدود روستاهای ایران است که مهاجرت معکوس دارد.محصولات زراعی شامل گندم نخود چغندرقند و ذرت و سایر می‌باشد.از خانواده‌های قدیمی می‌توان از عینی ،یزدانی، ابراهیمی ،وسطی ،حیدریان و رحمتی نام برد رضا کرمرضایی بازیگر و رمان‌نویس معاصر متولد همین روستاست در سال ۹۱ پیشنهاد شد أین روستا به بیستون ملحق شود و تا امروز این پیشنهاد در هاله اَی إز ابهام است.تپه سنقرآباد مربوط به دوره اشکانیان - دوره قاجار است و در شهرستان هرسین واقع شده‌است.این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .مردم محلی به آن تپه قورسان (تپه قبرستان) میگویند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چمجمال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۶۵۹ نفر (۳۹۳خانوار) بوده‌است.

بیشتر جمعیت (حدود 85 درصد) جمعیت را قوم پایروند که از تیره‌های قدیمی لک می‌باشند تشکیل شده‌است.تا سال 57 تنها 5 خانوار از قوم پایروند در سنقر آباد ساکن بودند.

منابع[ویرایش]