سنقرآباد (هرسین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سنقرآباد (هرسین)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانهرسین
بخشبخش بیستون
دهستانچمچمال
مردم
جمعیت۱۹۲۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۷۹۲۹

سنقرآباد (هرسین)، روستایی از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه ایران است.قدمت این روستا به دوره اشکانیان باز میگردد . این روستا قبل إز انقلاب بر روی تپه اَی باستانی قرار گرفته بود که به همت چندتن از ساکنان قدیمی روستا نقل مکان شد. دلیل جابجایی تحت محاصره قرار گرفتن این روستا در معرض سیلاب بودن رودخانه دینورآب عنوان شده بود.این روستا إز معدود روستاهای ایران است که مهاجرت معکوس دارد.محصولات زراعی شامل گندم نخود چغندرقند و ذرت و سایر می‌باشد.از خانواده‌های قدیمی می‌توان رحمتی ،عینی ،یزدانی،صلاحی،میرزایی،ابراهیمی ،وسطی،حیدریان و... نام برد.رضا کرمرضایی بازیگر و رمان‌نویس معاصر متولد همین روستاست.در سال ۹۱ پیشنهاد شد این روستا به بیستون ملحق شود و تا امروز این پیشنهاد در هاله اَی إز ابهام است.تپه سنقرآباد مربوط به دوره اشکانیان - دوره قاجار است و در شهرستان هرسین واقع شده‌است.این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .مردم محلی به آن تپه قورسان (تپه قبرستان) میگویند. سنقراباداولیه ساکنان خودرادارد و سنقرآبادجدیدبعدازانقلاب اسلامی تاسیس گردیده وسنقرآباد اصلی(کهنه) مکانی در شمال شرقی روستا به فاصله بیش از یک کیلومتر است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چمجمال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱٬۹۲۹ نفر (۴۰۰خانوار) بوده‌است. ساکنان اصلی این روستا کرد هستند و به زبان کردی تکلم می کنند

بیشتر جمعیت را قوم پایروند که از تیره‌های قدیمی لک می‌باشند تشکیل شده‌است.تا سال 57 تنها 5 خانوار از قوم پایروند در سنقر آباد ساکن بودند.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.