چهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چهر
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمانشاه
شهرستانهرسین
بخشبخش بیستون
دهستانشیرز
نام محلیچێر
مردم
جمعیت۲۲۷۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۵۰۳۵۹

چهر، روستایی از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان شیزر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲٬۲۷۷ نفر (۵۱۵خانوار) بوده‌است.

اماکن مذهبی[ویرایش]

مکان‌های عبادی و مذهبی همواره در هر جامعه ای به ویژه جوامع اسلامی جایگاه خاص خود را داشته‌است و مکانی برای رشد و تعالی مردم آن بوده‌است. این اماکن در روستای چهر که دارای مردمانی متدین می‌باشد جایگاه خود را حفظ کرده‌است. این روستا دارای یک مسجد و یک حسینیه است که توسط خیرین خود روستا بنا شده‌است.

سراب چهر[ویرایش]

روستای چهر در یک منطقه کوهستانی واقعه شده، چشمه‌های فراوانی در آن واقع است. سراب چهر که دارای تعدادی چشمه است، در جنوب این روستا قرار دارد و منبعی مناسب برای آبیاری اراضی روستا است. آب این سراب دارای دمایی اندکی گرم (در حدود۳۵ درجه سانتیگراد) چه در ایام تابستان و چه در زمستان است به طوری که در روزهای سرد زمستان برخاستن بخار آب را از سطح آن می‌توان دید.[نیازمند منبع]

قنات[ویرایش]

قنات یا کاریز یا کهریز راه‌آب یا کانالی است که در زیرِ زمین کنده شده، تا آب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد. این جوی یا کانال در عمق زمین برای ارتباط دادنِ رشته‌چاه‌هایی است که از مادر چاه سرچشمه می‌گیرد. مادرچاه‌ها معمولاً یک چشمهٔ زیرزمینی هستند. قنات‌ها به‌منظور هدایت آب و مدیریّت آن برای کشاورزی و سایر مصارف به کار گرفته می‌شوند. این کانالِ قنات ممکن است تا رسیدن به سطح زمین چندین کیلومتر طول داشته باشد و به محل خروجیِ آب دهانهٔ کاریز یا سر قنات یا دهن فره می‌گویند. روستای چهر دارای یک قنات تاریخی است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد زمانی این قنات منبع مناسبی برای آبیاری مزارع کشاورزی روستا بوده‌است اما امروزه به علت بی‌توجهی و پر شدن و فرورفتن چاه‌ها مسیر آب بسته شده و در فصول خاصی از سال آب در آن جریان دارد.[نیازمند منبع]

کشاورزی[ویرایش]

آب و هوای این روستا معتدل و کوهستانی می‌باشد، بنابراین از دیر باز کشاورزی نقش اساسی در کسب روزی و رفع نیازهای مالی مردم این روستا ایفا کرده‌است، زراعت روستا عمدتاً کشت گندم، جو، نخود، ذرت، پنبه و غیره می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

کارخانجات تولیدی فراوانی در این روستا از دیرباز تا کنون ساخته شده‌است که عمدتاً با ورشکستگی روبرو شده یا توسط مالکین آنان به حال خود رها شده‌است، اما کارخانجات نیز هستند که همچنان در حال فعالیت می‌باشند که شامل: کارخانه نساجی کرپ ناز (که روزگاری از کارخانجات معتبر استان بوده)، شرکت فولاد غرب، کارخانه آسفالت و غیره. در گذشته در این روستا صنعت کوره پزی (کوره آهک) نیز برقرار بوده که به علت آلودگی آن تعطیل شده‌است، اما اکنون به صورت محدود و به صورتی که آلودگی کمتری ایجاد کند (با استفاده از تجهیزات بروزتر) در گوشه ای دیگر از روستا برقرار است، همچنین شایان ذکر است که صنعت مرغ داری به صورت مکانیزه امروزه در چندین مکان این روستا دایر شده‌است.

مراکز آموزشی[ویرایش]

روستای چهر دارای تمامی مقاطع تحصیلی، ابتدای، متوسطه اول و متوسطه دوم در دو بخش جداگانهٔ دخترانه و پسرانه می‌باشد.

پل چهر[ویرایش]

پل چهر که در شمال این روستا بر روی رودخانه گاماسیاب ساخته شده و در سر راه هرسین به کرمانشاه واقع شده، مربوط به دوره پهلوی اول، رضا شاه است، سنگ‌هایی که در ساخت این بنا به کار رفته تاریخی می‌باشد.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.