کندالینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چاکراها و کانال‌های انرژی بدن انسان.

کندالینی (زبان سانسکریت: कुण्डलिनी kuṇḍalinī, دربارهٔ این پرونده pronunciation , "coiled snake") در هندوئیسم و تفکر های باستانی هندی به نوعی انرژی در بدن انسان (شاکتی) اشاره دارد که گفته می‌شود در پایین ستون فقرات قرار دارد. این انرژی به شکل طبیعی در سه دوره از زندگی افراد کاملا آزاد و بیدار می‌شود. در دوران کودکی، در سنین بلوغ و در هنگام مرگ. همچنین در خانم ها هنگام زایمان کندالینی موقتا آزاد می‌شود. اما در دوره های دیگر زندگی جریان آن قطع بوده و در چاکرای دوم (چاکرای جنسی) متوقف شده است. گفته شده‌ بیداری انرژی کندالینی در نتیجه مدیتیشن عمیق رخ می‌دهد که روشنی و سعادت را در پی دارد.[۱] با این حال، بیدارسازی کندالینی با روش‌های مختلفی قابل انجام است.

مهم ترین قدم قبل از بیدارسازی کندالینی پاکسازی مسیر انرژی داخل بدن یا کانال سوشومنا است. چرا که به دلیل جریان نداشتن انرژی کندالینی ممکن است مسیر آن آلوده شده و در صورت آزاد شدن انرژی کندالینی فرد را دچار مشکلات شدیدی کند که به آن سندروم کندالینی می‌گویند.[۲] سندروم کندالینی ممکناست به صوورت فشار خون بالا، گرگرفتگی، عدم تحمل شرایط زندگی ، مشکلات و بثورات پوستی دیده شود. در کتاب کندالینی و چاکراها اثر Paulson, Genvieve Lewis می توانید مطالعه کنید[۳]

در زبان سانسکریت به هر روشی که به آزاد شدن کندالینی کمک کند یوگا گفته می‌شود. البته سبک های مختلف یوگا در طی زمان تغییر یافته و هر کدام بر تمرینات و اصول خاصی تمرکز دارند.

بسیاری از سیستم‌های یوگا بر بیدارسازی کندالینی از طریق تنفس پرانایاما، مدیتیشن، انجام آساناها و خواندن مانترا توجه دارند.[۱] کندالینی یوگا یکی از این مکاتب یوگا است که بر بیدار کردن انرژی کندالینی از طریق انجام منظم تمرینات مانترا، تانترا، یانترا، یوگا و مدیتیشن تمرکز دارد.[۱][۴]

بیدارسازی یا آزاد شدن کندالینی در نهایت موجب تجربه اشراق یا روشن‌بینی می‌شود.

به شکل کلی در یوگا بر این باورند که انرژی کندالینی باید هفت مرحله را طی کند تا به نهایت خود برسد. این هفت مرحله معادل هفت چاکرای اصلی در تفکر هندی است[۵]. به شکل دقیق تر هر مرحله خود دارای هفت زیر لایه است یعنی نهایتا انرژی کندالینی باید ۴۹ پله در بدن به سمت بالا حرکت کند.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "Spotlight on Kundalini Yoga". Yoga Journal. Retrieved 8 October 2013.
  2. «کندالینی». ذنیران. ۲۰۲۰-۱۱-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۱۳.
  3. كنداليني و چاكراها/ نويسنده جنولوئيس پاولسون, (ترجمه) آرام (جمشيد هاشمي). – تهران: تجسم خلاق 1382.
  4. Swami Sivananda Radha, 2004, pp. 13, 15
  5. «سایت ذنیران».

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]