کندالینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چاکراها و کانال‌های انرژی بدن انسان.

کندالینی در هندوئیسم و تفکر های باستانی هندی به نوعی انرژی در بدن انسان (شاکتی) اشاره دارد که گفته می‌شود در پایین ستون فقرات قرار دارد. [۱] این انرژی به شکل طبیعی در سه دوره از زندگی افراد کاملا آزاد و بیدار می‌شود. در دوران کودکی، در سنین بلوغ و در هنگام مرگ. همچنین در خانم ها هنگام زایمان کندالینی موقتا آزاد می‌شود. اما در دوره های دیگر زندگی جریان آن قطع بوده و در چاکرای‌اول (چاکرای ریشه) متوقف شده است. گفته شده‌ بیداری انرژی کندالینی در نتیجه مدیتیشن عمیق رخ می‌دهد که روشنی و سعادت را در پی دارد.[۲] با این حال، بیدارسازی کندالینی با روش‌های مختلفی قابل انجام است.


مهم ترین قدم قبل از بیدارسازی کندالینی پاکسازی مسیر انرژی داخل بدن یا کانال سوشومنا است. چرا که به دلیل جریان نداشتن انرژی کندالینی ممکن است مسیر آن آلوده شده و در صورت آزاد شدن انرژی کندالینی فرد را دچار مشکلات شدیدی کند که به آن سندروم کندالینی می‌گویند.[۳] سندروم کندالینی ممکن است به صورت فشار خون بالا، گرگرفتگی، عدم تحمل شرایط زندگی ، مشکلات و بثورات پوستی دیده شود. در کتاب کندالینی و چاکراها اثر Paulson, Genvieve Lewis می توانید مطالعه کنید[۴]

در زبان سانسکریت به هر روشی که به آزاد شدن کندالینی کمک کند یوگا گفته می‌شود. البته سبک های مختلف یوگا در طی زمان تغییر یافته و هر کدام بر تمرینات و اصول خاصی تمرکز تاکید دارند. کارا لی گرانت نویسنده کتاب های یوگا می گوید: "هنگامی که کندالینی بیدار می شود، فرد حالت همدلی عمیق تری با دیگران پیدا می کند به طوری که این همدلی تقریبا حالت تله پاتی پیدا میکند. حساسیت فرد بالاتر می رود، سطح انرژی اش افزایش می یاید، برخی اوقات توانایی های روحی یا درکی عمیق حاصل می شود، فرآیند سالخوردگی کندتر می شود، خلاقیت و کاریزما بالا می رود و آرامش و درکی درونی حاصل می شود. یک احساس بخشی از همه چیز بودن به وجود می آید و اسرار زندگی، دیگر اسرار نخواهند بود."

فردی که از طریق بیداری کندالینی به روشنیدگی می رسد، ممکن است انتخاب کند که به فعالیت در زمینه های شفا بخشی مشغول شود. این افراد تمایل بیشتری برای زندگی بر طبق خواست درونی (رسالت هستی‌شان) پیدا می کنند و این شاید منجر به تغییر شغل و حرفه شان شود. آنها علاقه شان به مادیات را از دست می دهند و بخشنده تر می شوند. هم چنین کمتر صحبت می کنند و کلمات را با وضوع و عمق درونی بیشتری انتخاب می کنند. تحریک خود به خود انرژی کندالینی ممکن است در اثر تمرینات کار با انرژی بسیار شدید، مصرف مواد مخدر، تجربیات جنسی، سوءاستفاده و یا آسیب های روحی روانی شدید یا سایر وقایع غیر منتظره زندگی رخ دهد. بیداری کندالینی .

ارجاعات[ویرایش]

بسیاری از سیستم‌های یوگا بر بیدارسازی کندالینی از طریق تنفس پرانایاما، مدیتیشن، انجام آساناها و خواندن مانترا توجه دارند.[۲] کندالینی یوگا یکی از این مکاتب یوگا است که بر بیدار کردن انرژی کندالینی از طریق انجام منظم تمرینات مانترا، تانترا، یانترا، یوگا و مدیتیشن تمرکز دارد.[۲][۵]

بیدارسازی یا آزاد شدن کندالینی در نهایت موجب تجربه اشراق یا روشن‌بینی می‌شود.

به شکل کلی در یوگا بر این باورند که انرژی کندالینی باید هفت مرحله را طی کند تا به نهایت خود برسد. این هفت مرحله معادل هفت چاکرای اصلی در تفکر هندی است[۶]. به شکل دقیق تر هر مرحله خود دارای هفت زیر لایه است یعنی نهایتا انرژی کندالینی باید ۴۹ پله در بدن به سمت بالا حرکت کند.

منابع[ویرایش]

  1. https://rastmard.com/29983
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ "Spotlight on Kundalini Yoga". Yoga Journal. Retrieved 8 October 2013.
  3. «کندالینی». ذنیران. ۲۰۲۰-۱۱-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۱۳.
  4. كنداليني و چاكراها/ نويسنده جنولوئيس پاولسون, (ترجمه) آرام (جمشيد هاشمي). – تهران: تجسم خلاق 1382.
  5. Swami Sivananda Radha, 2004, pp. 13, 15
  6. «سایت ذنیران».

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]