کلاته سلطانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلاته سلطانی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستاننیشابور
بخشبخش زبرخان
دهستانزبرخان
مردم
جمعیت۱۲۶ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۶۷۶۴۸
ره‌آوردآلو
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۱۴۳۲۳
روستا۴.jpg

کلاته سلطانی،

طبیعت روستا
روستا۱.jpg
روستا۲.jpg
روستا۳.jpg

در حاشیه جنوبی رشته کوه‌های بینالودو در دامنه جنوب غربی شهر درود در کنار راه روستایی آسفالت شده‌ای سه روستا با فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌است ازروستای اول (کلاته خرمبیک) که بگذری به امام زاده سید سلطان حسین می‌رسی که در کنار قنات زیبایی واقع شده‌است در قدیم درخت چنار کهنسالی به این امام زاده زیبایی خاصی داده بود ولی چندین سال قبل بر اثر آتشی که از دل این درخت کهنسال برافروخته شده بود از بین رفت و چندی بعد هم بخاطر امنیت توسط هیئت امنای امام زاده بریده شد.

برای رسیدن به روستای کلاته سلطانی باید از امام زاده هم عبور کنیم حدود هزار متر که طی کنیم به ابتدای روستای کلاته سلطانی می‌رسیم روستایی از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور - استان خراسان رضوی-جمهوری اسلامی ایران، روستایی بسیار زیبا با جمعیتی در حدود یکصد و سی نفربا دو نوع بافت فیزیکی الف :قدیمی با ساختمانهایی ازگل و خشت وب: بافت جدید با ساختمانهایی ازآجر وسیمان که در قسمت طرح هادی روستا بنا شده‌است.

از نظر ارتباطات راه آسفالته این روستا رابه شهرهای درود با فاصله شش کیلومتر و شهر قدمگاه با فاصله ده کیلومتر متصل می‌سازد امکانات آب برق گاز و تلفن در این روستا از سالها قبل موجود است و این موارد باعث شده‌است که در سالهای اخیر جوانانی

جوان.jpg

که به امید زندگی بهتر روستاها را رها کرده و ساکن شهرها شدندتاشاید بتوانند آینده ای روشن برای خود و خانواده

صفا و سادگی نسل جدید

فراهم کنند

زندگی خانوادگی نسل قدیم

دوباره به دامن زادگاه خود پناه بیاورند و با کار و تلاش و کوشش در سنگر تولید قدم بردارند و اینگونه در آبادانی روستا و کشور خود گامی مؤثر برداشته و تکیه گاهی محکم برای آینده فرزندان خود بسازند هر چند که حمایت مسئولین در این امر می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی برای دلگرمی آنها به این تلاش و کوشش باشد.

احترام به بزرگترها
کشاورز روستای کلاته سلطانی

تنها درآمد مردم زحمت کش کلاته سلطانی کشاورزی و دامپروری است که با وجود خشکسالی‌های اخیروخشک شدن قناتها این عزیزان را با مشکل مواجه کرده‌است که این امرحمایت مسئولین از این قشر زجر کشیده را می‌طلبد. محصولات کشاورزی عمده این روستا انواع مختلف آلو و انگوروهمچنین کشت گندم و جو می باشد

برداشت محصول در کلاته سلطانی

که بیشتر به صورت خشک شده فروخته می‌شود در سالهای اخیر در پی خشکسالیها کشت زعفران که به آب کمتری نیازمند است نیز در روستا گسترش پیدا کرده‌است امید آنکه با همکاری جهاد کشاورزی و آموزش کشت محصولات مختلف سازگار با آب و هوا و موقعیت این منطقه درآمد روستاییان عزیز در سراسر کشور عزیزمان افزایش یابد و روستاها هر روز آباد و آباد تر گردد.

مردم این روستا ی کم جمعیت با اهدای یک شهید دفاع مقدس (شهید رجبعلی بیگی) همواره حمایت خود را از انقلاب و آرمانهای امام راحل به اثبات رسانده‌اند.

از مکانهای توریستی و دیدنی این روستا می‌توان از امام زاده سید سلطان حسین از فرزندان امام موسی کاظم که در شرق روستا و با فاصله هزار متر در کنار قنات کلاته سرو واقع شده و هر جمعه پذیرای زائرین و مجاورین می‌باشد نام برد. در کنار این امام زاده مسجد جامع روستا ساخته شده‌است و قبرستان مشترک روستا نیز در همین قسمت وجود دارد و بزرگانی همچون محمد تقی بیگی، حاج علی اکبر بیگی حیدر بیگی و … عزیزان دیگری که خدایشان بیامرزد .. را در دل خود جای داده‌است.

کمی آنطرف تر از امام زاده مدرسه ابتدایی شهید رجبعلی بیگی با سه کلاس چند پایه دیده می‌شود که دانش آموزان مشترک دو روستا ی همجوار را در خود جای داده‌است. این روستای محروم دانش آموزانی ساعی و کوشا داشته و تا کنون از بین آن‌ها دو معلم، و دو مهندس، تحویل جامعه داده‌است.

حسین بیگی

سیزدهم شهریوریک هزارو سیصدو نودوشش

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان زبرخان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۹ نفر (۳۶خانوار) بوده‌است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.