کستور و پولوکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اساطیر یونان باستان
Dioskouros.jpg
کستور و پولوکس
جنسیت: مذکر
پدر: زئوس
مادر: لدا
وابستگان: برادران هلن تروا
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

کستور و پولوکس (به انگلیسی: Castor and Pollux، به یونانی: Κάστωρ καὶ Πολυδεύκης) در اساطیر یونان و روم، پسران دوقلوی زئوس و لدا و برادران هلن تروا بودند. آن‌ها در یونان با نام‌های دیئوسکوری یا دیئوسکوروء (به انگلیسی: Dioscuri یا Dioskouroi) شناخته می‌شدند.

به دلیل اینکه زئوس به مانند قویی نزد لدا آمد، بعضی مواقع تصور می‌شود آن‌ها از تخم بدنیا آمده‌اند. پولوکس یک بکسور نیرومند بود، و کستور یک سوارکار حرفه‌ای. آن‌ها با هم دوقلوهای بهشتی «Heavenly Twins» بودند، که اغلب با صورت فلکی دوپیکر "Gemini" مرتبط داده می‌شوند.

در افسانه‌ها این دوقلوها از یک مادر هستند، اما پدر آن‌ها متفاوت بود و این به معنی آن است که پولوکس نامیرا بود اما کستور میرا. وقتی کستور مرد، پولوکس از زئوس طلب کرد تا جاویدان بودن خود را با کستور قسمت کند و آن‌ها با یکدیگر باشند، درنتیجه آن‌ها قسمتی از صورت فلکی جمینای شدند و به درخشانترین دو ستاره در آن گروه یعنی کستور:رأس پیکر پیشین و پولوکس:رأس پیکر پسین تبدیل شدند. آن‌ها به صورت متناوب در المپوس به عنوان خدا و در هادس به عنوان انسان‌های فانی به سر بردند.

دورهٔ زندگی[ویرایش]

  • بعد از اینکه تسئوس خواهر آن‌ها، هلن تروا را ربود و به آفیدنس (شهری در شمال آتن) برد، کستور و پولوکس او را آزاد کردند و همچنین آن‌ها مادر تسئوس، آیترا را دزدیدند و به اسپارتا آوردند، آیترا را مجبور کردند تا بردهٔ هلن شود اما سرانجام توسط نوه‌های خود بعد از سقوط تروا به خانهٔ خود بازگشت.
  • بعدها، دوقلوها جیسون را بر روی کشتی‌اش آرگو همراهی کردند. در طی این سفر دریایی، پولوکس خود را با کشتن پادشاه جنگجوی آمیکوس، که او را به بمبارزه بکس طلبید مشهور ساخت.
  • هردوی آن‌ها شکارچیان و سوارکاران لایقی بودند که در شکار گراز کالیدونیان سهیم بودند.
  • کستور و پولوکس همچنین دختران لئوسیپوس "Leucippus"، فوبه و هیلائرا را ربودند و با آن‌ها ازدواج کردند و بعدها کستور توسط برادرزاده‌های لئوسیپوس، ایداس و لینسئوس در نبردی کشته شد.

منابع[ویرایش]