آرگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اساطیر یونان باستان
آرگو
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

آرگو (به انگلیسی: Argo)، کشتی بود، که توسط آرگوس و با کمک آتنا ساخته شد و یاسون و آرگونوت‌ها بوسیلهٔ آن برای پیدا کردن پشم زرین سفر کردند. آرگو که نامش به معنای «سریع» است، تندروترین کشتی ساخته شده در آن زمان بود. این کشتی در بندر پاگاسای در تسالی و به‌طور کامل از الوار متعلق به کوه پلیون ساخته شده بود، بجز پوزهٔ کشتی که قطعه‌ای از یک بلوط مقدس بود که ایزدبانو آتنا آن را از معبد زئوس (یا جنگلی مقدس) واقع در دودونا آورده بود. این قطعه چوب، پیشگویی می‌کرد، و در مواقعی می‌توانست حرف بزند.[۱][۲]

آرگو بزرگ‌ترین کشتی بود که تا آن زمان ساخته شده بود و خدمهٔ آن غیر از یاسون شامل آرگوس، سازندهٔ کشتی آرگو؛ تیفوس سکاندار؛ هراکلس، پهلوان نامدار؛ اورفئوس نوازنده؛ کستور و پولوکس، برادران هلن؛ پلئوس، پدر آشیل؛ ملئاگروس، شکارچی معروف گراز کالیدونیان؛ لائرتز و اُتولوکوس، پدر و پدر بزرگ اودیسئوس؛ هولاس و بسیاری از پهلوانانی بود که از سرتاسر یونان به این کشتی آمده بودند. آرگو در زمانی مناسب، حرکت خود را به سمت دریای سیاه در شمال آغاز کرد. در سفر به کولخیس، سرنشینان آن با ماجراهای گوناگون روبرو شدند.

منابع[ویرایش]

  1. "Argo (AR-goh)" (به انگلیسی). mythweb.com. Archived from the original on 11 September 2016. Retrieved August 21, 2016.
  2. James Hunter. "Argo" (به انگلیسی). pantheon.org. Archived from the original on 16 June 2008. Retrieved August 21, 2016.