کرگدن سوماترایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کرگدن سوماترایی
Sumatran Rhinoceros at Sumatran Rhino Sanctuary Lampung Indonesia 2013.JPG
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: تک‌سم‌سانان
تیره: کرگدن‌ها
سرده: Dicerorhinus
گلوگر، ۱۸۴۱
نام علمی
Dicerorhinus sumatrensis
Fischer, 1814
زیرگونه‌ها

Dicerorhinus sumatrensis harrissoni
Dicerorhinus sumatrensis sumatrensis
Dicerorhinus sumatrensis lasiotis

Leefgebied sumatraanse neushoorn.JPG
زیستگاه کرگدن سوماترایی

کرگدن سوماترایی (نام علمی Dicerorhinus sumatrensis) کوچک‌ترین گونهٔ زنده کرگدن است[۱][۲] که در کشورهای سوماترا، برمه، تایلند، مالزی و احتمالاً لائوس زندگی می‌کند. اندازهٔ بدن آن ۲۵۰ تا۲۸۰ سانتیمتر و اندازهٔ دم آن نزدیک به ۶۰ سانتیمتر است. قد کرگدن سوماترایی بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ می‌باشد. زیستگاه این نوع کرگدن جنگلهای قدیمی در نزدیکی رودخانه‌ها و برکه‌ها است. کرگدن سوماترایی دو شاخ کوچک بر روی پوزهٔ خود دارد که در نوع نر بزرگ‌تر از نوع ماده می‌باشد. بدن آن‌ها نسبت به گونه‌های دیگر کرگدن از موی بیشتری پوشیده شده‌است. البتّه هر چه سنّ او بیشتر شود موهای بدن او می‌ریزد و کمتر می‌شود. هر پای آن‌ها سه انگشت دارد. آن‌ها بیشتر صبح زود و در هنگام بعد از ظهر به چرا می‌پردازند و به ویژه از برگ گیاهان، شاخه‌های نازک، میوهٔ درختان و جوانهٔ بامبو تغذیه می‌کنند. مانند سایر گونه‌های کرگدن آن‌ها نیز دارای حسّ شنوایی و بویایی بسیار قوی هستند ولی داری چشم‌های ضعیفی می‌باشند.

کرگدن سوماترایی معمولاً تنها زندگی می‌کند و تنها برای جفتگیری با کرگدن‌های دیگر تماس برقرار می‌کند. کرگدن ماده پس از هفت تا هشت ماه بارداری یک فرزند به دنیا می‌آورد که تا ۱۸ ماه همراه با مادر خود زندگی می‌کند. کرگدن‌های سوماترایی جوان بدنی پر مو دارند.

این گونهٔ کرگدن در معرض انقراض قرار دارد. در ۲۷ مهٔ ۲۰۱۹ مقامات حیات‌وحش در مالزی اعلام کردند که آخرین کرگدن نر سوماترایی در این کشور که حدود ۳۰ سال سن داشته و «تام» نامیده می‌شده مرده‌است. گفته شده که کمتر از هشتاد کرگدن از اینگونه در جهان باقی مانده‌است.[۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • The Simin And Schuster Encyclopedia Of Animals. Ed. Dr. Philip Whitefield