پرش به محتوا

کرگدن سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کرگدن سفید
یک کرگدن سفید در بوتسوانا
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: تک‌سم‌سانان
تیره: کرگدنان
سرده: Ceratotherium
گونه: C. simum
نام دوبخشی
Ceratotherium simum

کرگدن سفید یا کرگدن دهان-مربعی (Ceratotherium simum) نام یک گونه از خانواده کرگدنان است. کرگدن سفید بزرگ‌ترین و بیشترین تعداد گونه‌های کرگدن حال حاضر در دنیا است. شکل دهان بزرگ و مربعی آن هنگام چریدن کارایی بالایی دارد. این گونه اجتماعی‌ترین گونهٔ کرگدن است. کرگدن‌های سفید دارای دو زیرگونه هستند: کرگدن سفید جنوبی، با حدود از ۱۹٬۶۸۲ تا ۲۱٬۷۷۷ نمونهٔ وحشی در سال ۲۰۱۵ بوده‌است و زیرگونهٔ بسیار نادر دیگر آن کرگدن سفید شمالی است. زیرگونهٔ شمالی تعداد بسیار کمی از کرگدن‌های باقی‌مانده را تشکیل می‌دهد.[۲] تنها وجود دو مورد از این زیرگونه در سال ۲۰۱۸ تأیید شده‌است: (دو ماده: فتو ۱۸ ساله و ناجین ۲۹ ساله)، که هر دو در زیستگاه اصلی خود در کنیا و در اسارت هستند و مأموران مسلح از این دو کرگدن به‌طور شبانه‌روزی محافظت می‌کنند.

سودان، آخرین کرگدن سفید شمالی شناخته شدهٔ نر در ۱۹ مارس سال ۲۰۱۸ در کنیا جان خود را از دست داد. پس از مرگ سودان این زیرگونه از کرگدن سفید عملاً منقرض شده در نظر گرفته می‌شود.[۳] یکی از مشکلات اصلی احیای این زیرگونه این بوده که میزان تولید مثل در کرگدن‌های مادهٔ سفید در وضعیت اسارت به دلایلی ناشناخته بسیار کم است.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. Emslie, R. (2020). Ceratotherium simum. The IUCN Red List of Threatened Species 2020. doi:10.2305/IUCN.UK.2020-1.RLTS.T4185A45813880.en.
  2. «مرگ آخرین کرگدن سفید شمالی نر باقیمانده در کره زمین». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰ مارس ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۳ مارس ۲۰۱۸.
  3. "World's last male northern white rhino dies". CNN. CNN. Retrieved 20 March 2018.
  4. Swaisgood, Ron (Summer 2006). "Scientific Detective Work in Practice: Trying to Solve the Mystery of Poor Captive-born White Rhinoceros Reproduction". CRES Report. Zoological Society of San Diego. pp. 1–3.

پیوند به بیرون[ویرایش]

از کرگدن سفید تنها یک عدد باقی مانده