کراسینگ‌اور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چلیپایگی

به تغییرات ژنتیکی بین کروموزوم یا فام‌تن‌های [۱] هم‌ساخت چلیپایگی[۲] (Crossing over) می‌گویند. در حقیقت آخرین مرحله ی نوترکیبی ژنی است؛ که در پیش‌چهر یا پروفاز میوز I (پاکیتن) یک روی می‌دهد.

این فرآیند توسط توماس هانت مورگان (Thomas Hunt Morgan) شرح داده شده‌است . گفته‌های او برپایه ی کشف چلیپاگاه توسط فرانس آلفونس ژانسنس (Frans Alfons Janssens) بود. مورگان به طور دقیقی این فرآیند را در مگس سرکه آزمایش کرد و به نتایج بزرگی رسید.

شیمی[ویرایش]

تقاطع‌هالیدی

در آغاز یک شکست دورشته‌ای در دنا توسطSpo۱۱ و در مرحله میوزI رخ می‌دهد. این پروتئین یک اگزونوکلئاز است؛ که با شکست در سر۵ٰ سبب ایجاد یک تک رشته با سر ۳ٰ می‌شود. در میوز عامل اصلی نوترکیبی Dmc۱ است . این پرونئین به همراه Rad۵۱ تک رشته‌ای ایجاد شده را می‌پوشانندو چیزی شبیه به فیلامنت ساخته می‌شود. در مرحله ی بعد هر رشته نقص خود را از روی کروماتید موجود اصلاح می‌کند و رشته کامل می‌شود. در این حالت چهارراهی حاصل می‌شود که به افتخار شخصی که آن را کشف کرده‌است آن را تقاطع هالیدی [۳] نامند که در حقیقت یک ساختمان چهارتایی از چهار رشته‌است.

در هوهسته‌ای‌ها [۴] از هر ژن دو نسخه حمل می‌شود که به آن دگره[۵] (Allele) می‌گویند. هر یک از آن‌ها از یکی از پدر یا مادر به فرزند رسیده‌است. در مرحله ی گامت زایی و در گام پس‌چهر یا متافاز[۶] آن این دگرچینه‌ها از هم جدا شده و هر یک وارد یک گامت می‌شوند. در طی چلیپایگی این دگرچینه‌ها می‌توانند تغییر کنند.

نرخ نوترکیبی ژنیو در نهایت کراسینگ اوور در ژن‌های مختلف متفاوت است و بستگی به فاصله ی ژنها دراد .ژن‌های نزدیک به هم احتمال چلیپایگی کمتری دارند. به وسیله ی نشانگر می‌توان این رویداد را بررسی کرد همچنین توالی دنا را می‌توان توسط این نشانگرها بررسی کرده و در درمان بیماری‌های ژنتیکی استفاده کرد.

آسیب در چلیپایگی[ویرایش]

اگرچه چلیپایگی یک روش مناسب برای نوترکیبی است اما می‌تواند توازن ژن‌ها را به هم بریزد و آن‌ها را از حالت متعادل خارج کند. به این شکل گامت‌های ایجاد شده دارای نقص هستند و قسمتی از ژنوم آن‌ها حذف یا افزوده شده‌است. دوبرابرشدگی‌ها و وارونه‌شدگی‌ها نیز نتیجهٔ چلیپایگی نابرابر است.

پانویس[ویرایش]

  1. این واژه مطابق با واژه‌های گردآوری شده ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگردان کروموزوم است
  2. این واژه مطابق با واژه‌های گردآوری شده ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگردان کراسینگ اور است
  3. Holliday junction
  4. این واژه مطابق با واژه‌های گردآوری شده ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگردان یوکاریوت است
  5. این واژه مطابق با واژه‌های گردآوری شده ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگردان آلل است
  6. این واژه مطابق با واژه‌های گردآوری شده ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگردان متافاز است

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیاانگلیسی
  • ویکی‌پدیافرانسوی