اگزونوکلئاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اگزونوکلئازها، آنزیم هایی هستند که اسیدهای نوکلئیک را تجزیه می‌کنند. آنزیم هائی که فقط دی‌ان‌ای را تجزیه می‌کنند DNAse و آنهائی که فقط RNA را تجزیه می‌کنند RNase نامیده می‌شوند. البته برخی از آنها هر دو نوع اسید نوکلئیک را تجزیه می‌کنند. از طرفی برخی فقط مولکول‌های تک رشته‌ای اسیدهای نوکلئیک و برخی فقط مولکول‌های دو رشته‌ای و برخی هر دو را تجزیه می‌کنند. نوکلئازهایی که اسیدهای نوکلئیک را از انتها تجزیه می‌کنند، اگزونوکلئاز نامیده می‌شوند که در زیر به توضیح اجمالی آنها می‌پردازیم.

گونه‌ها[ویرایش]

  • اگزونوکلئاز I: این آنزیم فقط بر روی دی‌ان‌ای تک رشته‌ای اثر دارد و رشته دی‌ان‌ای هدف را در جهت َ5 به َ3 تجزیه می‌کند. آنزیم فوق برای صاف نمودن انتهای مولکول‌های دی‌ان‌ای دارای انتهای چسبنده بکار می‌رود.
  • اگزنوکلئاز III: این آنزیم فقط برروی دی‌ان‌ای دو رشته‌ای اثر دارد ولی فقط یکی ازرشته‌ها را درجهت َ5 به َ3 تجزیه می‌کند. این آنزیم در ایجاد انتهای چسبنده در مولکول‌های دی‌ان‌ای به کار گرفته می‌شود.
  • اگزونوکلئاز VIII: این آنزیم فقط مولکول‌های دی‌ان‌ای تک رشته‌ای را از دو انتها تجزیه می‌کند. این آنزیم برای شناسایی اگزون‌ها بکار می‌رود.


جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

Brown TA (2001)Gene Cloning and دی‌ان‌ای Analysis: An Introduction. Blackwell Scientific Publication , Oxford .

Primrose SB, Twyman RM ,Old RW (2001) Principles of Gne Manipulation ,6th edn. Blackwell Scientific Publication , Oxford .