کامپیلوباکتر ژژونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کامپیلوباکتر ژژونی
ARS Campylobacter jejuni.jpg
Campylobacter jejuni
آرایه‌شناسی
حوزه: باکتری
شاخه: پروتئوباکتریا
رده: اپسیلون‌پروتئوباکتریا
راسته: Campylobacterales
تیره: Campylobacteraceae
سرده: کامپیلوباکتر
گونه: C. jejuni
نام علمی
Campylobacter jejuni
(Jones et al., 1931)
Veron & Chatelain, 1973

کامپیلوباکتر ژژونی (به انگلیسی: Campylobacter jejuni) یکی از باکتریهای شایع روده‌ای است. این باکتری گرم منفی شکلی مارپیچ (S شکل) داشته، هاگ تولید نمی‌کند و میکروآئروفیلیک است. متحرک و اوره آز و اکسیداز مثبت و در دمای ۴۲ درجه در مجاورت با CO2 رشد بهتری دارند.

بیماریزایی[ویرایش]

این باکتری یکی از علل شایع گاستروانتریت روده‌ای انسان در جهان است. مسمومیت غذایی و اسهال ناشی از این باکتری هرچند می‌تواند ناتوان‌کننده باشد ولی اغلب کشنده نیست. این باکتری ممکن است از علل بروز بیماری گیلن باره باشد. کمپیلوباکتر شایعترین میکروارگانیسم در مسمویت غذایی است که طبق آمار سالانه ۲٫۴ میلیون نفر در ایالات متحده با علائم دل پیچه، دل درد، اسهال و تب به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. علت اغلب این عفونت به دلیل خوردن گوشت خام یا آلوده طیور است.

کمپیلوباکتر ژژنی از علل شایع گاستروانتریت بوده، موجب اسهال خونی می‌گردد که با دردهای شکمی همراه است و بیشتر در (اطفال).

باکتری شناسی[ویرایش]

در لام مستقیم با رنگ آمیزی گیمسا و رنگ آمیزی اختصاصی نقره بهتر مشاهده می‌شود، باکتریهای خمیده و اسپریل شکل در زیر میکروسکوپ دیده می‌شود. محیط اختصاصی آن SKirow است که ۵–۳ روز طول می‌کشد تا رشد کند (حاوی آنتی بیوتیک‌های وانکومایسین، پلی میکسین و تری متوپریم) کلونی‌های به قطر ۲–۱ میلی‌متر روی این محیط ایجاد می‌شود.

سیر بیماری[ویرایش]

معمولاً بیماری خود به خود محدود شونده است. در مواردی به گیلن باره (۳۰٪) منجر می‌شود. حدود ۵–۱۰ درصد از عفونت‌هایی که توسط کمپیلوباکتر ژژونی گزارش می‌شود احتمالاً مربوطه به کمپیلو باکتر کولی است. استفاده از آنتی بیونیک طول بیماری را کاهش نداده و به جز در مواردی توصیه نمی‌شود.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 2013 UpToDate®, Clinical manifestations, diagnosis, and treatment of Campylobacter infection, Ban M Allos, MD, Stephen B Calderwood, MD, Elinor L Baron, MD, DTMH
  • باکتری‌شناسی عمومی، دکتر حس تاج‌بخش، انتشارات دانشگاه تهران،