کارت هوشمند ملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کارت ملی هوشمند)
پرش به: ناوبری، جستجو
کارت هوشمند ملی
National Card 1.jpg
.
صادرکننده  ایران
شرایط احراز ۱۵ سالگی
انقضا ۷ سال

کارت هوشمند ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی شده اند. کارت هوشمند ملی، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می‌توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.

با پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود. اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به‌صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند که خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.

کارت‌های ملی غیر هوشمند تا پایان سال ۹۶ اعتبار داشته [۱] به جز افراد مقیم خارج از کشور که اعتبار کارت ملی آن ها تا پایان سال ۹۷ تمدید شده است. [۲]

مراحل ثبت درخواست[ویرایش]

برای تهیهٔ کارت هوشمند ملی، هر شخص باید ابتدا به سایت ncr.ir مراجعه و فرم مربوطه را آنلاین پر کرده و ۲۰۰۰۰۰ ریال از طریق کارت بانکی بصورت اینترنتی بپردازد. سپس بعد از تأیید از سوی ثبت احوال، شخص می‌تواند اقدام به نوبت‌گیری برای تکمیل ثبت نام کنند. در تکمیل ثبت نام تمامی آثار انگشت در سیستم ثبت می‌شود، همچنین از متقاضی عکس گرفته می‌شود و ثبت نام تکمیل می‌گردد. چنانچه افراد فاقد اثر انگشت باشند، مراکزی تعبیه شده که به روش ساده‌تری استفاده شود.

کاربردها[ویرایش]

 • شناسایی شخص و تصدیق هویت
 • وجود عکس و اثر انگشت الکترونیکی صاحب کارت
 • امضای دیجیتال
 • ثبت اطلاعات محرمانه با ضریب اطمینان بالاتر
 • انتخابات

مشکلات اجرای طرح[ویرایش]

 • اجرای شتاب‌زده طرح پیش از ایجاد بسترهای لازم در همه مناطق کشور
 • عدم اطلاع‌رسانی کافی در خصوص ثبت نام اولیه و سوءاستفاده دفاتر خدمات اینترنت از بی‌اطلاعی مردم
 • تغییرات و اصلاحات سایت و نحوه پرداخت و تهیه عکس در طول اجرای طرح که باعث سردرگمی مراجعان و مجریان شد
 • تأخیر در برخی از دوره‌ها در صدور کارت که احتمالاً ناشی از مشکل در تهیه کارت فیزیکی از خارج از کشور بوده
مشکل در ثبت نام اینترنتی کارت ملی هوشمند که از تاریخ 1396.12.8 تا تاریخ 1396.12.11 در موقع ثبت نام و پرداخت اینترنتی هزینه20 هزار تومان پرادخت می شده ولی نوبت داده نمی شده است و برای یک کارت چندین بار هرینه کم می شده پرداخت موافق هزینه و عدم دریافت نوبت 

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

همشهری آنلاین ~ کارت ملی هوشمند