گواهی‌نامه رانندگی در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گواهینامه رانندگی ایران
Govahiname.jpg
گواهی‌نامه رانندگی - دو
گونهپایه سوم ، پایه دوم ، پایه اول ، موتورسیکلت ، ویژه
صادرکننده ایران، نیروی انتظامی
شرایط احراز۱۸ سال تمام برای (پایه سه و موتورسیکلت)

۲۳ سال تمام برای (پایه دو)

۲۵ سال تمام برای (پایه یک)
انقضاء۱۰ سال

آدرس مرکز صدور گواهینامه راهور ناجا تهران :تهران - بزرگراه شیخ فضل الله نوری - بلوار مرزداران -شهرک آزمایش پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

آدرس چاپ گواهینامه رانندگی دفتر گواهی نامه

رانندگی صدور 2 تهران :تهران،میدان حر،خ امام خمینی
گواهی‌نامه رانندگی - پشت

گواهی‌نامه رانندگی در ایران یک مدرک هویتی است که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، برای شهروندان بالای ۱۸ سال که در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه قبول می‌شوند؛ در پنج نوع مختلف (پایه سه، پایه دو، پایه یک، موتور سیکلت و ویژه) صادر می‌شود.
مدت اعتبار گواهینامه رانندگی ۱۰ سال است. پس از پایان اعتبار در صورت احراز سلامت جسمی و روانی برای دوره‌های ۱۰ ساله تجدید می‌شود. افراد ۷۰ سال به بالا هر ۵ سال یکبار جهت احراز سلامت جسمی و روانی و درصورت لزوم تعویض گواهینامه متناسب با شرایط جسمی و روانی خود باید به راهنمائی و رانندگی مراجعه نمایند.[۱] مدیریت مرکز صدور گواهی‌نامه رانندگی پلیس راهور ناجا :سرهنگ احمد کرمی اسد[۲][۳]نشانی شهرک آزمایش (تهران)بلوار مرزداران ستاد مرکزی مرکز صدور گواهینامه راهور ناجاولی اگر بدون گواهینامه رانندگی اقدام به رانندگی کردید در ادامه مجازات رانندگی بدون گواهینامه را شرح داده ایم:

افرادی که بدون داشتن گواهینامه رانندگی مجاز، اقدام به رانندگی کنند، به موجب قانون مرتکب جرم شده است و مجازات آن دو تا شش ماه حبس خواهد بود. حال اگر در حین رانندگی بدون گواهینامه رانندگی معتبر حادثه ای رخ دهد، اگر مقصر نباشند که جرم اول همچنان پابرجاست یعنی دو تا شش ماه حبس، اما اگر مقصر واقعه بوده باشند، دو جرم مرتکب شده اند.

طبق ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، نماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد و به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌شود.

البته مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود.
تاریخچه[ویرایش]

اولین کسی که در ایران قربانی تصادف اتومبیل شد، درویش خان نوازنده و استاد تار بود که در سال ۱۳۰۵ درگذشت؛ و اولین افسر آزمایش رانندگی که نام و امضاء او در پای اوراق رانندگان زمان قاجاریه وجود دارد به زبان فرانسه نوشته شده‌است شخصی بنام مسیوکلین بود که بعد از وی این سمت به ناصرخان انشاء اولین متخصص نظمیه محول شد. همچنین اولین آیین‌نامه رانندگی در زمان وستد اهل سوئدی تهیه وتنظیم گردید. وی در سال ۱۲۹۱ ه‍.ش ریاست نظمیه را به عهده داشت و حدود ۱۰ سال در این پست باقی ماند. از کارهای وی، ترجمه، تنظیم نظامنامه و آیین‌نامه قید شده‌است اولین چراغهای راهنمایی و رانندگی در سالهای دهه ۳۰ در تقاطع‌های سپه (امام خمینی فعلی) ولی عصر، پل امیر بهادر، باغ ملی دروازه شمیران، گمرک و امیریه نصب گردید ولی پیش‌از نصب این چراغها، چراغهای راهنمایی به‌صورت کوله پشتی بودند که دارای دو چراغ قرمز، سبز و کلیدی در جهت خاموش و روشن کردن آنها بود که کوله پشتی در پشت مأمور قرار می‌گرفت و کلید آن روی سینه سمت چپ قرار داشت این چراغها کار می‌کرد و مأمور با پشت کردن به طرف رانندگان اتومبیل آنان را متوقف یا دستور حرکت به آنان می‌دادند. بالاخره در سالهای ۳۹ و ۴۰ چهارراه دارای چراغ خودکار گردید. نخستین راننده زن در ایران شخصی بنام خانم هِلِن شَه بَنده بود که در سال ۱۳۱۹ موفق به گرفتن گواهینامه گردید و در مطبوعات آن زمان دربارهٔ این اتفاق مقاله نوشتند و بالاخره در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در اداره پلیس شعبه‌ای بنام شعبه آلات ناقله در خیابان باب همایون (درب اندرون سابق) تأسیس گردید و با ۱۰ نفر مأمور که از بین پاسبانها انتخاب شده بودند کار کنترل عبور و مرور اتومبیل‌ها را به عهده گرفتند و علامت مشخصه آنها یا دیگر افراد پلیس بازوبند سفیدی بود که به بازوی چپ خود می‌بستند. ریاست این شعبه به شخصی بنام فتح الله خان بهنام که در حقیقت اولین رئیس راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شد و دارای درجه نایب اولی برابر ستوان یکم بود واگذار گردید.

شرایط اخذ گواهینامه ماشین[ویرایش]

پنج نوع گواهینامه مختلف در ایران وجود دارد:[۱]

ردیف نوع گواهینامه شرایط اخذ توضیحات پیش نیاز
۱ موتورسیکلت
 1. سن 18 سال تمام
 2. گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی
 3. طی دوره آموزش نظری و عملی
 4. قبولی درآزمون آئین‌نامه و عملی شهر با موتورسیکلت ۲۰۰سی سی
دارندگان گواهینامه موتورسیکلت پس از گذشت۳ سال از تاریخ صدور گواهینامه موتورسیکلت و رسیدن به سن ۲۳ سال تمام می‌توانند با موتورسیکلت با حجم بالاتر از ۲۰۰ سی سی رانندگی نمایند -
۲ پایه سوم
 1. سن ۱۸ سال تمام
 2. گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی
 3. طی دوره آموزش نظری و عملی
 4. قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه
حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۳/۵ تن یا حمل حداکثر ۹ نفر سرنشین با راننده بجز وسایل نقلیه خدمات عمومی (وانت نیسان با پلاک شخصی و ون) -
۳ پایه دوم
 1. سن ۲۳ سال تمام
 2. گذشت ۲ سال تمام از اخذ گواهینامه پایه سوم
 3. گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی و تست عدم اعتیاد
 4. طی دوره آموزش نظری و عملی
 5. قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه (مینی بوس و خاور)
حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۶ تن و حمل حداکثر ۲۶ نفر سرنشین پایه سوم
۴ پایه یکم
 1. سن ۲۵ سال تمام
 2. گذشت ۲ سال تمام از اخذ گواهینامه پایه دوم
 3. گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی و تست عدم اعتیاد
 4. طی دوره آموزش نظری و عملی
 5. قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه (کامیون ۱۹۲۱ و اتوبوس بنز ۳۰۲ مسافربری)
مجموع وزن و ظرفیت باربیش از۶تن یا حمل بیش از۲۶نفر سرنشین پایه دوم
۵ ویژه
 1. سن ۲۰ سال تمام
 2. گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی
 3. طی دوره آموزش نظری و عملی
 4. قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه
انواع وسایل نقلیه عمرانی، صنعتی، کشاورزی و کارگاهی -

تبدیل گواهینامه‌های خارجی به ایرانی[ویرایش]

دارندگان گواهینامه‌های معتبر خارجی (اعم از ایرانیان یا افراد خارجی) می‌توانند تا شش ماه پس از ورود در ایران رانندگی نمایند ولی درصورت تمایل به ادامه رانندگی در ایران باید نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام نمایند تبدیل گواهینامه‌های رانندگی معتبر صادرشده از کشورهای خارجی که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی آنان برای رانندگی معتبر محسوب می‌شود با ارائه ترجمه و مشاهده اصل گواهینامه خارجی و سایر مدارک لازم و احراز سلامت جسمی و روانی درخواست کننده صورت می‌پذیرد.
گواهی نامه کشورهای آرژانتین، آلمان، اندونزی، الجزایر، ارمنستان، ازبکستان، اتریش، اسپانیا، اسلونی، ایتالیا، استرالیا، بلژیک، بلغارستان، بوسنی، بنگلادش، پرتغال، تانزانیا، ترکمنستان، ترکیه، تونس، جمهوری آذربایجان، چک، چین، روسیه، رومانی، زلاندنو، زئیر، ژاپن، سریلانکا، سوریه، سودان، سومالی، سوئد، سوئیس، ساحل عاج، عمان، فیلیپین، فرانسه، فنلاند، قزاقستان، قرقیزستان، کره جنوبی، کنیا، کرواسی، گینه، لبنان، لیبی، لهستان، مالزی، مصر، موریتانی، مجارستان، مکزیک، نیجر، نیجریه، نروژ، نیکاراگوئه، هند، یمن و یونان قابل تبدیل به گواهی نامه ایرانی می‌باشد.

محدودیت های گواهینامه پایه سوم در سال اول صدور گواهینامه و ۴ روش پیگیری گواهینامه رانندگی با کد ملی و استعلام صدور گواهینامه[ویرایش]

کسانی که موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم رانندگی می شوند برابر ضوابط و دستورالعمل های صادره به منظور کسب مهارت بیشتر و تجربه در امر رانندگی و کنترل و هدایت هرچه بهتر وسیله نقلیه در سال اول، محدودیت‌ها برای رانندگی آنان در نظر گرفته شده است.

افرادی که موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم می‌شوند، در سه ماهه اول رانندگی می بایست یک نفر دارنده گواهینامه پایه سوم که مشمول شرایط و ضوابط دستورالعمل فوق نباشد و یا افرادی که دارای گواهینامه پایه دوم و یا یکم باشد را هنگام رانندگی به همراه خود داشته باشند.

یکی دیگر از محدودیت‌های این افراد ، عدم ارتکاب تخلفات منجر به اخذ نمره منفی طبق جدول موضوع ماده 7 قانون می باشد. ضمناً این اشخاص از ساعات۲۴ لغایت ۰۵:۰۰ بامداد مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه نمی باشند.

رانندگی در معابر برون شهری به استثنای معابر بزرگراهی بین شهری تا فاصله حداکثر ۲۵ کیلومتر از شهرها نیز ممنوع می باشد.

بر اساس گزارش سایت راهور، تقصیر در تصادفات منجر به جرح و فوت، حسب نظر کارشناسان تصادف و عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک ، سمعک و یا تجهیزات خاص از دیگر محدودیت های دارندگان گواهینامه پایه سوم در سال اول می باشند.

طبق مقررات جدید علامت اخطاری راننده مبتدی باید در سمت راست جلوی خودرو و در سمت چپ شیشه عقب خودرو نصب شود.

۴ روش پیگیری گواهینامه رانندگی با کد ملی و استعلام صدور گواهینامه

گواهینامه رانندگی پس از انجام آزمون های آیین نامه و شهر برای متقاضیان صادر می شود و طی یک هفته تا یک ماه برای آنها ارسال می شود. ۴ روش برای اطلاع از صدور گواهینامه رانندگی و روند آن وجود دارد که در ادامه می خوانید.

پیگیری گواهینامه رانندگی از طریق سایت پست

یکی از این روش ها مراجعه به سایت پست است در این سایت با وارد نمودن کدملی می توانید از روند ارسال آن در سایت پست مطلع شوید. برای این منظور باید به آدرس najatracking.post.ir بروید و پس از انتخاب گزینه گواهینامه، کد ملی خود را وارد کنید. سپس اعداد کنترلی را وارد نموده و بر روی جستجو بزنید. در صورتی که گواهینامه در پست نباشد با این پیام مواجه می شوید: مرسوله ای با مشخصات وارد شده تاکنون از سوی ناجا تحویل پست نگردیده است.

اما چنانچه گواهینامه صادر و در پست باشد پیامی شامل مشخصات مرسوله را دریافت می کنید.

پیگیری گواهینامه رانندگی از پست


در این سامانه علاوه بر گواهینامه امکان رهگیری مرسولات دیگری از جمله کارت سوخت، شناسنامه خودرو، کارت خودرو، اسناد موتورسیکلت، گواهینامه، مرسولات نظام وظیفه، ابلاغیه دیوان عدالت اداری، رهگیری سیم کارت نیز وجود دارد.پیگیری گواهینامه رانندگی از طریق تلفن اگر بیش از ۴۰ روز از قبولی شما در آزمون شهر گذشته است و هنوز موفق به دریافت گواهینامه رانندگی خود نشده اید می توانید با شماره تلفن ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ تماس بگیرید و از این طریق صدور گواهینامه رانندگی را پیگیری کنید.

روش پیامکی پیگیری گواهینامه رانندگی

راه دیگر برای اطلاع از صدور گواهینامه رانندگی ارسال شماره ملی خود به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۱۰ است. پس از ارسال کد ملی پیام زیر را دریافت می کنید:

مشترک گرامی شما درخواست فعالسازی سرویس وضعیت گواهینامه با تعرفه ۳۵۰ تومان را داده اید برای تایید و فعالسازی عدد ۴ را ارسال کنید.

با وارد کردن این کد می توانید از روند صدور گواهینامه خود مطلع شوید.

مراجعه به پلیس+۱۰ جهت پیگیری صدور گواهینامه رانندگی

اگر با روشهای گفته شده به نتیجه نرسیدید می توانید به صورت حضوری به پلیس+۱۰ مراجعه و روند صدور گواهینامه رانندگی خود را جویا شوید.

پیگیری گواهینامه با فرمون

یکی دیگر از خدمات برنامه فرمون استعلام و پیگیری گواهینامه است. با نصب برنامه فرمون و پرداخت هزینه مصوب ناجا (۵۲۰۰ تومان) می توانید گواهینامه خود را پیگیری کنید.


طرح تجمیع[ویرایش]

طرحی است که بر اساس آن دارندگان گواهی‌نامه‌های رانندگی مختلف، به جای داشتن چندین گواهینامه تنها یک گواهینامه دریافت می‌کنند. به عنوان نمونه تمام اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه‌های ب۱ و موتورسیکلت در یک گواهی‌نامه درج خواهد شد. افرادی که قصد گرفتن گواهی‌نامه‌ای تازه دارند باید گواهی‌نامه قدیمی خود را تحویل داده و گواهی‌نامهٔ هوشمند دریافت کنند.[۴]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ http://www.rahvar120.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=2527[پیوند مرده]
 2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام biomaze.ir وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام kanoon.ir وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 4. «آغاز طرح تجمیع گواهینامه‌های رانندگی/ راه‌اندازی آموزشگاه‌های موتورسیکلت». عصر امروز. دریافت‌شده در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲.