چشمه سرخه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چشمه سرخه
[[پرونده:
روستای چشمه سرخه
|center|200px|
روستای چشمه سرخه
]]
روستای چشمه سرخه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانخرم‌آباد
بخشبخش مرکزی
دهستانکرگاه شرقی
نام‌های دیگرکنی سره (لکی)
مردم
جمعیت۳۶۹ نفر

چشمه سرخه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خرم‌آباد در استان لرستان ایران است. این روستا در پنج کیلومتری جنوب خرم آباد واقع شده است. این روستا در کوهپایه‌های زاگرس واقع شده از طرفی به کوه تخت رفته و کوس و از طرفی دیگر به دشت کره‌گاه مشرف است، با روستاهای دارایی ، دیناروند، تلوری، گوشه شهنشاه، اناردر، سهیل بیگی و تلوری همجوار می‌باشد.کارخانه پارسیلون در بخش غربی چشمه سرخه واقع می‌باشد این روستا دارای یک چشمه قناتی می‌باشد که تا سال ۱۳۸۵ آب مورد مصرف شرب و غیر شرب روستا را تامین میکرد.عمده جمعیت این روستا از طایفه زیدعلی بیرانوند می باشند.

از بزرگان روستا که پس از بازگشت طایفه زیدعلی بیرانوند از تبعید در این روستا ساکن گردیدند میتوان به زنده یاد حسین قلی بیرانوند، کدخدا فرج اله آذرخش، زنده یاد علی انوشا اشاره نمود.

زنده یاد مهندس اسد آذرخش مدیر کل اسبق اداره تعاون استان لرستان هم اهل این روستا است.

سکنه روستای چشمه سرخه[ویرایش]

زمین های زراعی روستا تا قبل از قانون اصلاحات ارضی جزو املاک حاج روح اله قاضی بودند. پس از اجرای قانون مذکور توسط محمدرضا شاه پهلوی زمین های این روستا چون سایر نقاط ایران به کشاورزان واگذار گردید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کرگاه شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۶۹ نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.